Ana Sayfa Forumlar Teknik Bilgilerinizi Paylaşın Metal Yorgunlugu

• Bu konu 17 yanıt içerir, 10 izleyen vardır ve en son 17 yıl 4 ay önce piyu tarafından güncellenmiştir.
17 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      XLR-V
      Katılımcı

Metal yorgunlugu denen sey tam olarak nedir ? Gercekten soylendigi kadar kotu bir sey mi ?
      Yani mesela metal yorgunlugu olunca metal , korozyona karsi daha mi az dayanikli oluyor ?

Burcak
      Katılımcı

Metal yorgunluğu (fatigue) denen şŸey normalde parçayı kırmaya yetmeyen (ve çoğunlukla kalıcı (plastik) olarak deforme etmeye bile yetmeyen) bir stresin arka arkaya defalarca uygulanması sonucunda parçanın kırılmasıdır.

Bunun aşŸamaları ilk olarak parçada kılcal çatlaklar oluşŸması, bunların yavaşŸ yavaşŸ büyümesi ve belli bir kritik değere geldiği zaman parçanın birden kırılmasıdır.

ata recai
      Katılımcı

metal yorgunluğu birden cok hasar almışŸ veya cok kaportaya girmişŸ doğru düzgün toplanmamışŸ arabalarda raslanır.bunu gidermek içinde parçaların tamamının değişŸmesi gerekir. eğer değişŸmeden boyanırsa bir süre sonra kırılmalar bükülmeler aracın seklinin değişŸmesi gibi problemlere rastlanır

XLR-V
      Katılımcı

Bilgiler icin cok tesekkurler :)
      Parcalarin stress ten dolayi kirilmasi bana bir de sunu hatirlatti.Japonlar, dunyanin en buyuk tankerlerini yapmaya calistilar 550 K Gross tonluk ama (simulasyon testinde) denizdeki dalga sonucu olan stress , tankerin simulasyon testlerinde catlamasina ve govdesinde kirilmalar olmasina sebep olmus ama tabii o geminin devasa buyuklugunden dolayi metal yorgunluguyla ilgisi yok .
      Sanirim metal, stress neticesinde catlamalara maruz kalabiliyor istedigi kadar saglam olsun zaten celik te bukulmez kirilir .

Szopen
      Katılımcı

Heavy metal konseri sonrası 😯 (ölmek istiyorum bunu dedikten sonra)

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

ehueheueh

heavy metal konseri sonrası boyunda bi yorgunluk olabiliyo bazen :D

illetyus
      Katılımcı

Himm….
      Headbang’ den sonra vucudunuz monoblok bir hal aliyorsa demekki yeterli antrenmaniniz yok demektir…..

Calisin bakiim biraz daa 😈 😈

hajabee
      Katılımcı

güzel bir soru sormuşŸsun. benim bir önceki aracım yine cj5 ti ve dağda bayırda atlayıp zıplamalar dolayısıyla şŸaside deformasyonlar oldu . aracın şŸasisi çatladı krıldı. çatlayan yeri kaynak yapıyordum bir hafta sonra yan tarafında çatlak oluyordu. metal yorgunluğu denilen olay buydu işŸte . aracı tamamen soyduk şŸasiyi kumlama yaparak temizlettik ve elden geçirdik yorgunluk falan kalmadı :)

SANCHES
      Katılımcı

metallerin de ahşŸap malzeme gibi boyuna veya enine damarları vardır bu damarlar metal parçanın yada sacın üretilirken hattelenmesi sırasında çekme yönüne bağlıdır işŸte bu çekme sırasında olusan lifler ahşŸap malzeme gibi bel verir ve deforme olur. orijinleri belli olmadığı ve tek nokta olmadığı için belli bir yönde yorulmazlar metalin dayanımı ve gerilme kuvveti azalır bunu arabada düşŸünürsek burkulmalar ve şŸekil bozukluğu olarak gözlenir. Ayrıca yeni üzetilmişŸ ve üretimden sonra beklemişŸ metal malzemelerin arasındada dayanım farkı vardır ama ısıl işŸlem görmüşŸ parçalar hariç tabiki. Bildiğim şŸeylerianlatmaya çalışŸtım umarım işŸinize yarar.

XLR-V
      Katılımcı

Aciklamalar icin sagol

SANCHES
      Katılımcı

rica ederim faydalı olabildiysem sevinirim

sschevyss
      Katılımcı
      mustanggt wrote:
      metal yorgunluğu birden cok hasar almışŸ veya cok kaportaya girmişŸ doğru düzgün toplanmamışŸ arabalarda raslanır.bunu gidermek içinde parçaların tamamının değişŸmesi gerekir. eğer değişŸmeden boyanırsa bir süre sonra kırılmalar bükülmeler aracın seklinin değişŸmesi gibi problemlere rastlanır

ah işŸte o benim başŸıma geldi şŸimdi güzelim kaportamın komple kaporta gerektiriyor.

piyu
      Anahtar yönetici

sschevyss kesinlikle senin icin bir fırsat bence… arabanın kaporta boyası normal ya da iyi durumda olsa deneme yapamazsın ama bence suanda bircok deneme yapabilirsin… mesela kaporta boya nasıl yapılır onu ogren… arabanın curuklerini temizle… macunla… buyukse parca kaynattır…

onu duzelt… bazı parcaları sok…tak… yapılacak keyifli bircok is var….

kaporta ile ilgili bisiler yaptıktan sonra maddi durumda tamam oldugunda komple istedigin tonda ve renkte boyatırsın super olur…

sschevyss
      Katılımcı

doğru söylüyorsun düzeltebildiklerimi kendim yapmama maddi açıdan dabaya bi zorluktan kurtarır beni hemde sağını solonu iyiceöğrenirim

Anonim
      Ziyaretçi

metal yorgunluğunu önlemek için üretilmişŸ cila, pata ya da herhangi bir ilç var mı acaba????

piyu
      Anahtar yönetici

paslanma ile ilgili bir cihaz satılıyor amerika’da…burada da olabilir… adamlar paslanmanın kimsayasal detayını arastırmıs ve bunun etkisini alan bir cihaz yapmıslar… arabanın sanırım boyasının altına(ama tam hatırlamıyorum) suruyorsun… o bir kalkan olusturuyor ve paslanma gecikiyor…

denemedim bilmiyorum ama bu tip urunleri okudugunda hep mantıklı geliyor da… sonrası belli değil işŸte…

Anonim
      Ziyaretçi

o olayın farklısını duymuşŸdum. Bal mumu kıvamında bi madde sürülüyor sac kısımların arkasına. ıtalyadan getirttik maddeyi bu olay denedik arkadaşŸın arabasında ama hiç bi etkisi olmadı. araç antalyada ama 2 senede çürükler gösterdi kendini. (otomobilin hiç deişŸmemişŸ parçaları vardı mesela sol ön çamurluk. Alayı çürümeye devam etti.) Ama ben isveçde oturan bi arkadaşŸla konuşŸdum onlar bişŸey sürüyolamıi arabalara çürümeyi engelliyomuşŸ ciddi şŸekilde. Yaza gelirken getircem sana dedi deniycem ama bana hiç inandırıcı gelmediği için merak ettim sorayım istedim sizlere… ıyi akşŸamlar cümleten

piyu
      Anahtar yönetici
17 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.