Ana Sayfa Forumlar Forumlar Güncel olaylar BOYA ı?ıNı KENDıMıZ YAPABıLıRMıYıZ

37 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      mugatse
      Katılımcı

ARKADAŞLAR BENDE 76 CAMARO VAR ARACIN KAPORTA ıŞÇ‡ıLıÐıNE FAZLA DEÐıLDE BOYAYA LJOK FAZLA PARA ıSTıYORLAR BU OLAYI KENDıMıZ YAPABıLıRMıYıZ MǜSAıT YER VE TAKIM TAKLAVATTA VAR VALLA ARKADAŞLAR BEN BıR DENEYECEÐıM SıZ NE DERSıNıZ

zimazima
      Katılımcı

boya yapılabilir tabi de macun işŸini nasıl yapcan.düzgün yapabilecekmisin mesela.bi çamurluk falan bulup deneme yap.oluyor dersen boyarsın. baktın olmadı artıkın vercen parayı.

mugatse
      Katılımcı

VALLA ONUDA DENıYCEM BENıM EVE BOYACI GıRMEZ BıRAZDA ELıM YATKIN AMA SONULJTA ARABA ARABA ǜZERıNDE HıLJ DENEYıMıM OLMADI ARTIK OLMAZSA TEKRAR MACUN VE ZIMPARA HAYIRLISI GǖRǜCEM

riko
      Katılımcı

Araba üzerinde deneyimin yoksa hiç kalkışŸma bence, ben daha önce denemişŸtim, sonra boyacıya götürmek zorunda kaldım, daha çok işŸ çıktı.
      ǖzellikle macun işŸi falan kolay değil .

zimazima
      Katılımcı

al eline bi çamurluk işŸte onun üzerinde çalışŸ yaw.başŸarılı olursan bizde arabaları getiririz sana :)

66coupe
      Katılımcı

boyayay ne kadar ıstedıler

mugatse
      Katılımcı

kardeşŸ boyaya adam 4000 ytl istedi.arkadaşŸlar arabayı kobay olarak kullanacam başŸarılı olursam bana getirin para almayacağım birde bakıyormuşŸsunuz büyüyormuşŸum felan en tanınan boyacı oluyormuşŸum bilmiyorumda bana 4000 ytl fazla geldi sizde fazla değilmi?

zimazima
      Katılımcı

1500 e boyayan da olur 7,500 e de.önemli olan yapacağı işŸ kullanacağı malzeme, ustalık.dandik macun kullanırsa 3 ay sonra boya çatlar. bunları bilmediğim için yorumu sana bırakıyorum.imkanım var diyosun elin de yatkınsa öğrenilmeyecek bişŸey değil.servis yada sanayide bi boyacının yanına takıl 3-5 gün ana hatlarını dikkat edeceğin yerleri sana anlatırlar. giderken parfüm kullanma ama :)

mugatse
      Katılımcı

kardeşŸ artık böyle adamlar kalmadı biliyorsun aracını tamir ettirsen bile adam seni yanında istemiyor kaldıki birde boyayı ben kendim yapıcam bana işŸi veya püf noksanı göster desem adam s….. çeker bana

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

geç oldu biraz ama

hocam boyayı atarsın sorun değil ama detaylar var.

metalik boya içinde parıltıyı sağlayan alüminyum parçacıkları vardır bunların parlayabilmesi için boya atıldıktan sonra yatması gerekli, atışŸ tekniği ile alakalı bişŸi ama genelde yatar çok ince atılırsa yatmayabilir, çok kalın olursada boya ilerde esnekliğini kaybedip çatlayacaktır.

şŸimdi bir metali alıyorsun üzerine siyah çizgiler çekiyosun ve al becerinle o siyah çizgileri araba boyamadaki aynı el hareketleriyle kapatıyosun bu sana en az atman gereken boya miktarını verir hemde elin alışŸır :)

sonra daha genişŸ bi yüzeyde deniyosun bakıyosun kuruyunca tatmin olacakmısın . ancak boyayı her seferinde ince atmak için boya tabancasının genişŸ bir alana (2karşŸ çaptaki olabilir (tahmini) ) atması gerekiyo aksi taktirde boya akar çok ağlatır.

boyayı ince ince katlar halinde attık diyelim ama bişŸeylerede dikkat etmek gerekir.

1) boya yapıcağın yer kapalı mekanmı ? toz ot püsür olmaması gerekiyo boyaya yapışŸtımı çıkmaz

2) zımpara düzgün yapıldımı ? boya kapatır dediğin çizikleri boya kapatmayabilir hatta çoğunlukla kapatmaz :)

3) üzerinde parfüm varmı? parfüm boyanın iyi tutmamasını sağlıyormuşŸ (kaynak skyce)

4) cinlendiğinde sakinleşŸtircek ve becerikli kalfa (sıkı dost olması makbuldür yoksa dayanamaz kaçar)

5) boyaya uyguladığın sertleşŸtiriciyi iyi ayarlaman lazım tabancanı tıkayabilir genelde boyacılar yanlışŸ ölcek verir bizim başŸımıza geldi 15lt tiner harcadık açtık ama :)

ilave olarak bence macun işŸine gireceksen çok pratik yap macun sakat şŸey yada git bi kabortacıya 50 kaat ver macun çeksin ama sıkı pazarlık yap :)

desteklerimiz sürecektir :)

zimazima
      Katılımcı
      mugatse wrote:
      kardeşŸ artık böyle adamlar kalmadı biliyorsun aracını tamir ettirsen bile adam seni yanında istemiyor kaldıki birde boyayı ben kendim yapıcam bana işŸi veya püf noksanı göster desem adam s….. çeker bana

alakası yok, benim öyle bi imkanım olsa atölyeyi kurmuşŸtum walla.kime ne sorduysam şŸimdiye kadar hepsinin cevabını aldım.usta kısmı kalenderdir yardımcı olur.

zimazima
      Katılımcı

tempest sende adam opak-metalik boyayı öğrendide sedefli (simli, yanar döner tabir edilen) boyayı anlatıyosun :) olur kardeşŸim zamanla hepsi olur sen al bi çamurluk hele.çıkma filan.hem zımparayıda öğrenirsin böylelikle.

mugatse
      Katılımcı

deneyeceğim arkadaşŸlar olmassa bile olana kadar uğraşŸıcam zaten bu işŸle uğraşŸmak gerekmiyormu biraz fazla vakit kaybetmişŸ olurum ama bi bakımada güzellik burda diye düşŸünüyorum birde arkadaşŸlar ben dikkat ettim kimisi sulu zımpara kimiside havalı makinayla zımpara yapıyor ikiside aynımı yoksa fark varmı?

zimazima
      Katılımcı

son zamanlarda dişŸ hekimine gittinmi bilmiyorum artık onlarda havalı sisteme geçmişŸ.hava basıncı ile gelen talaşŸ (hammaddesi nedir bilmiyorum) yüzeye çarpıyor ve ana zemin üzerine yapışŸan cisimleri koparıyor.sulu zımparada boyayı (sıfır zımpara) matlaşŸtırıyosun.tamamen kazımak istersen büyük dişŸli zımpara yerine solver (boya sökücü) var. dök boyanın üzerine biraz bekle sonra spatula vb bişŸeyle kazıdığın zaman pırıl pırıl sac alttan çıkıyo.

piyu
      Anahtar yönetici

bende bu sekilde dusunup denedim… kucuk bir parca boyadım… olayda en buyuk oncelik kapalı yerde…

dısarıda ne yaparsan yap olmayacaktır… kapalı yerde boya yaparken zehirlenememek icin agızlık takman kısa surede boyayıp cıkman gerekiyor…

once boyayı temizlemek lazım… camurluk gibi bazı yerlerde curuk gozukmese de icin icin curumus olabilir… bu tip islerin olur ise o bolgeyi saglam metali gorene kadar acman lazım.. sonra da oraya parca kaynatmak lazım… seni biraz asar o is…

is sadece saglam kaporta ustu boya ise asırı zor degil… tempest’ın dedigi gibi 30-40cm uzaklıktan yere paralel bir sekilde sagdan-sol sola-saga atman gerekiyor… boyayı cok ince bir kat atıp kuruduktan sonra ustunden su zımparası ile gecip detayları temizliyorsun…

sonra gene kurutup temizlettikten sonra diger katı atıyorsun ve surec bu sekilde devam ediyor… 5-6 kat attıktan sonra boya cok guzel olacaktır…

ingilizcen var ise buldugum bir yazıyı gonderirim…

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı
      zimazima wrote:
      tempest sende adam opak-metalik boyayı öğrendide sedefli (simli, yanar döner tabir edilen) boyayı anlatıyosun :) olur kardeşŸim zamanla hepsi olur sen al bi çamurluk hele.çıkma filan.hem zımparayıda öğrenirsin böylelikle.

yoo ben metalik boyadan bahsediyorum metalik boya parlamıyormu? dikkatli bakarsan o küçük parıltılı şŸeyleri görebilirsin standart metalik boyada.

ilave olarak tamir boyası ve normal boya olarak iki farklı boya vardır vernik ve boya karışŸtırılıyorsa o tamir boyasıdır tamamı boyanacaksa vernik boyadan sonra atılmalıdır daha güzel olur :D

zimazima
      Katılımcı

tamir boyası ve normal boya? araşŸtırcam bilmiyorum bu boyaları.benim bildiğim opak, metalik, sedefli.

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

oto boyası ve tamir boyası ayrı oluyomuşŸ.

akzo nobel bu işŸi iyi yapıyo ve oto boyasında bi markası vardı ama unuttum silk miydi öle bi adı vardı :S

zimazima
      Katılımcı

o zaman küçüğüz sevdiğim bi abim arabasını toplatırken sedefli boya yaptırmışŸtı.sanırım ankara’da ilkti.şŸahane olmuşŸtu.

mugatse
      Katılımcı

arkadaşŸlar öyle yada böyle iyi yada kötü giricem bu işŸe olmadı birdaha birşŸekilde yapacağım halledicem bu işŸi öğreneceğim bu işŸide ama püf noktalarla ilgili bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim aracın rengi kırmızı nasıl bir boya uygulayayım ve boyayı kendim hazırlayabilirmiyim veya boyacıyamı hazırlatayım iç karışŸımının tam olarak ne olması gerekiyor bunlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim saygılar.

mugatse
      Katılımcı

var abicim ingilizce gönder anlamadığım yerleri arkadaşŸa sorarım

XLR-V
      Katılımcı

Dogrusunu soylemek gerekirse boya isi pek hata kabul etmez .
      Asagida verecegim siteye gir orada araclarin OEM boya kodlari yazili .Eger senin arabada varsa en azindan boya kodunu ogrenirsin ki bu fabrika boyasini elde etmek demektir ayni zamanda
      http://www.paintscratch.com

Kolay gelsin

illetyus
      Katılımcı

Sevkini kirmis olmiim ama, bidaa dusun istersen !
      Pek oyle disardan seyredildigi gibi bir is degildir.
      Kanser eder adami.
      Hemde Camaro gibi her yani yuvarlak hatli bir araba… 🙄
      Eger sonucu toparlayamayacak olursan ve bir usta bulmak zorunda kalirsan,
      inan bana simdiki istediklerinden cok daha fazla bir fiyat cekerler…
      Nede olsa mecbur kalip ellerine dusmus olucan o zaman ❗

Anonim
      Ziyaretçi

4000 ytl boya için çok walla yaw. yeteneğin ve yerin varsa aslında kendin yapmaya değer ama. eski boyayı nasıl çıkarcan çok zordur bence.

Angelus
      Katılımcı
      mugatse wrote:
      ARKADAŞLAR BENDE 76 CAMARO VAR ARACIN KAPORTA ıŞÇ‡ıLıÐıNE FAZLA DEÐıLDE BOYAYA LJOK FAZLA PARA ıSTıYORLAR BU OLAYI KENDıMıZ YAPABıLıRMıYıZ MǜSAıT YER VE TAKIM TAKLAVATTA VAR VALLA ARKADAŞLAR BEN BıR DENEYECEÐıM SıZ NE DERSıNıZ

Boyanın altına mutlaka gemi astarı attır derim böylece çürüme olayı 0 oluyormuşŸ. sonra boyaya gir.

zimazima
      Katılımcı
      blaccamaro wrote:
      4000 ytl boya için çok walla yaw. yeteneğin ve yerin varsa aslında kendin yapmaya değer ama. eski boyayı nasıl çıkarcan çok zordur bence.

yaw blaccamaro bi iki servise gitsen walla yardımcı olurlar bak.ankara da olsan sana ben ayarlardım istediğin kadar usta.ister sanayi ister servis.boyayı çıkarmak daha kolay.al boyacıdan bi solver boyanın üzerine dök, 15-20 dakika sonra spatula gibi bişŸeyle kazı çıkar zaten.alışŸtırma yapmak için çıkma çamurluk-kapı olayında ısrarcıyım.boyacı yapcas seni 😉

zimazima
      Katılımcı

müsait olduğum bi zaman gitcem boyacıya sorcam çamurluk nasıl boyanır diye.yazcam sana tek tek başŸtan sona ne işŸlem yapılır diye.en güzeli bu olcak sanırım.

mugatse
      Katılımcı

ACELE ETMıYORUM SıZDEN VE DIŞARDAN BıLGıLERı ALIP VEDE BıR CAMURLUK ǜZERıNDE TEST ETTıKTEN SONRA BıSMıLLAH DEYıP GıRıCEM ıŞıN ıLJıNE FAKAT BıRDE ŞÇ–YLE BıR SORUN VAR ARACIN KıMı YERıNDE HıLJ MACUN YOK BU GıBı YERLERDEDE AYNI ıŞLEMMı UYGULANIYOR DAHA DOÐRUSU MACUNSUZ YERLERDE LJATLAK VAR BURALARI NASIL YAPICAM

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

temizleyip zımparalamalısın. çatlayan yer macunluysa temizledikten sonra tekrar macunlaman gerekebilir. bu işŸleri üç on paraya kabortacılar halledebilir.

mugatse
      Katılımcı

ZATEN O OLAYI KAPORTACIYA YAPTIRACAÐIM BEN SADECE ZIMPARA VE BOYA OLAYINI YAPMAYI DǜŞÇœNǜYORUM

zimazima
      Katılımcı

mugatse moralini bozmak istemezdim ama bugün macun aşŸamasını gördüm ve her babayiğidin harcı olmadığını maalesef teşŸhis ettim.kaportacıdan geldi araba ;

1-macun olayına giriyosun.öyle bi çekiliyorki bu macun arabanın kordonlarını falan ayarlamak ustalık işŸi.gözünle değil elinle ölçüyosun hataları.öyle bi ince işŸki bu kaportanın üzerine sanki bir kat film çekiyosun. ama alttaki hataları kapatman için bi heykeltraşŸ hasasiyeti istiyor.

2-astar atıyosun.bu biraz kolay gibi gözüküyor.

3-artık boyasına göre 2-3 kat boya atıyosunki buda ressam hassasiyeti istiyor.katları ayarlamak zor.

4-vernik atıyosun

boya işŸi bitiyo.bu işŸlemleri yapmayı ben fazla hafife almışŸım.yapılmayacak işŸ değil ama zor.

mugatse
      Katılımcı

nasıl yani hiç elini bulaşŸtırmamı diyosun daha kötü hale getirebilirim herhalde boyundan büyük işŸe bulaşŸmamı diyorsun ama şŸöyle birşŸey var ben zaten macun işŸine bulaşŸmayacağım sadece boya olayını yapmak istiyorum

zimazima
      Katılımcı

çamurluk üzerinde ben çalışŸırım elimi alışŸtırırım diyosan olur.bütün boyacılar doğuşŸtan öyle çıkmadı, öğrenilir sonuçta.

mugatse
      Katılımcı

DENıYORUM BıR LJAMURLUK BULDUM BAKALIM NELER OLACAK

zimazima
      Katılımcı

e hadi kolay gele.zımpara olayına dikkat, eline çapak falan batmasın ayrıca elin falan su toplamasın.

piyu
      Anahtar yönetici

mugatse

sitede kaporta-boya olayını yapmak isteyen ben dahil bircok uye var.

ben macun cektim fakat sadece kucuk bir parcaya… boyle olunca cok zor olmuyor ama bir butunu macunlamak oldukca zor olmalı…

bu isi iyice kafaya koyduysan tanıdık bir kaporta boyacının yanına gidip kendi gozunle sureci takip et…

daha sonra denemelere basla… ben sana ingilizce-turkce dokuman bakacagım… sonra bu tecrubeyi paylasmak sartı ile :)

siteye bir makale olarak ekleriz…

mugatse
      Katılımcı

tabiki kardeşŸ zaten burası paylaşŸım yeri değilmi bilgi saklamak yok ne biliyorsan söyleyeceksin ve bende söyleyeceğim

zimazima
      Katılımcı

evet kesinlikle.sorulan sorulara mümkün olduğunca bilgim dahilinde olmasa bile dışŸarıdan yardım alarak (öğrenerek) cevap vermeye çalışŸıyorum.ki arkadaşŸlarımın tutumları da farklı değil.herşŸeyin saygı sevgi çerçevesinde olması yanısıra bu önemli bi kıstas bence.aksi takdirde bu siteyi bu kadar sevmezdim sanırım.

37 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.