Ana Sayfa Forumlar Teknik Bilgilerinizi Paylaşın Neden birinde six pack, di?erinde six barrel?

7 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      riko
      Katılımcı

Selam arkadaşŸlar, mesaj yazmasamda bir Amerikan fanatiği olarak uzun zamandır sitenizi takip ediyorum.
      LJok gerekli bir bilgi olmasada, merak ettiğim birşŸey var.

Hepsi Chrysler grubuna ait olmasına karşŸın, neden Dodge, Super Bee ,Charger, Challenger v.s. modellerinde kullandığı 340-440 cu.in motorlardaki altı barel karbüratörü “six pack” , PlymouşŸ ise Road Runner, Cuda, GTX v.s. modellerinde “six barrel” diye isimlendirmişŸtir ?

Sevgiler, selamlar.

piyu
      Anahtar yönetici

Marka farklılaşŸtırması diyelim olsun bitsin… :)

aynı çatı altında üretilen birçok parça da aynı olabiliyor fakat bazı konularda ufak farklar yapıyorlar, sanırım bu da “aynısı” kelimesinin kullanılmasını istemediklerindendir…

riko
      Katılımcı

piyu, dediğin gibide olabilir,ama bildiğin gibi bu terimler haricinde, teknik olarak hiç bir farkları yok, yani sonuçta “aynısı” :)

Birde Dodge’da bu motorlar ilk kullanıldığı zaman, reklamlarında “sik pack to go” sloganının kullanıldığını okumuşŸtum.
      Bu slogandan dolayıda sadece Dodge modellerinde bu isim kalmışŸ olabilir.

Yahutta aynı firmaya ait iki ayrı marka, stratejik açıdan kendi aralarında rekabette gibi görünüyor olabilirler. Pek mantıklı gelmesede, buda bir ihtimal. ǖrneğin G.M. in Trans Am ve Camaro gibi birbirine bu kadar yakın iki modeli ayrı markalar adı altında üretmeside bana hep garip gelmişŸtir. Ama muhakkak vardır bir bildikleri, bizimkisi sadece merak.. :)

piyu
      Anahtar yönetici

valla çok açıklayıcı bir bilgim olmadığından yorumumu yazdım… maksat muhabbet olsun… mesela bu mesaja bir uye guzel br cevapta yazabilir 😉

NOMAD
      Katılımcı

6 Boğazlı karburator yoktur. ǜretici firmalar motorlarının teknik özelliklerini açıklarken Six barel carb. (carburation) ifadesini kullanırlar. Yani 6 boğazlı yakıt besleme sistemini ifade ederler. Bu sistem 3x2bbl yani 2 boğazlı 3 adet karburatörden oluşŸmaktadır.

mediumOE%20Muscle%20Car%20carbs.jpg

Bu sistemde Ortadaki karburator yapı itibariyle ön ve arkadaki karburatörlerden farklılık gösterir. 3 Karburatör birbiriyle çubuklar aracılıgıyla uyumlu şŸekilde çalışŸarak 6 boğazlı yakıt besleme sistemini oluşŸturur.

hsixpack1.jpg

“Six-Pack” ifadesi Mopar tarafından üretilen ve bu sisteme sahip araçlarda kullanılan isimdir. ǜrün gamında bu sisteme sahip tüm araçlarda aynı isimle anılır. Yani ‘Cuda nında Six-pack i vardır.

riko
      Katılımcı

NOMAD açıklama için teşŸekkürler.
      Yalnız “six pack” ifadesi, söylediğin gibi Mopar’ın tüm ürünlerinde değil, sadece Dodge modellerinde kullanılıyor. Cuda dahil, PlymouşŸ’un tüm modellerinde ise bu sistem “six barrel” olarak ifade ediliyor.
      Benim merak ettiğimde bu ifade farklılığının sebebi idi.
      Cevap için tekrardan teşŸekkürler.

Chevy_Killer_89
      Katılımcı

Audi rs-4 olması lazımdı sanırım, reklamını izledinizmi? park halinde yanına 70 GTX Six-Pack yaklasıyor…gerisini anlatmıyorum, youtube da mutlaka bulabilirsiniz(youtube da linkini bilmiyorum, tv de izlemişŸtim) :)

riko
      Katılımcı

Anlatmak istediğim şŸuydu.
      6pak6bbl_2348.gif
      (Tüm Süperbee’ler “six pack”diye adlandırılır , tüm Road runnerler “six bbl” diye adlandırılır)

Bende bunun sebebini merak etmişŸtim. Chrysler her iki markasında da aynı motorları ve aynı besleme sistemini kullandığı halde,niye iki marka içinde bu sistemi ayrı adlarla lanse etmişŸtir ?? (kediyi merak öldürür diye bir laf vardı galiba) :) :)

440-6.jpg

440 PlymouşŸ Road Runner’in motoru
      ucp1beepengine3.jpg

1970 PlymouşŸ GTX 440 motoru
      1970-PlymouşŸ-GTX-Diecast-1803101-5.jpg

1970 AAR Cuda’nın hava filtresi kapağındaki sticker
      dac100.jpg

body_whatshot_mu_1001f.gif
      Part_P3462491.jpg

340 Dodge Coronet Süper Bee motoru
      [img]http://www.scaledreams.com/_BORDERS/106.JPG[/img]

Dodge Demon 340
      Carl6.jpg

440 Dodge Challenger
      [img]http://www.autocollections.com/image/cars/1970%20dodge%20challenger%20440%20eng2.JPG[/img]

Bu da bonus :) V8 lerin efendisi
      [img]http://www.scaledreams.com/_BORDERS/101.JPG[/img]

7 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.