Dodge Demon : Dünyanın en hızlı seri üretim otomobili

HomeDodgeDemon

Dodge Demon : Dünyanın en hızlı seri üretim otomobili

Ve 3 aylık bekleme sonrasında 11 Nisan günü Dodge Challenger SRT Demon tanıtıldı.

Dodge’un binek araç bölümünden
Demon tasarlanırken 1965 sonrası dönemdeki Muscle Car dönemi örnek alınmış. Demon esasında gündelik kullanılabilen bir Drag aracı.

Motoru güçlendirmek Drag yarışları için çok kritik, fakat daha kritik olan yola tutunmadır. Demon’da Drag radial tabir edilen özel karışımlı lastikler kullanılıyor. Bu lastikler normalde satılabiliyor fakat ilk kez seri üretim bir otomobil’de kullanılıyor. Otomobil endüstrisinde bu bir ilk.

Transbrake, Drag yarışlarında kullanılan bir sistem. Basitçe bir düğmeye basılır, bu süreçte şanzıman 1. vites ile geri vites arasında tutulur. Bu süreçte frene basılmış gibi araç sabit durur. Motorun deviri yükseltilirken aracın ilerlemesi engellenmiş olur. Kalkış esnasında ise transbrake bırakılır ve motor daha yüksek tork ve güç üretebildiği bir devir seviyesinden kullanılmış olur. Kritik konu ise bu sistemin gene ilk kez seri üretim bir otomobil’de kullanılıyor olması.

Klima sistemini kullanarak motora soğuk hava iletmek ??? Kalkış öncesinde araç yarış moduna alındığında birçok planlanmış ayar otomatik olarak yapılıyor. Bu süreçte aracın klima sisteminden faydalanılarak motora soğuk hava veriliyor.

Demon’ın motoru tamamen yeni. Hellcat’te kullanılan motorun modifiye edilmiş hali değil. Tüm parçalar baştan tasarlanmış ve üretilmiş. Tabiki 2.7lt’lik supercharger’da tamamen yeni.

 

Seri üretim bir otomobile konulmuş en güçlü motor. 840hp ve 770 ft/lbs tork

Tabiki herkesin sorduğu en kritik sorular : 0-100 km/s hızlanması kaç saniye ? 0-400 metre kaç saniyede geçiyor ?

0-100 km/s hızlanması 2.3 sn
0-160 km/s hızlanması 5.1 sn
0-400 metre 9,65 sn
0-400 metreyi geçerken hızı 140 mil/s

Bu performansı ile NHRA (National Hot Rod Association) tarafından yasaklandı. (Seri üretim bir aracın 0-400 metre hızlanması 9,99 saniyeden daha az olamaz kuralına göre)

Demon’ı yaratan ekip ilk duyduğumuzda “saçma, çok riskli, nasıl olur, imkansız” diyeceğimiz birçok fikri seri üretim bir otomobile uygulamayı başardılar.

Piyasaya çıkmasını takiben çok kısa bir sürede Drag pistlerinde neredeyse tüm Muscle Car’ları geçen Tesla’lar ile yarışacaklarına eminiz.
Rövanş için çok uzun zamandır bekliyorduk 🙂