2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      gtagucu
      Katılımcı

Selamlar , Bir Vites sorum var ;

Arabam maks gücünü 4000d/d ‘de üretiyor redline’ı ise 5500d/d ➡

Şimdi Hızlı kalkışŸ yaparken vitesi 4000d/d ‘de değŸişŸtirince mi yoksa 5500d/d ‘de değŸişŸtirincemi daha çabuk hızlanırım? Bu konuda fikri olan varmı :?:

Kimileri 5500’de değŸişŸtir yeni vites daha yüksek devirde başŸlayacağŸından daha güçlü ilerlersin diyor kimileride 4000’de değŸişŸtir en verimlisi olur diyorlar. DoğŸrusu nedir :?:

TeşŸekkürler

faceless
      Katılımcı

gtagucu benim sana tavsiyem 4000 d makul olan devir.arabayı durmadan redline a sokarsan motor ömrü kısalır.. ayrıca redline yaptırcaksanda 2. vitesde yaptır. daha rahat hızlanırsın… ben öyle yapıyordum yani.. ama tabi benim eski arabam farklı senin araban farklı.. aslında en mantıklısı arabanı dinamometreye sokup öyle denemen…sonucta arabayı olduğŸu yerde sarmadan kaldırırsan gerisi gelir…

piyu
      Anahtar yönetici

Benim bildigim su sekilde…

max. tork ve bu max. torkun hangi devirden itibaren asagı dustugunu biliyorsan kolay… mesela max. tork 2000devirden 3800devire kadar veriyorsa senin vitesi degistirdiginde 2000’in altına dusmeyecek bir vites degisikligi yapman lazım…yani 3000devirde degistirdiginde 2100’e filan dusuyorsa dogru vitestir… 3800’de degistirirsen de 3000e filan duser… bence redline’a cok yaklasma… en ufak bir hata’da motor’a zarar veririsin… ör: drag yarıslarına katıldıgımda yanımdaki arabanın sesinden motor sesini duyamadım ve neredeyse gec vites atıyordum…

yani max. tork’u aldıgın en alt devire dusmeden atılacak vites dogrudur… sonra hangi viteste hangi devir dogru denemen lazım… bu arada hızlı mesafe katetme ile hızlı hızlanma (karısmadı sanırım) biraz farklı… mesela aynı saniyede 0-400 kateden drag arabalarının o anki hızları farklı olabiliyor… bu durumda senin mesafe katetme ve hızlanma denemeleri yapman lazım…

2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.