Ana Sayfa Forumlar Forumlar AmerikanAraba.com Drag Yarışları A.A yarışları 2006 da devam edecekmi?

47 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      AYBARS
      Katılımcı

Doğan selam.Bu sene bu fedorasyonun kimliğinin değişŸmesi ve drag yarışŸı izininin sadece opete ait olduğu ile ilgili söylentiler var.Bunlar ne kadar doğru?Otodrom ile ilgili de kapatılacak deniliyor.Bir açıklık getirirsen sevinirim.
      Bu seneki drag yönetmeliğine bakılırsa kimse giremiyecek gibi.
      TeşŸekkür ederim.
      Aybars

Angelus
      Katılımcı

Autodrom kapatilirsa caddeler bizimdir :)

Saka bir yana autodrom icin gazeteler caddelerde yarismayin iste size autodrom diye yazilar yazip basliklar atmiyormuydu????

piyu
      Anahtar yönetici

Atıl ile tarihleri konusmak icin gecen haftalarda aramıstım… bana daha cok erken rezervasyon yapan yok filan dedi…. bu aralar tekrar konusucam ama acıkcası bu konuyla ilgili en ufak bir bilgim bile yok….

autodrom kapanırmı bilmem ama ben gene benzer mantıkla (amator-profesyonel arası) herkesin buyuk keyif alacagı yarıslar duzenlemek istiyorum… autodrom olmazsa baska isiler deneriz….. en kısa sürede haber vericem….

AYBARS
      Katılımcı

Abey yardım edilecek bir konu olursa her zaman yanındayım.2 ay gibi bir sure kaldı.Bence ufaktan hazırlık yapmak lazım derim.
      Aybars

piyu
      Anahtar yönetici

eyvallah Aybars, sende Selahattin’de uzun yollar tepip geliyorsunuz, ıstanbulda pistin dibinde olup gelmeyenler duysun derim :)

Aksamustu Atıl Atılgan’ı aradım… Autodrom’da organizasyondan sorumlu ve tum konulara cok yakın biliyorsunuz… ne autodrom kapanıyor ne de opet tekel olacak hicbir fark yok aynen devam dedi… bende senden duyup sormustum…o da yok dedi…

ben sorun yok diye dusunuyorum tabiki… bu arada 2 aydan cok var yaw… panik yaptırma beni… :) gene yagmur yagarmı yagmaz mı? sponsor ne olacak? streslerinde azalan saclarımı dokmiyim :))))

sanırım mart basında tarihleri belirlemis olurum….

(bu arada sabırsız gordum… planları aktarsana, nasıl bisiler var? kuru ıslak? :)

Anonim
      Ziyaretçi

Yaw bir an önce başŸlasın şŸu yarışŸlar sokak da yarışŸmakdan pist de yarışŸmayı unutdum.Bu sezon aydan aya arabayı doldurruyorum okuldan çıkıp sanayiye gidiyorum oderece. Hatta bu arada sponsor bile buldum yaw.

AYBARS
      Katılımcı
      piyu wrote:
      eyvallah Aybars, sende Selahattin’de uzun yollar tepip geliyorsunuz, ıstanbulda pistin dibinde olup gelmeyenler duysun derim :)

Aksamustu Atıl Atılgan’ı aradım… Autodrom’da organizasyondan sorumlu ve tum konulara cok yakın biliyorsunuz… ne autodrom kapanıyor ne de opet tekel olacak hicbir fark yok aynen devam dedi… bende senden duyup sormustum…o da yok dedi…

ben sorun yok diye dusunuyorum tabiki… bu arada 2 aydan cok var yaw… panik yaptırma beni… :) gene yagmur yagarmı yagmaz mı? sponsor ne olacak? streslerinde azalan saclarımı dokmiyim :))))

(bu arada sabırsız gordum… planları aktarsana, nasıl bisiler var? kuru ıslak? :)

Doğan bende pek birşŸey mekanikte suan için yok.Benim tek sıkıntım suanda boya.Kaportası bitti.Dodikli oluyor.Sadece bunu soyleyebilirim.Diğerleri süpriz olsun.Söylersem Şafak döver beni.Planlarım bol.Twin turbo ls1 veya twin turbo 502 de olabilir.Ne yapıcağımı daha karar vermedim.En kotü ihtimalle 250 hp nos olucak galiba.Şu anki tek derdim boya.
      Pist için sevindim.Duyduklarımızın balonmuşŸ yani…

Aybars

Angelus
      Katılımcı
      piyu wrote:

Hacı bende bir ilaç var dökülen saçları çıkarıyor :)

transamumut
      Katılımcı

neymişŸ o ilaç angelus abi

piyu
      Anahtar yönetici
      AYBARS wrote:
      piyu wrote:

Doğan bende pek birşŸey mekanikte suan için yok.Benim tek sıkıntım suanda boya.Kaportası bitti.Dodikli oluyor.Sadece bunu soyleyebilirim.Diğerleri süpriz olsun.Söylersem Şafak döver beni.Planlarım bol.Twin turbo ls1 veya twin turbo 502 de olabilir.Ne yapıcağımı daha karar vermedim.En kotü ihtimalle 250 hp nos olucak galiba.Şu anki tek derdim boya.
      Pist için sevindim.Duyduklarımızın balonmuşŸ yani…

Aybars

balon balon…

senin planlar guzelmis… duyduguma sevindim… bende organizasyonda neler daha guzel olabilir diye dusunmeye basladım… yeni bir konu altında konusmaya baslarız….

Anonim
      Ziyaretçi

En güzeli arabaları sınıflandırmak olur biraz karmaşŸık işŸ ama olursa çok güzel olur.

AYBARS
      Katılımcı

Organizasyonda kural olmamalı yarışŸla ilgili.Sadece güvenlik ile ilgili kim kuralları ihlal ederse o men edilmeli.Şov tabiki olacak ama limitsiz değil.Kuraldan bahsettiğim yarım saniye fark olursa diskalifiye kuralı.LJünki bir çok defa bu kurala uyulmadı.ǖnemli ve önemsiz.

piyu
      Anahtar yönetici

o konuda da ortada kalıyorum hep… once gazlamayıp sonra rakibe gore gazlayan olursa gecilenlerin dertlerini nasıl dinliycez? bazen direk kura cekip sure tutmadan yarıstırsak mı diyorum… :)

Qurny
      Katılımcı

dogan abı bende gelıcem draglara :)

AYBARS
      Katılımcı

Fena fikir değil.Olabilir bence.
      Aybars

Pontiac301
      Katılımcı

geçen seneki yarışŸlarda bu yüzden levent abilerle problem çıkmışŸtı,bir kaç kişŸiye daha bu olmuşŸtu,ilk başŸta gazlamayıp sonradan gazlayan olabilir olduda,ama ilk başŸta arabasında herhangi bir problem olup sonradan arabanın problemini çözüp başŸarılı olursa bu seferde saniyedeki farklılık ortaya çıkıyor, yani bu konu çok önemli,

piyu
      Anahtar yönetici

onemli dogru ama kura haric cozum yok….

kura’da arabası gucsuz olup kura cekiminde en hızlılar denk gelince rahatsız olanlar oluyor… boylece dereceye girmek icin sanslı olmak gerekecek….

Anonim
      Ziyaretçi

ǖyle yada böyle herkes gelsin yarışŸa .

AYBARS
      Katılımcı
      Eleanor68 wrote:
      ǖyle yada böyle herkes gelsin yarışŸa .

Kesinlikle.Senle aynı fikirdeyim.
      Bu arada bu organizasyona gelen araç sayısını ıSTANBUL UN insan sayısı ve ıstanbulda yaşŸayıp aa binen insanlarla orantılarsanız olayın ne kadar vahim olduğunu görebilirsiniz.!!!!!

AYBARS
      Katılımcı
      Pontiac301 wrote:
      geçen seneki yarışŸlarda bu yüzden levent abilerle problem çıkmışŸtı,bir kaç kişŸiye daha bu olmuşŸtu,ilk başŸta gazlamayıp sonradan gazlayan olabilir olduda,ama ilk başŸta arabasında herhangi bir problem olup sonradan arabanın problemini çözüp başŸarılı olursa bu seferde saniyedeki farklılık ortaya çıkıyor, yani bu konu çok önemli,

Evet Mehmet.Leventin arabasından dolayı Şükrü Ağabeyin yaptığı terbiyesizlik hoşŸ değildi fakat hepimizin hatası oluyor.Bu tarzda olayların tekrarlanmaması dileğiyle…

mustangcinar
      Katılımcı

Bi sn. Autodrom iyi güzel de çok KISA!!! O pist yüzünden yarışŸta duracam diye güzelim ön yarışŸ lastiklerim yumurta oldu. Hem Amerikancıyız diyorsunuz hem de Subaru ve Audilerin kesin garanti 1. olduğu bir pistte yarışŸalım diyorsunuz?? Pistin etrafı herşŸeyi gayet güzel ama dizaynı yanlışŸ.. O kadar. Bu konuda ciddi inat ederim. Sonra da aman otomobil sporları gelişŸsin..
      Bence toplum olarak Formula pistini kullanmak için bastırmalıyız. Bakın tüm dünyada bu spor böyle gelişŸiyor. Zaten Tosfed’in yeni kurallar kitabında artık uluslararası kurallara değinilmişŸ. O zaman kalkışŸ yarışŸmaları da 402 metrelik pistlerde ve buna ek olarak 250 metrelik fren alanı olan pistlerde yapılmalıdır.
      Autodrom’da yeniden dizayn edilmeli bence.
      LJınar

Qurny
      Katılımcı

haklısınız autodrom un durumu oyle de ne yapabılırız kı su sıtede takılan kac kısıyız abı cok saglam cevre falan olması gerekıyor :?

AYBARS
      Katılımcı
      mustangcinar wrote:
      Bi sn. Autodrom iyi güzel de çok KISA!!! O pist yüzünden yarışŸta duracam diye güzelim ön yarışŸ lastiklerim yumurta oldu. Hem Amerikancıyız diyorsunuz hem de Subaru ve Audilerin kesin garanti 1. olduğu bir pistte yarışŸalım diyorsunuz?? Pistin etrafı herşŸeyi gayet güzel ama dizaynı yanlışŸ.. O kadar. Bu konuda ciddi inat ederim. Sonra da aman otomobil sporları gelişŸsin..
      Bence toplum olarak Formula pistini kullanmak için bastırmalıyız. Bakın tüm dünyada bu spor böyle gelişŸiyor. Zaten Tosfed’in yeni kurallar kitabında artık uluslararası kurallara değinilmişŸ. O zaman kalkışŸ yarışŸmaları da 402 metrelik pistlerde ve buna ek olarak 250 metrelik fren alanı olan pistlerde yapılmalıdır.

Autodrom’da yeniden dizayn edilmeli bence.
      LJınar[/quot
      Formula pisti diye bahsettiğin pistin günlük fiyatını bir öğrenmeni tavsiye ederim.
      AYBARS

AYBARS
      Katılımcı

Doğan EşŸem Genim dalyar.ağı bu sene drag yapılmıyacağına dair bir demeç vermişŸ galiba Leventin olayında ötürü.Şu olayı bir kez daha açıklığa kavuşŸturabilirmisin?
      TeşŸekkür ederim.
      Aybars

ata recai
      Katılımcı

BıZ ARADIK KONUŞTUKKK..
      EVET DOÐRUDUR ARTIK AUTO-DROMDA DRAG YOKKKKKKK
      HATA DRAG PıSTıNıN DUVARLARINIDA YIKIP KAMYON KULLANMA TEKNıKLERı GǖSTERıYORLARMIŞŞŞŞŞŞ….
      KǖRFEZLEDE KONUŞTUKK ORASIDA SON DRAG YARIŞINDA CIKAN KAVGA YǜZǜNDEN BıRDAHA YAPILMIYACAK DEDıLER.BAYA BıR KAVGA OLMMUŞ SıLAH FALAN CEKıLMıŞ….
      YANı SOKAKLAR BıZı BEKLıYORRR :)

gtagucu
      Katılımcı

Hadi federasyonun resmi yarışŸları iptal etmesini anlarımda autodrom’a ne oluyor? Orası özel bir pist ve her tür güvenlik önlemi mevcut onların iptal etmemeleri gerekirdi.

piyu
      Anahtar yönetici

ülkemizde gene her konuda oldugu gibi en ufak birseyde ya tumuyle kapanıyoruz ya da cahil cesareti ile devam ediyoruz…

kus gribi gibi bir konu bu… 1 kaza olmus hatalar zincirinden dolayı… eeee obur yarıslara ne oluyor anlamak mumkun degil… burası guvenli degilse neden acıldı… 1 sene gectikten sonra neden korkuluyor… ama bu korkuyu buyutende genelde basın oluyor… daha ilk yarısta tv kanalları gelip “bakın kaza oldu canlar gitti, halen yarısıyorlar” diyeceklerdir…

acıkcası islerimin asırı yogun olmasından dolayı bu sene yapmamın cok zor oldugunu biliyordum…fakat gene de cok keyif aldıgımdan kendimce fedakarlık yaparak yarısları yapabilmek icin gayret gosterdim ve halen gayret gosteriyorum…

halen kesin yok diyemiyorum… farklı cozumler icin dusunuyorum… umarım olur…

AYBARS
      Katılımcı

Doğan bu yarışŸ mevzusu ile ilgili her zaman yanındayım.Yardım edebileceğim bir konu olursa lütfen ara.
      Aybars

piyu
      Anahtar yönetici

eyvallah Aybars 400m kalkıs+400m durus yapılabilecek genisligi 10-15m ve tribunlu bir pistin var mı? :) :) :)

AYBARS
      Katılımcı

Yol adı altında var burada.Hatta 200 mph denememide ilk bu yolda yapıcam.Aslında bir belediye başŸkanı ile konuşŸmak lazım.Size uyarmı bilmem. :)

Aybars

piyu
      Anahtar yönetici

bu da aklımdan geçen bir konu… bir ara detaylandırmak lazım…

AYBARS
      Katılımcı

Pist yapmak mi aklından gecen bir konu?
      Aybars

burAAk
      Katılımcı

Offff ya autodrom’da drag pisti neden yıklıdı aklım almıor nereye gidecez biz şŸimcik????Madem öle bu gece 2de sahil yolundayız gelen gelsin..

NOT:polis görünce dağılıyoruz…

:D :) :D :) :D

piyu
      Anahtar yönetici

pist yapmak 1 yıl boyunca surekli kafamı kurcalamıstı yıl sanırım 2000-2001 ve autodrom’un yeri civarı sabiha gokcen civarı yerlerde bakmıstım… zaten yapma ihtimalim cok dusuktu ama ciddi ciddi baktım… hatta bende drag pistlerinin özellikleri nasıl yapılması gerek filan tarzında bayag dokuman vardı…

senin dediginin belediye baskanından, ben yolda yarısalım anladım…onu da dusunmustum :) :) :)

AYBARS
      Katılımcı

Doğan bizim yapmamız ile tek engel maddiyat ile ilgili.
      Onun dışŸında bir engel yok diye düşŸünüyorum.Bu sene ǜlker in Cafe Crown grubu motorsporlarının çeşŸitli alanlarına sponsorluklar verdi.ıki tanıdığım var.Ralli ve drag grubunda.Verilen paralarda hatırı sayılır meblağlar.Sadece bu ve bunun gibi firmalar bulup pist için senin yaptığın çalışŸmları götürüp teklif sunmak lazım diye düşŸünüyorum.Yoksa EşŸem ve Mümtaz dalya.raklarına kaldıysak;yandıkkkkkk.Yaptıklarını hepimiz görüyoruz.
      Aybars

burAAk
      Katılımcı

Zaten yapıncada autodrom gibi yok yok olucak değil ya.400 m’lik pist 200 m fren mesafesi etti 600m bide tribündü beton bloktu…Maddi destek olursa olması mümkün bişŸey bence.

piyu
      Anahtar yönetici

drag pisti yapabilmek orta buyuklukte bir belediye’nin baskanının agzından cıkacak bir “evet” ile sanırım 1 ay gibi bir surede hem de enfes yapılır…

olay cok teferruatlı degilki… egimsiz bir yer 10m genislik 600m asfalt arkasında 100 guvenlik icin 2. kalite asfalt… yanlara karayollarında bulunan bariyerler ve kaza icin guvenlik blokları… yanlara da tribunler…bu kadar…

XLR-V
      Katılımcı

Speed Park’in yakinlarina da yapilabilir halihazirda oranin belediyesi pist icin gerekli kolayligi sagladi simdi bu durum izah edilirse yapilabilir hem pistin maliyeti F-1 pistiyle kiyaslaninca cok komik kalir .

Angelus
      Katılımcı
      piyu wrote:
      drag pisti yapabilmek orta buyuklukte bir belediye’nin baskanının agzından cıkacak bir “evet” ile sanırım 1 ay gibi bir surede hem de enfes yapılır…

olay cok teferruatlı degilki… egimsiz bir yer 10m genislik 600m asfalt arkasında 100 guvenlik icin 2. kalite asfalt… yanlara karayollarında bulunan bariyerler ve kaza icin guvenlik blokları… yanlara da tribunler…bu kadar…

Bunu yapacak olanlar bu işŸin maddi getirisel boyutuna bakarlar. Belediyelerin bu konuya yatırım yapacaklarınıda zannetmiyorum… fakat denemekte fayda var….

Bu arada 4-5 sene önce ayazagada yukarılarda of road yaptığımız ağaçlık yerde bir alan vardı yanlışŸ hatırlamıyorsam bunun oralarda bir pistten sözediyorlardı küçük uçakların inip kalkacağı… Mustafa sarıgüle bir proje götürmeye ne dersiniz burada drag yarışŸları ve sürücü eğitim alanı olacak bir tesis??

burAAk
      Katılımcı

Bence olucaksa autodrom’a yakın olsun.Otodrom’a gelen pisti görür giriim bakiim der zamanla pist’i herkes tanır 😉

AYBARS
      Katılımcı

Pistin yapılacağı yerin Autodroma yakın olmasına gerek yok bence.O bölgedeki araziler hem çok pahalı hemde şŸehir merkezinde.GeçmişŸ zamanlarda sesten birileri rahatsız olup Jandarmaya şŸikayet etmişŸ.Jandarmada gelip yarışŸı iptal etmişŸ.Bu tarzdaki salak işŸleri elimine etmek için mümkün olduğu kadar şŸehirden uzak ve ücra köşŸelerde olması gerekir.
      ıstanbul pist için zaten uygun bir şŸehir değil.Tamam potansiyeli yüksek ama arsa bedelleri için astronomik ücretler vermeye gerek yok.Hem bu tarzdaki kompleksler her ne kadar 1 km lik bir pist olarak görülsede bulunduğu il veya ilçeye maddi manevi inanılmaz getiri sağlıyacak bir durum oluşŸturuyor.
      YarışŸmak isteyen insanlar özelliklede şŸampiyona koşŸturan insanlar ve firmalar için 100 km veya fazladan 1 milyar yol masrafının dokunacağını düşŸünmüyorum.
      Aybars

AYBARS
      Katılımcı

Bu konuyu açtığın iyi oldu.Yapmayı planladığım bir işŸ vardı.2 adet oldu şŸimdi.ışŸin güzel kısmı bende ferrariyi nerde kullanırım diye düşŸünüyordum.Onun içinde pist fena fikir değil doğrusu.2 tane ferrari alabilirim artık. :P :P :P :P :P :P :P :P 👿
      Sevgiler…
      Aybars

72camaro
      Katılımcı

bildiğim kadarıyla otodromum kapanma sebeplerinden biride federasyonun izin belgesi vermemesi ve özel drag ı kabul etmemesi.hal böyleyken deyinki pisti yaptık.gene izin vermezlerse ne olcak.

AYBARS
      Katılımcı

Düzgün ve kurallarına göre yapılmışŸ bir pist,bir kaçta üst mercilerden tanıdık olursa sorun çıkacağını düşŸünmüyorum.
      Aybars

ata recai
      Katılımcı

vermezlerse cumartesi caddenin tam ortasında yarışŸ düzenlerizzzzz….

arabaların üzerinede istedikte vermediler ciban cıksınnn………..da yazarızz.

AYBARS
      Katılımcı

Fena fikir değil.
      ǖnemli olan yapmak istemek.
      Bu konu ile ilgili zaten bu güne kadar birşŸey yapılmak istenmemişŸ,
      motorsporları adına.
      Mutlaka birileri çıkması lazımki bizim çocuklarımız için.
      AYbars

ata recai
      Katılımcı

bu işŸeee zaman ayıracakk ve arkası sağlam bir kişŸi istese 6 ay gibi bir sürede gercekleşŸtirir

auyilmaz
      Katılımcı

Arkadaslar, pist konusu acikcasi cok zor… Yani dediginiz gibi 2. kalite asfalt, bariyer, tribun demekle olmuyor. 2000-2001 senesinde bir arkadasim ile bu konuyu dusunup uygulamaya koyulmustuk… Hatta arkadasim bizzat bu islerle ugrasiyordu, yada mesleginin icine giriyordu diyebilirim. Bizim konusmamiz disinda, arkadasim gerekli arastirmalari yapmis, hatta gerekli gorusmeleride ayarlamisti. Hatta konuyu firmasina tasimisti. Fakat ortaya cikan maliyet ve tablolar karsisinda bu dusunceden vazgecilmisti…

O zaman detayli konusmustuk, ama neler oldu, neler bitti tam hatirlamiyorum, tek hatirladigim gercekten zor bir is oldugu, he deyince olmuyor.

Cadde sizleri bekler… :)

47 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.