HomeYazılarTeknik Bilgiler

Farlar Nasıl Temizlenir ?

Internette eskimiş farların nasıl temizleneceği ile ilgili birçok yazı ve video var. Bunlardan 7 – 8 tanesini izledikten sonra nasıl temizleneceği hakkında fikir sahibi olduk ve aktarmak istedik. Yapacağınız denemelerden sorumlu olmadığımızı belirtmek isteriz. 🙂

Farların plastik aksamlarının dış bölümünde dayanıklılığı arttırmak için özel bir katman bulunuyor. Bu katman belirli sebeplerden eskiyor ve eskidiğinde görüntüsü kirli, pis, buğulu gözüküyor. Oysaki üzerine su geldiğinde güzel bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Esasında yapılması gereken çok basit, aracınızı nasıl pasta cila yapıyorsanız benzer bir işlem yapmanız gerekiyor. Aşağıda yapılan uygulamalardan 2 güzel örnek var. Hangisini uygulamak istediğinize siz karar verebilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken iki önerinin de avantaj ve dezavantajları var.

Öncelikle sizin probleminizin farın dışında olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Bunu çok kolayca anlayabilirsiniz. Elinizi sürdüğünüz pürüssüz ve kaygan bir yüzeyi yoksa ve üzerine su döküldüğünde netleşiyor ise problem farın dışındadır.

1. Diş macunu ile temizlemek : Evinizde kullandığınız diş macununu pasta gibi kullanmak sureti ile farlarınızı temizleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konular : Öncelikle farı ıslatıp uygulayın ve kurumasına fırsat vermeyin, işiniz bittiğinde tamamen temizlendiğinden emin oldun. Pasta işlemi muhtemelen her fara 3-4 dakika işlem yapmanız sonrasında bitecektir. Önemli konulardan biri ise cila kısmı, burada size kesin kullanacağınız bir ürün öneremiyoruz maalesef ama boya için kullanılan cilalar benzer işleve sahip. Kritik konu güneş altında duran araçlar için olabilirse cilada UV koruma olması çok iyi olur. Bu işlemin maliyeti neredeyse sıfır, fakat sonuç görüntü sizi ne kadar tatmin eder tartışılır.

Youtube videosu aşağıdadır.

2. Alternatif ise profesyonel yardım almaktır. Türkiye’de profesyonel yardım nereden alabilirsiniz araştırmadık açıkçası. Fakat videoda yapılan işlemleri sırasıyla aktarmak isteriz. Bu işlemi yapan yerler var mı ya da fiyatı nedir gibi herhangi bir bilgimiz yok maalesef.

Videoda anlatılan işlem diş macunu ile yapılan işlemin çok daha profesyonelidir. Öncelikle farklı numaralardaki zımparalar ile farın üstündeki çizik katman tamamen temizleniyor, bu süreçte beyaz bir tortu görülüyor. Kullanılan 3 farklı zımpara var ve her seferinde bir incesi kullanılıyor. Ölçüleri videoda veriliyor fakat bu ölçülerin karşılığıdan bir problem yaşama ihtimaliniz olduğundan boyutlarını iletmeyeceğiz. Bu süreçte pasta işleminin daha profesyoneli yapılmış oluyor. Farın pürüzlü katmanı tamamen temizleniyor.
Devamında plastik malzemeyi parlatmaya ve üstüne koruyucu bir katman atmayı sağlayacak farklı sıvılar/cilalar kullanılıyor. Bu marka bildiğimiz kadar ile Türkiye’de satılmadığından 3M gibi firmalardan bu malzemeler araştırılabilir.

Yapılan işlemlere ait videoları seyretmeniz farlarınızda ne kadar işe yarar bilemiyoruz ama denemekte pekte zarar gözükmüyor.

Profesyonel işleme ait video aşağıdadır.