Ana Sayfa Forumlar Teknik Yeni Başlayanlar 1970-80 arası camaro almak istiyorum..

14 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      serok1907
      Katılımcı

arkadaşŸlar oncelikle merhaba..
      ben uzun süredir eski model amerikan arabalara hastayım ama bu konuda çok cahilim. şŸuan günlük kullandığım arabamı satıp kötü durumda olmayan bi camaro almak istiyorum ama acaba onu günlük kullanmaya kalksam km’de ne kadar benzin yakarım? motorlarının 5000 den yüksek olması benzinin altından kalkamayacagımı düşŸündürüyor. şŸehir içi kullanım için otomatik mi almalıyım yoksa manual alsam da rahat kullanabilir miyim? ve 10-12 milyar arası bişŸeyler almayı düşŸünüyorum bu fiyata aldığım arabaya hemen binebilir miyim? veya başŸlangıç olarak yaklaşŸık ne kadar harcamam gerekir?
      ilgilendiğiniz için teşŸekkür ederim..

gtagucu
      Katılımcı

Günlük kullanım için bu tip eski Amerikan’lar pek mantıklı değil. YakışŸı bir yana yedek parçası, servisi, arıza yaptımı parça beklemen, bulamaman, arabanın boyut olarak büyük olması bu yüzden parkta ve sıkışŸık alanlarda manevralarda sorun yaşŸaman, kasko yapamaman vs. bu tip araçları günlük kullanım için uygun yapmıyor.

ǖzellikle ıstanbul’daysan trafikte boşŸ yere bir sürü benzin yakmak bana parayı sokağa atmakla eşŸ değerdeymişŸ gibi geliyor.

Bence paranı biraz daha biriktir günlük kullandığın aracının yanına bir tane Amerikan al.

Bluesman
      Katılımcı

Gtagucu çok haklı, ben camaromu ayda bir garajdan çıkarıyom, en büyük sorunum (benzin yakması dışŸında), park yeri bulamamam , bulduğumda ise sokakta bıraktığımda, sürekli aklım kalması… kolay çalınabilinecek arabalar bunnar :)

Pontiac301
      Katılımcı

ortalama tüketim 18 litre, aradığın paralara araba bulunur, her parçası var bozuldumu beklemezsin herkesden gider alırsın,hatta kafana atarlar mekanik parçalarını, benzin olayını düşŸünüceksen zaten başŸtan amerikan arabasını düşŸünmen bir hata!ben gündelikte klasik amerikan kullanıyorum,ama 300 M de var garajda,inan eski amerikan yeni amerikadan daha az masraflı;) herşŸey benzin istasyonu değildir bunuda unutmamak lazım

piyu
      Anahtar yönetici

öncelikle kısıtlı tecrübelerimden toparladığım yazımı okumanı öneririrm…
      http://www.amerikanaraba.com/News/article/sid=32.html

gtagucu de pontiac301’de haklı…herkesin haklı oldugu durumlar var…

mesela benim 77 camaro’mu moda’da oturup o dar sokaklarda fırıl fırıl cevirirdim… bir gun bile park sorunum olmadı ama kola da degil o kesin… gundelik kullanırdım ama benzin parası az degildi hicbir zaman… gittigin mesafe trafiksiz durkalksız ise asırı gelmeyebilir ama anadolu-avrupa ise gidiyorsan sakın alma…. cunku is al demekle bitmiyor…

mekanik parcaları kolayca bulursun… sıkısırsan cıkma bile arasın ama 70-81 (2.jen) harici 3.jen filan dusunuyorsan isin daha zor…

alacagın araba 10-12 civarı muhtemelen aldıgın gibi kullanacagın sekilde olabilecektir…

serok1907
      Katılımcı

hepinize ilgilendiğiniz için çok teşŸekkür ederim..
      evet ben hergün yaklaşŸık 60 km yol yapıyorm ve dur kalk da oluyo bol miktarda, şŸuan kullandığım araba 12litre yakıyor bu da km’de ortalama 300000tl ediyor. eger alacağım camaro dediğiniz gibi 18 litre yakıyorsa bu yaklaşŸık km’de 450000tl yapar bu da beni çok fazla zorlamaz..
      ama ben daha once boyle bir amerikan hiç kullanmadm acaba dur kalk yaparken rahat kullanabilir miyim? park sorunu da pek problem olmaz heralde.. bir de istanbul’da sıfır camaro parçası bulabilir miyim orjinal ya da yan sanayi, yoksa sürekli yurt dışŸından mı getirtmem gerekir?

acmecamaro
      Katılımcı

ben benim arabayi satarim… 74z28 LT, elektrikli fan ve aluminum radyator oldugundan hararet problemin olmaz… hersey yeni oldugundan da yeni parcaya ihtiyacin olmaz…. biryere carpmadigin surece, rengi sari, siyah z28 stripelari var….

05334139011 den ulasabilirsin bana…

piyu
      Anahtar yönetici
      serok1907 wrote:
      hepinize ilgilendiğiniz için çok teşŸekkür ederim..
      evet ben hergün yaklaşŸık 60 km yol yapıyorm ve dur kalk da oluyo bol miktarda, şŸuan kullandığım araba 12litre yakıyor bu da km’de ortalama 300000tl ediyor. eger alacağım camaro dediğiniz gibi 18 litre yakıyorsa bu yaklaşŸık km’de 450000tl yapar bu da beni çok fazla zorlamaz..
      ama ben daha once boyle bir amerikan hiç kullanmadm acaba dur kalk yaparken rahat kullanabilir miyim? park sorunu da pek problem olmaz heralde.. bir de istanbul’da sıfır camaro parçası bulabilir miyim orjinal ya da yan sanayi, yoksa sürekli yurt dışŸından mı getirtmem gerekir?

benzin 18lt surekli olacak diye sart yok… benim camaro’mun motoru 350ci degil 305ci ve biraz daha ekonomikti… asırı trafige girmedigimde 15-16lt filan oluyordu… keske uzun yol olsa daha da az harcar…

standart bir amerikan oyle trafik dur kalkta kolay kolay hararet yapmaz ama gecen yaz birkac gunde oldugu gibi ASIRI sıca olursa ve sende arabanın sogumasına hic fırsat vermeyen bir ortamda dur kalk yaparsan problem yaratma ihtimali olabilir…

bulmak istedigin parcaya gore temin etme ihtimalin degisir… az bulunan bir marka-modelin cok az satılan bir parcasını burada temin etmen mumkun degil… amerika’dan gelmesini de beklersin…he dediginde gelmez…

serok1907
      Katılımcı

acmecamaro arabanla ilgilenebilirim ama özelliklerini fln biraz açar mısın?
      herşŸey yeni demişŸsin heralde yeni topladın motor, parçalar, kaporta, boya ne durumda orjinal mi? motoru nedir 350 mi? ne kadar istiyosun bi de? z28 lt’ ler hakkında pek bi bilgim yok sadece biraz daha lüx, konforlu oldugunu duymuşŸtm biraz bahsedersen iyi olur..

serok1907
      Katılımcı

camroların modelleri(ss, z28 lt..) hakkında bilgi edinebileceğim bi kaynak bilen varsa soyleyebilir mi?

gtagucu
      Katılımcı
      serok1907 wrote:
      camroların modelleri(ss, z28 lt..) hakkında bilgi edinebileceğim bi kaynak bilen varsa soyleyebilir mi?

2. nesil camarolarla (70-81 arası) ilgili bu sitede her tür bilgi var ;

Nasty Z28

acmecamaro
      Katılımcı

Nastyz28 in 6 yildir uyesiyim….cok guzel bir site….

Serok1907,
      arabam 1974z28 13802 tane uretilmis, bunlarin bazilari da hem z28 hem de type LT opsiyonlari ile cikmis…. benimki bunlardan biri…

350 / 5.7lt 4 baglanti blok (L82 makine sadece z28 ve corvette lerde cikar).
      461 camel hump silindir kapaklari 2.02/1.6 buyuk subapli, screw in studs, pocket ported ( yani bir kapaga modifiye icin amerikada yaptirabilecegin hersey yapildi)
      10.72:1 compresyon (98 ve 100 oktan benzin kullanabiliyorsun)
      SUM 1106 camshaft
      Edelbrock TorkerII manifold
      Edelbrock 750 cfm karburator
      Summit 1 5/8 headers
      2 1/2″ x pipe eksos kiti ve 2x turbo mufflers
      Komple yenilenmis elektronik atesleme (45bin vold bobin ve modul ile)
      Griffin aluminium radyator
      Dual elektrikli fan
      TH350 otomatik sanziman( TCI street fighter kit ile toplandi+ transgo reprograming kit var)
      B&M Shifter
      8,5″ 3.42 Kililtli differansiyel
      z28 yaylari (alcaltilmis)
      KYB Gasajust amortisorler
      Sasi baglantilari (tam sasi oldu araba)
      Torque trust jantlar
      BF Goodrich lastikler
      Akuyu bagaja alama kiti summit

5 yildir toplaniyor araba (ustalar degil ben yaptim butun isler)
      Kapota boya yeni , camlar sifir ambalajindan cikartilip takildi, eletrik doseme vs. herseyi sokuldu…yenilenip takildi yerine….. zaten anlatmakla olmaz gormen gerek :)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/burak_s_99/album?.dir=a9d6&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

linke tiklarsan gorebilirsin….
      05334139011 cep numaram…

piyu
      Anahtar yönetici

yaz yaz deriz yazmaz…. arabayı satıcam diye oturup zaman harcar… olmaz olsun boyle uye :)

Burak düzyazı ile birde neler yaptıgını detayları anlatta seni de siteye ekliyim…

acmecamaro
      Katılımcı

yazinca ada gibi yaziyim diye beklerken salladik da durduk walla :)

serok1907
      Katılımcı

acmecamaro ilgilendiğin için çok treşŸekkür ederim ama once bu konuda biraz daha araşŸtırıp bilgilenmem gerektiğini fark ettim bu yüzden zamanını almak istemem teşŸekkür ederim..

14 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.