Ana Sayfa Forumlar Teknik Motor (Engine) Chevrolet nova 75 Acele yardım…

2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      Hilmi Atik
      Katılımcı
      Merhaba arkadaşlar 75 chevrolet nova 6 silindir otomatik şanzuman olan aracımız calıştıktan 5,7 dakika sonra yağ lambası göz kırpmaya başlıyor rolantede ve 10 dakika sonrada tam yakıp harareti yükseltiyor ve araba stop edecek duruma geliyor hararet 100 lere cıkıyor gaz verirsen lamba sönüyor ben buna yağ basınç göstergesi taktırdım ve ilk calıştığı zaman yağlama güzel fakat 10 dakika içerisinde motor ısındıkca yağlama ve hararet sorunu gösteriyor profesyonel yardımlarınızı bekliyorum bana bir yol gösterin ne yapacağımı şaşırdım.
      Ikra
      Katılımcı

Motorunuz eskidir ve yataklar arasindaki bosluk artmistir bu yuzden yag basinci yetersiz kaliyor zaten pompanizda yipranmistir.
      Motorunuz Isindiktan sonra isinan yag inceliyor ve yag basinci iyice dusuyor.Bunun bir kac sebebi olabilir.Ilk once motorunuzdaki yagin en az 10/30 olmasini ve seviyesinin tam olup olmadigini kontrol edin.Yag basincini olcen alet takdirdiginiza gore basincin dustugunu goruyosunuz.Budan cikaracagim sonuc yag pompasinin omrunun bittigidir.Yani eger yag seviyesi tamam ise yag en az 10w/30 ise bu dedikleriniz oluyorsa yag pompasini degistirmeniz gerekiyor.Hararetin artmasinida yaglamanin yetersizliginden surtunmenin arttigindan dolayi meydana geldigini dusunuyorum.Unutmayiniz yag ayni zamanda bir sogutucudur.Eger pompayi degistiremezseniz 20w/50 gibi kalin motor yagi koyup bir daha deneyiniz. Ayrica motorunuzun sogutma sistemi,termostad ve sogutucu sivisinin seviyesinin tam olmasi sistemin tam calismasi sarttir, eger tam calismiyorsa bu yag sorununu daha kotuye goturur.

Saygilar

Ikra
      Otomotiv muhendisi ve lisansli servis teknisyeni

Hilmi Atik
      Katılımcı

Yardımınız için teşekkürler dediklerinizi yapıp sonucu size bildiririm umarım sıkıntı kalmaz..

2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
Exit mobile version