Ana Sayfa Forumlar Teknik Motor (Engine) Manifold açısı olayı

13 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      gtagucu
      Katılımcı

Şimdi Benim motorumun manifoldu (TPI) Gen1 sbc motorlara uyuyor 85 senesinde icad edilmişŸ bir olay fakat 85-86 model manifold’lar 58-92 arası motorlara sorunsuz uyarken 87 sonrası bu tpi manifold’ları centerbolt şŸeklinde yapmaya başŸlamışŸlar modifiyesiz sadece 87-92 arası gen1 motorlara uyuyorlar. 87 öncesi silindir kapaklarına uyması için içindeki 1-2 deliğin açısının değişŸtirilmesi gerekiyormuşŸ.

ǜretilen Crate motorların büyük çoğunluğu 87 öncesi silindir kapaklarına uygun üretildiğinden benim manifolduma uyacak motor bulmak bayağı zor oluyor. Şimdi sorum Türkiye’de bu işŸ yapılabiliyormu? Yani yeni motor getirtsem manifoldumu o motora göre ayarlatabilirmiyim?

acmecamaro
      Katılımcı

deliklerin yeri degisiyor, bazi delikleri doldurup yeni yerden aciyorlar…pek hosuma gitmyor benim…vortec kapakli bir makinede yeni nesil manifoldunu kullanabilirsin,

gtagucu
      Katılımcı
      acmecamaro wrote:
      deliklerin yeri degisiyor, bazi delikleri doldurup yeni yerden aciyorlar…pek hosuma gitmyor benim…vortec kapakli bir makinede yeni nesil manifoldunu kullanabilirsin,

Vortec kapaklar içinde özel bir baseplate takmak gerekiyor benim manifoldun altına, direk uymuyor.

acmecamaro
      Katılımcı

manifoldu degistir o zaman… vesile olur :0 mevcut manifold standart mal mi?

gtagucu
      Katılımcı

Evet üstündeki motorun orjinal manifoldu. Yeni motor alırsam zaten tam performans için değişŸtirmem gerekicek üstündeki manifold 0-4500rpm arası güç üretebiliyor. Yeni motor alırsam üstüne holley stealşŸ ram manifold takarım 0-6000rpm arası güç üretiyor tek kötü yanı egr girişŸi olmaması.

acmecamaro
      Katılımcı

egr yi iptal et ;) ben ettim varligi yoklugu bir :)

gtagucu
      Katılımcı

Bugün aldım arabamı motorun rölantisi hafif oynuyor ama durma falan yok. Rölantideyken araba sarsılıyor bu oynama araba ısındıktan sonra olmaya başŸladı + ara gazları pek kuvvetli değil yabasncı forumlarda bu olaylar egr iptal olursa olur yazıyor, acaba egr’nin yokluğundan mıdır? Yani chip’ten iptal etsem bu olaylar bitermi yoksa devam edermi? Sonuçta çip yazdırmakta yeni egr’de aynı para.

Birde 48mm’lik Throttle body’sini 58mm’likle değişŸtirmişŸtim oda alt devirlerde torku azaltabiliyormuşŸ ki bunu hissettim gaz eskisi kadar tepkili değil koltuğa yapışŸtırmıyor fakat hala gaza hafif dokununca lastikleri öttürebiliyorum.

acmecamaro
      Katılımcı

peki egr yi iptal edince vakum portuna baglantisinida tikadinmi?

gtagucu
      Katılımcı
      acmecamaro wrote:
      peki egr yi iptal edince vakum portuna baglantisinida tikadinmi?

Ben etmedim tamirci etti, egr’yi kenara almışŸ onun yerine düz boru takmışŸ. Vakum portu derken bu valve kapağının üzerinde bir boru var o mu oluyor?

acmecamaro
      Katılımcı

Yok egr den cikan hortum tekrar carb e girmesi gerek…. iptal edince carb deki port acik kalirsa vakum kacagi var gibi davranir araba ;)

gtagucu
      Katılımcı
      acmecamaro wrote:
      Yok egr den cikan hortum tekrar carb e girmesi gerek…. iptal edince carb deki port acik kalirsa vakum kacagi var gibi davranir araba ;)

Bende carb yok yannız Electronic Fuel Injection kullanıyom :D

acmecamaro
      Katılımcı

hmm senin araban 3, nesilmis obur topicde gordum fotosunu…

efi de de vakum girisi olmasi gerek… onu arastir istersen….egr varken hortumu nereye giriyordu? orayi tikamalisin..

theunforguven
      Katılımcı

egryi iptal edip yerine düz boru takmışŸ. egr yok ama gaz sirkülasyonu devam ediyor. sorun bu olabilir…

acmecamaro
      Katılımcı

evet sorun o ;) ikisini de tikamak gerek…

13 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.