Ana Sayfa Forumlar Forumlar Ustalar ve Servisler triger kayış mı?zincirmi?

34 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      tnuhlar
      Katılımcı

96-97 model grand cherokee aracların trigeri kayışŸlımı?zincirlimi? bunların değişŸim süreci ve maliyeti hakkında bilgilerinizi rica ediyorum..

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

yeni arabalardan anlmıyorum pek ama eskileri dişŸli :D harikalar

Anonim
      Ziyaretçi

zincirli

Pontiac301
      Katılımcı

Grand da triger derdi yok.Zincirlidir,aldığın arabaya dikkat et, ön çamurluklarında ufacık sinyaller olmasın.Avrupa versiyonu oluyor sinyalli olanlar,ve amerikan versiyonuna göre farları bile uyum sağlamıyor

tnuhlar
      Katılımcı

arkadaşŸlar bilgileriniz için tşŸk ederim.sevgılı pontıac,aracın sınyallerı ufak degıl.uyarın ıcın ayrıca tşŸk ederim.ben bunu 2.arac olarak alıyorum,cok kullanmıyacagım..baska önerin veya uyarın varmı?

Pontiac301
      Katılımcı

Rica ederim.Eğer istanbulda yaşŸıyorsanız,aracınızı almadan önce maslak 2.kısımda Vettes servis Burak Ataka götürün,Onlar bir check etsinler.Veya anadolu yakasındaysanız Service Jeep Garage doğru adresdir.Hem hızlı bir sevis hem dürüst hem ucuz.

tnuhlar
      Katılımcı

ne yazıkkı ıstanbul da yasamıyorum..marmarıs te yasıyorum…aracın ılk sahıbı arkadasım ve gecmısını bılıyorum..herhangı bır sorun yok…herkesın nefretle uzaklastıgı bu aracı severek alıyorum..dedıgım gıbı sureklı bır arac olmayacak..umarım cok sorunla karsılasmam..arac 200.000km de….

Pontiac301
      Katılımcı

200.000 kmde bir chrokee ben olsam almam.LJünkü sensörler vs zamanında bakımları yapılmımışŸtır, ve kronik sorunlar oluşŸturabilir, bence istanbuldan veya ankaradan çok daha düşŸük km li bir cherokee alırsanız daha iyi olur.Mesela geçende 97 vardı 43.000 km de 14.000 dolara satıldı bir bayandaydı ve harikaydı.ınternette ilanlara bakarsanız tek tükte olsa var.

tnuhlar
      Katılımcı

ınanın sızın kadar detay bılmıyorum.ama 200.000km de cok degıl dıye dusunuyorum.soyledıgınız tarzda spesıfık bır arac bulmak kolay degıl.ayrıca bu arac tarafıma oldukca dusuk bır bedelle verılıyor.bır scooter fıyatına dıyebılırım..ama yınede onerınızı dıkkate alacagım

Pontiac301
      Katılımcı

Haklısınız tabiki, ozaman birşŸey söyliyemiyorum.En azından difransiyellerinin kontrol edilmesi lazım sorun çıkarabiliyor.Motorları genelde 200.000 km de bitmeye başŸlıyor.Bu yüzden 6-7 milyarlık bir masraf çıkartırsa eğer zaten ucuza almanında bir esprisi olmuyor.Siz yinede aracınızı marmaris sanayi sitesinde OBD II cihazı olan birisini baktırırsanız, veyahut muğlada veya yakın civarda bosch servisi olan bir yere gidin mutlaka, makinaya bağlasınlar arabayı.Komple kontrol etsinler.Sizinde içiniz rahat olur.Size farklı bir önerim daha var.Mamarmariste şŸehiriçinde mc donaldsın arka sokağındaki otoparkta bir kaç tane jeep var,suburban, 98 5.9 cherokee ve 97 blazer 4.3, Blazer satılıktı siyah renk ve 13.000 dolar istiyordu aracın sahibi, isterseniz onada bakmanızı öneririm.En azından cherokee gibi monoblock bir araç değil,ve sürekli 4 çeker kullanma zorunluluğunuz yok,bu yüzden tüketiminizde az olur ve sorunsuz.Cherokee gibi kalitesi düşŸük olan bir jeep değildir

tnuhlar
      Katılımcı

önerileriniz için tsk ediyorum onlarada bakacağım..demek kalıte farkı epey var…hevesımkursağımda kaldı desem yerıdır

Pontiac301
      Katılımcı

Ben Kartepede yaşŸadığım için senenin çeşŸitli dönemlerinde jeepimi değişŸtiriyorum.Şuana kadar bizim yollarımıza dayanan araçlar, 84-2001 köşŸeli kasa 4.0 cherokee,88-94 chevrolet S10 blazer, 95-99 S10 blazer,93-99 Chevrolet tahoe, 73-91 Chevrolet suburban,Birde Lada Niva,bunların dışŸında birçoğu döküldü,

tnuhlar
      Katılımcı

cherokee,grand cherokee ye gore daha klasık bır arac..ayrıca motor ve vergı avantajıda var..ama ben arabaya para harcamak ıstemıyorum…benı yolda bırakmasın ve hafıf arazıde gıtsın yeterlı.su ankı aracım passat 1.8T…daha once jeep olarak range ım vardı…grand merakım nerden gelıyor ınanın bılmıyorum sadece takıntı oldu..bu aracıda arkadasım kullanmadıgı ıcın bana verıyor..sırf satıs olsun dıyede gostermelık bır para talep ettı..dogayı sevdıgım ıcın bu aracla rahat ederım dıye dusundum..haftasonları kullanacagım bır arac ıcın 20 mılyar vermek cazıp gelmıyor..ayrıca cevremde o model kullanan arkadaslarım var ve cok memnunlar ayrıca parca fıyatının cok ucuz oldugunu soyluyorlar…

Pontiac301
      Katılımcı

Siz bilirsiniz tabiki,parça fiyatları çokta ucuz olmamakla beraber,aldığınız yere göre değişŸmektedir.Ama dediğim gibi avrupa versiyonlarının parçası çok pahalı,amerikan versiyonu alırsanız parçası hesaplı tabiki.Son karar sizin tabiki,umarım sorunsuz şŸekilde binersiniz.

tnuhlar
      Katılımcı

Sanırım 98 modeller avrupa..O yıllarda kullanılan motorda bır daha uretılmemıs ve sorunlu ımıs.Dogruluguna emın degılım tabıkı

Pontiac301
      Katılımcı

Yetkili bayiilerden alınan arabalar avrupa versiyonu.98 de üretilen motor 5.9 litre, çok torklu ve seri bir motordur.LJok başŸarılıdır ama tüketimi fazladır.Vakti zamanında çiftkurtlardan alırken bize 14 15 litre yakıyor diye satmışŸlardı, şŸehiriçinde 24 litrenin altına inmiyordu.Birde 5.9 lar bildiğim kadarıyla amerikan versiyonu.Zaten bunu anlamak çok basit.Sağ ve sol çamurlukta turuncu renk sinyaller var yuvarlak formda.Sinyalsiz olanı makbul olanı, yani amerikan versiyonu :)

tnuhlar
      Katılımcı

Siz cok tecrubelısın..Pekı 5,2 lerin şŸehırıcı ve dısı tuketım degerlerı nedır?ben uzun yolda 100 km gecmeyen bırıyım.Yaslılık artık yavas gıtmeyı gerektırıyor..

Pontiac301
      Katılımcı

Estağfurullah, 5.2 şŸehiriçinde 14 litre, uzunda 9 litreye kadar düşŸüyor.Tabi bu oranlar tamamen fabrika ayarları yerinde olan bakımlı bir arabaya aittir.Arabanın pc si ortalama ekrand 12.1 litre gösteriyor şŸehiriçi şŸehirdışŸı kullanım karışŸıkta.Deposuda 80 litredir.ızmitten bodruma gittiğimde bir depoyla klima açıkken 100 110 120 periyodunda 700 km gittim,ve kırmızı ışŸık yandı ve milasdan benzin aldım.

tnuhlar
      Katılımcı

kesınlıkle cok tecrubelısınız..fıkırlerınızden buyuk feyz alıyorum..soyledıgınız rakamlar cok dusuk..gercekten oyle ıse yakıttan yanaı hıc sorun yok.lpg ye gerek yok gıbı..klıma kapalı ıken cok daha fazla gıderdınız sanırım..su anda yıne amerıkanmı kullanıyorsunuz

Pontiac301
      Katılımcı

Evet gündelikte amerikan arabası kullanıyorum.91 caprice,90 caprice, 76 Nova’m şŸahsıma aittir,onun dışŸında anne ve babamda amerikan kullanıyor ama yeni model ve jeep,

tnuhlar
      Katılımcı

caprıce ler cok hos..nova onların yanında keyıfsız kalır..yenılerını almayı dusunuyormusunuz

Pontiac301
      Katılımcı

Bu arada evet klima kapalı iken dahada düşŸüyor, ama gözle görülür derecede değil,makinaları 5.2 lerin 225 hp torklu ve kuvvetlidir.O yüzden yakıt tüketimleri çok uçuk değildir.Birde arkadaşŸınızın arabasını aldığınızda bir iki günlüğüne istanbula gelirsiniz.Ben sizi doğru adreslere götürürüm beraber yaptırırız bakımlarını.Gerekli sensörleri değişŸir,ön takımında eksik varsa giderilir.Makinaya bağlar komple check ederiz.Motor ve şŸanzıman yağları değişŸir,difransiyelleri söker içlerindeki bilyaları değişŸtirtiriz.Carbon clean yaptırıp,bujilerini ve hava filtresini yenileriz.Klima sistemi kontrol ederiz.R 134 gazını bastırırız.En sondada komple rot ayarını balanslarını yaptırırız.Sorunsuz bir şŸekilde marmarise geri dönersiniz.Toplam maliyetide ortalama 400 ytl tutuyor ortalama kabaca, bende geçen ay annemin 97 5.2 sine bu bakımları yaptırdım.Sorunsuz biniyor…gerçi daha 38.000 de :)

Pontiac301
      Katılımcı

Zaten yeni model bir arabadan farkı yokki,kasası tamamen yuvarlak hatlı.ınsanlar 91 model deyince inanmıyorlar:) Yeni model bir araçta olan özellikler mevcut. Roller egzantrikli fuel injection motor, overdrive 700 şŸanzımanlı, kilitli difransiyelli, abs, çift havayastığı,9 hareketli koltuklar, koltuk ısıtması,elektrikli camlar vs vs…hem mekanik bir araba hemde sorunsuz.Zaten yeni model sevmiyorum.Evde 96 STS var.Bucket seat ve önden çekişŸli zevksiz bir cadillac.ınanın caprice daha keyifli.

tnuhlar
      Katılımcı

bılıyorum bır kac kez kullanma sansınada erıstım..onadan ındıkten sonra yenı araclar zevk vermemıstı..guzel olan estetık ve rahatlık dısında aracta her turlu ekıpmanın bulunması..

Pontiac301
      Katılımcı

Evet haklısınız.Birde benim ev ile işŸ mesafem hergün 250 km olduğu için bindiğim araba çok önemli.Caprice hem ucuz bir araba,hem konforlu hemde yedekparçası bol ve komik paralar, öneririm herkeze

tnuhlar
      Katılımcı

kazasız kullanın…yolunuz uzunmus…jeep tarzı arac dusunmuyormusunuz

tnuhlar
      Katılımcı

parca fıyatları gorebılecegım bır sıte varmı?bılıyormusunuz?

Pontiac301
      Katılımcı
      tnuhlar wrote:
      kazasız kullanın…yolunuz uzunmus…jeep tarzı arac dusunmuyormusunuz

Şahsıma ait jeepim yok ailede 97 tahoe, 5.9,5.2, cherokee var,birde elemanların kullandığı suburban.Arada onlardan herhangi birini alıyorum.

Pontiac301
      Katılımcı
      tnuhlar wrote:
      parca fıyatları gorebılecegım bır sıte varmı?bılıyormusunuz?[/quote
      ǜlkemizde öyle bir site yok.maalesef.Yurt dışŸındaki sitelerden bakın.Buraya işŸalatçılar getirirken ortalama 1.8 ile çarpıyorlar.1 ay içerisindede hatta daha kısa süredede ürün elinizde olabiliyor.Ama genellikle yeni model Cherokee veya Blazer veya Tahoe nun hem mekanik hem aksesuar parçaları ülkemizde mevcuttur.O açıdan içiniz rahat olabilir.
      tnuhlar
      Katılımcı

günaydın..dun soz ettıgınız araclara bakmak ıstedım ama yoktu…

Pontiac301
      Katılımcı

Günaydın beyefendi,belkide satılmışŸtır bilemiyorum.geçen ay gittiğimde üçünüde görmüşŸtüm.Sundurmanın altında duruyorlardı,yanlışŸ bir tarif olmasın mc donaldsın arkasında içinde yıkamada olan otoparktı.Hatta halen orada duran 5.9 un ilanını görüyorum web sitelerinde.

tnuhlar
      Katılımcı

hangı web sıtesınde?

Pontiac301
      Katılımcı

http://www.sahibinden.com/pls/sahibinden/AdDetail.DoIt?AdId=3275319

Bakın burda var.Bahsettiğim otoparkta çekilmişŸ.Hatta dikkatinizi çektiyse geçen sene bu otoparkta duran bir tane 91 lacivert caprice yumurta ksa, ve bir tanede gri caprice vardı gene yumurta kasa, onlarla beraber 6 tane filan amerikan aynı garajdaydı

tnuhlar
      Katılımcı

caprıslerın ve bu arabanın(bundan oncekı sahıbı) sahıbını tanıyorum..cok ıyı bır amerıkancıdır…hatta caprıslerden bırını bana vermek ıstedı ama benım o tarz bır amrıkana cok merakım yoktu….gordugunuz araclar cok temız ve bakımlıdır.bu araclar dısında 97 model bordo grand cherokee sıde vardı

tnuhlar
      Katılımcı

sevgılı pontiac,sızınle konusmalarımızdan sonra o aracı almaktan vazgectım.

34 yanıt dizini görüntüleniyor
  • ‘Ustalar ve Servisler’ forumu yeni konu ve yanıtlara kapalı.