7 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      XLR-V
      Katılımcı

Ben jant degisimi konusunda sizlerin gorusunu almak istiyorum ….
      235 60 /16 olan lastik ve jant ebatini 235 50/18 yapmayi dusunmekteyim.Eger bu tip bir sey yaparsak lastigin yuvarlanma metresi ne olur veya hiz gostergesinde sapmalar ne kadar olur ?
      Bunun haricinde jant capini buyutmenin arti ve eksileri ne olabilir ? Mesela 18 inch daha iyi yol tutar ama konforu daha azdir bunun disinda baska ne tur bir sey olabilir ?

acmecamaro
      Katılımcı

onemli olan lastigin capi, dolayisi ile de cevresidir, boylece 1 tur attiginda ne kadar yol alacagi ile alakali olarak hesaplarini yapabilirsin…ama yeni nesil bir aracta speedometer sensorun ucundaki disliyi degistirmezsen tum km saati, yakit tuketim gostergesi,service reminder,computer vs. dogru calismaz…bunlar olmayinca da zaten ne anlami kaliyor?

Memo
      Katılımcı

Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/Mile Difference
      235/60-16 5.6in 13.6in 27.1in 85.1in 744 0.0%
      235/50-18 4.6in 13.6in 27.3in 85.6in 740 0.6%

Calculator

ışŸinize yarıyabilir….

selamlar

Memo
      Katılımcı

bu daha ii olabilir ama genelde aynı
      TireSizeCalculator

piyu
      Anahtar yönetici

bakmıssındır zaten…
      Diameter Difference: 0.56%

cok bisi degil… zaten aracların gostergesi %100 dogru calısmaz… yaklasık %10a kadar fazla gosterir… :)

XLR-V
      Katılımcı

Tesekkur ederim herkese .Ustteki linkler cok faydali oldu.Bu arada aklima bir sey geldi.Dijital gostergelerde 100% dogru calismaz mi ? Yoksa bunlarinda calisma prensibi analog gostergelerle ayni oldugu icin difference olur mu ?

piyu
      Anahtar yönetici

benim bildigim bu psikolojik olarak hız yapmayı engellemek icin yapılıyor. Sanırım yanında daha hassas gprs yardımıyla calısan bir cihazla olcum yapılsa fark cıkmalı ama dijital olupta bile bile fazla gostertmek olur mu olmaz mı bilemiyorum valla???

illetyus
      Katılımcı

Aracin fabrika cikisinda uzerinde bulunan jant ve lastik kombinasyonu, gostege sistemine en uyumlu olandir….Ki bunlarda bile Dogan’in soyledigi gibi %100 netlik yok….

Jant ve lastik kombinasyonu degistirilmek istediginde, jant capinin buyutulmesi durumunda, lastigin yanak yuksekligini azaltmak sureti ile standart olculerden fazla uzaklasilmamis olur….Ancak yinede bu olculer tam olarak bir oncekini tutmaz…..

Bu arada, lazim olabilir diye yaziyorum,
      Lastiklerdeki yanak olcusu (inch) yada (cm) degildir…..
      Bu olcu, lastigin taban genisligine olan yuzdesel orandir.

Ornek : 225/60-R15

225 = Taban genisligi. ( mm )
      60 = 135 mm. 225 mm.’nin %60’i
      15 = Jant capi. ( inch )

7 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.