Ana Sayfa Forumlar Teknik Yeni Başlayanlar Camaro IROC-Z

10 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      Mehmet
      Katılımcı

Öcelikle merhaba,
      Siteye yeni üye oldum ve bu sitedeki sıcaklık ve yakınlık çok hoşuma gitti. Bende oldum olası içten içe bir amerikan arabasına binebilme isteği ve merakı hep olmuştur ama ne yalan söyleyim aynı zamanda hep te bir çekingenliğim olmuştur. çekingenliğime gelirsek acaba araç beni tatmin eder mi ya da soğurmuyum gibisinden çekingenlikler bunlar. Ama hep te bir amerikan görünce içim gitmiştir. Bu aralar tekrardan bir amerikan arabası alsam mı diye düşünüyor ve araştırmalara girmiştim. Bir arkadaşımda 1987 model Camaro IROC-Z var ve istersen satabilirim diye konuştuk, çocuğun da arabasının temiz olduğunu hep duyuyordum. Şimdi sorularıma geçmek istiyordum: Acaba bu araç beni tatmin edebilecek bir amerikan mıdır? Önceden kullandığım araçlar s2000 ve infiniti fx35. İkisinin de beygir güçleri IROC-Z den fazla, biri 240 diğeri 280 hp. Japon araçlarının özelliklerini fln hep biliyorum fakat amerikan hakkında pek bir bilgim yok ve öğrenmeyi de çok istiyorum. çevremde amerikan arabalarını sevenler çok fakat özelliklerinden çok şöförlüğünü yapan arkadaşlarım bunlar yani pek bilgi edinemiyorum onlardan. Amerikan arabasında benim gördüğüm ve hoşlandığım tarafı ses, görüntü ve keyif yani hız ikinci planda fakat o gücün altımda olduğunu bilmek bile yeterli benim için. ama IROC-Z de 225 bg sanırım tam olarak bilmiyorum ama. Eğer sizin bu araç hakkında bilginiz, deneyiminiz varsa bana açıklarsanız çok memnun olurum ve tabiki şahsi görüşleriniz de önemli .. acaba daha yeni bir amerikan mı almak mantıklı yoksa 87 model veya daha eskisi mi? bunları çok düşünüyorum. çoğu kimsenin söylediği eğer ilk amerikan araban olacaksa fazla para bağlama oldu, çünkü önceleri corvette c5 bakıyordum ama bu söylenenenlerden dolayı IROC-Z çıktı karşıma. Vereceğiniz bilgiler ve ilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim sizlere ..

piyu
      Anahtar yönetici

Selamlar,

öncelikle beygir gücünün kağıt üstündekinden farklı olacağını söyleyebilirim. 24 yaşındaki Amerikan beygirlerinden bir kısmını kaybetmiştir.

Diğer yandan Amerikan Arabalarındaki bence en keyifli nokta torktur.

Kullandığın araçların beygir güçleri yüksek ve hızlılar, fakat torku sadece büyük hacimli motor ile alabilirsin.

fx35’in torku yüksek olması lazım, muhtelemen benzer bir his vermiştir.

ilgileniyorum dediğin corvette c5 ile iroc arasında aşırı fiyat farkı olmalı. Eşdeğer değiller. C5’in parasına göre verdiği performans müthiştir. standartta 350-400 hp alırsın, ek olarak basit modifiye işlemleri ile yüksek güç elde edebilirsin.

klasmanlar hiç eş değil…

sahibi olduğum camaro 1977 model ve 145 hp’di. Çok güçlü olmamasına rağmen sesi müthişti. Büyük haz alırdım. Işıklarda hafif bir burnout sonra seri bir kalkış ve gazı bırak :) çünkü yanındaki 100hp’lik honda seni geçebilir… :P

Karışık bir konu, yazdıklarımdan da bellidir.

Arkadaşının aracını kullanmanı ve cebindeki paranın alabildiği bir Corvette ile test sürüşü yapmanı öneririm.

Mehmet
      Katılımcı

sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim öncelikle ..

alakasız çok alakasız araçlar ve corvettte in nasıl bir spor araç olduğu tüm dünya tarafından biliniyor. benim düşündüğüm konu şu

ilk aracım olacağı için bir corvette e 70 bin lira vermek mi yoksa 30-35 bin lira vermek mi daha mantıklı onun arasında kaldım

çevremdeki amerikan kullanıcılarının çoğu şunu söylüyor o da ” ilk alacağın amerikan aracına o kadar fazla para bağlamamak, belki istediğin veya düşündüğün

zevki bulamicaksın, en azından amerikan araçlarına yabancılığını atmış olursun” diye.. biraz mantıklı geldiği de söylenebilir şöyle bir düşününce..

peki 87 model IROC-Z hakkındaki düşünceleriniz nelerdir, sizce yeni başlayan birini tatmin edebilecek bir model midir ? özellikle önceden kullandığım araçları da

göz önüne alırsak ..

Mehmet
      Katılımcı

Kimse yok mu 1987 Camarı IROC-Z hakkında bilgisi olan ve yardım edebilecek olan ?

Cihat
      Katılımcı

yapmak istediğin ve kafandan geçenleri tahmin edebiliyorum bana göre camaro ıroc-z senin için örnek olucak bir araba değil bu araç seni yanıltabilir yeni jenarasyon bir araba koltuğa oturduğunda bu mu ya amerikan arabası dedikleri diyebilirsin.muscle car ların kepaze dönemleri bu yıllarda bir çok amerikan arabalarının iğrenç modelleri piyasaya sürülmüştür laf olsun diye hiçte tutulmamıştır.3.nesil mustang ler,buick ler,oldsmobile bazı modeller hariç.o yüzden yeni nesil amerikan düşünüyosan corvette iyi bir tercih olabilir ama 1980 aşağı muscle car düşünüyosan başka bir araçla başlaman gerektiğini düşünüyorum.ama genel olarak camaro iroc-z de güzel bi arabadır sonuçta bi amerikan chevrolet nadirde bulunan bi araba yada pek tutulmadığı için az görülen.

piyu
      Anahtar yönetici

janjack,

bence amerikana geçiş için çok tehlikeli bir durumdasın… :)

Daha önceden güzel araçlar kullanmışsın.

Sana esasında başlangıç amerikanları önermek isterim ama doğal olarak karşılaştırma yapacağından, çabuk sıkılmadan endişe ediyorum.

iroc-z güzel bir modeldir, istediğin tam bilgi nedir? açıklarsan biliyorsak yazalım ya da araştıralım…

bence ne istediğini netleştirmen lazım…

90’lı yıllar mı?
      70’li yıllar mı?

Araba ile ilgilenebilecek durumdamısın, yoksa benzini koyarım giderim mi dersin….

sana basitce sunu al bunu al demek istemiyorum… bazen 10.000 verir sorunsuz araç alırsın, çok mutlu olursun… bazen 50.000 verir, hiç kullanamaz üstüne hergün sinir stres yaşarsın…

biraz daha detay….

bu arada doğru amerikan seçimi konulu bir yazım var, uzun zaman oldu yazalı ama işine yarayacak bazı şeyler çıkabilir…
      http://www.amerikanaraba.com/index.php?option=com_content&view=article&id=18:doru-amerikan-secimi&catid=29:teknik-bilgiler&Itemid=92
      bazı rakamlar eskide kalmış :) ama genel mantık değişmez….

piyu
      Anahtar yönetici

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-chevrolet-sahibinden-camaro-z28-49774220/detay/

bu camaro 97 model, temiz duruyor, 35 tl… bu hali ile guzel gider… ben bir 10.000 daha harcarım dersen müthiş gider…

Mehmet
      Katılımcı

ilginize çok teşekkür ediyorum,

yani şöyle anlatim kendimi arabaya merakım aslında çok fazladır, yani sadece araç değil motorunu öğrenmek, orasını burasını öğrenmekten zevk alırım tabi

diğer kullandığım araçlarda öyle kendi başıma bir şeylerini düzeltmem fln olanaksızdı ama bu sitede de okuduğum gibi bazı arkadaşlarımız örneğin evin önünde

bile kendi başlarına bir sorun varsa halledebiliyorlarmış..

benim yazdığım araçlar çok farklı klasmanda farkındayım.. şunu düşünüyorum, alacağım araba bana zevk verir mi yani her türlü, hız 2. planda.. corvette tam

spor araç ama diğeri hem cruize hem spor gibi geliyor bana.. iroc dedim çünkü hiç internette görmedim ve adını bile duymamıştım acaba değerli mi diye de

düşündürdü beni o yüzden iroc yazdım. geçen günlerde bir arkadaşımın 74 camarosuna bindim baya da yüklü bir araçtı, kullanmadım şöför koltuğunda

oturdum ama inanın pek zevk vermedi belki de çok yüklü olduğu için.. sesi fln rahatsız etmedi, aracın konforu pek rahat ettirmedi diyelim, koltukları olsun

aracın içinden gelen sesler olsun .. o yüzden 80 öncesine biraz soğudum gibi oldum.. kendimi anlatabildim mi bilmyiroum tam olarak ama bende eskiden beri

hep bir amerikan arabasına ilgim vardı ama hep bir korkmuşumdur, çekinmişimdir.. çok değer kaybetmesi olsun, vereceği haz olsun, beni tatmin edebilecek mi

düşüncesi olsun.. bu sebeplerden dolayı ilgim hep uzaktan olmuştu ama arkadaşlarımda da görünce heveslendim doğrusu ..

tabiki ilk alacağım araç ” İnşallah olursa tabi” beni amerikanlardan soğutmayan bir araç olmasını isterim ki devam edebilim diye düşünüyorum .. yani o

yüzden temiz, masrafsız bir araç daha mı iyi acaba ? sizin bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyordum .. araçlarda ne aradığıma da gelince: dediğim

gibi hız 2. planda ama altımdaki o muhteşem gücün olduğunu da hissetmek bana çok hoş bir his veriyor :)

corvette o konuda tartışılmaz ama işte corvette alırsam da acaba beni soğutur mu düşüncesi de var aklımda .. hem 2 kişilik hem tam spor bir araç ve

duyduğuma göre de sorunu olan bir araç sanırım c5.. kadaranda ışık yanıyor ve söndürmek için servis gerekiyor ki benim için bu bir sorun çünkü ben

adanadayım ve burda da o ışığı “ikaz” söndürecek bilgisayar programı yok.. benim arkadaşım daha yeni c5 aldı egzostundan dolayı o ikazı verdi ve bir

şey yapamıyor o yüzden.. biraz fazla yazdım umarım sıkmamışımdır sizi ama acaba kendimi ifade edebildim mi onu da bilemiyorum :)

iroc hakkındaki düşüncelerinizi sormamın nedenine gelince de : aracın gücü olsun kendisi olsun acaba beni tatmin eder mi sizce sorusuydu, yani yeni

başlayan biri için ideal midir düşüncesi ..

piyu
      Anahtar yönetici

Selam,

Dogru tahmin etmişim bu durumda, eskiye gitmen tehlikeli… hem 74 camaro, hemde güzeldi diyorsun ama begenmemişsin… bu durumda 80’lerde benzer his yaratacaktır, 80’lerde tasarımlar daha da zayıf oldugundan işin çok zor.

Bu durumda 4. jenerasyon camaro, transam dogru secenek bence…

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-pontiac-firebird-10-numara-benzini-doldur-gazla-29666206/detay/?

bu araca adana’da, tanıdık ise avantajlı fiyatta olursa cok temiz duruyor…

çok fazla satılık yok, güzel seçenek.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-pontiac-emsalsiz-temizlikte-transam-ram-air-ws6-40677390/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-pontiac-red-angel-50666263/detay/

Bu 2 ilandaki modeller WS6 diye geçen performans paketli modeller, bence 3 seçenekte güzel…

iyi bir araştırma ve kontrolden sonra ok keyif alabilirsin.

Ama 70’li yılların tadı başkadır ama herkes sevecek diye birşey yok tabiki… ;)

Mehmet
      Katılımcı

teşekkür ediyorum ..

70 li yıllar evet çok güzel ama ilk dediğim aracı beğenmemiştim onun da sebebi çok yüklü olması .. ikinci 74 pontiac çok güzeldi çünkü oynanmamış

yüklenilmemiş modifiyesi olmayan bir araçtı ama maalesef onu satmıyor :) .. ikisi çok farklıydı yani demek istediğim oydu. ben fazla oynanmış, yüklenilmiş

araçlardan pek hoşlanmıyorum

neyse öyle kalsın kafasındayım birazcık orjinalitesini pek bozmak istemem yani :) o nedenle 74 pontiac çok iyiydi :) tabiki istdeiğim fiyata ve özellikle

temiz çürük olmayan beni uğraştırım araçtan soğutmicak bir 72-75 pontiac bulabilirmiyim o da ayrı bir mesele .. 87 IROC-Z de ise onda da hiçbir modifiye

yok sadece komple borla egzost kiti var o sorun değil benim için.. benim aklıma takılan IROC-Z sonuçta 87 model. tipi ilk başlarda hoşuma gitmemişti ama

sonra internette videolarına bakınca hoşuma gitmeye başladı açıkçası biraz. hani sizlerin ne düşündüğünü de öğrenmek isterim o 87 IROC la ilgili ..

arkadaşımdan alırsam alacam temizliğine orjinalliğine güvendiğim bir araç o konuda bir sıkıntım yok.. peki bu dediğimm araç muscle car olarak geçiyor mu onu

bile bilmiyorum ..

piyu
      Anahtar yönetici

kayınbiraderim için 84 transam almıştık, bundan 5-6 sene önce , ve sitedeki Angelus nicki arkadaşımızın da benzer yıllar camaro’su vardır.

kasa birbirine çok benzer.

Ben severim, kasası güzeldir, motoru çok güçlü değildir…

Sen gördüğünde hoşuna gidiyor ise tamamdır… eğer fotoları var ise elimden geldiğince inceleyebilirim. Ayrıca VIN numarası denen numarası var ise aracın tam özelliklerini tespit edebiliriz.

VIN numarası 87 modelde tam nerede bilemiyorum ama %99 ön cam tarafından direksiya doğru baktığında, camın dibinde yazılı olmalıdır, iletirsen açıklamasını araştırabilirim.

10 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.