Ana Sayfa Forumlar Forumlar Güncel olaylar 454 cu dizel motor aranıyor…

8 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #560
   Angelus
   Katılımcı

   Tarım ürünleri ve atık yağlardan üretilen biodizelde çağ atlatacak buluşŸ Türkler’den geldi.

   KOP isimli bir Türk firması, biodizeli evlerde üretebilen makineyi yaparak dünyanın dikkatini üzerine çekti. Atık yağlar ve tarım ürünlerinden biodizel üreten cihaz sayesinde yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlanacak. Akaryakıt istasyonlarında yeni yeni ortaya çıkan çevre dostu biodizel artık evlerde de üretilecek. Buzdobalı büyüklüğünde yapılan makine sayesinde atık yağlar ve tarım ürünleri anında yakıta çevrilebilecek. Kop Alternatif Enerji Sistemleri Ltd. Şti tarafından üretilen “KOP Biodizel” makinesi tarım sektöründe de devrim yaratacak. Evlerde kullanılacak ölçülerde üretilen makine özellikle traktör kullanan çiftçilerin yakıt maliyetini neredeyse yarı yarıya düşŸürecek. Makinenin üreteceği biodizel, otobüs ve kamyonlar için de alternatif yakıt olarak görülüyor. Buzdolabı boyutunda olan ve 220 volt elektrikyle çalışŸan makine günde 1 ton biodizel üretebiliyor.

   KOP Alternatif Enerji Sistemleri Ltd.Şti. sahibi Can Yıldırım, KOP Biodizel’in tanıtımını Ankara’da ıHA’ya yaptı. Soya yağı eşŸliğinde kendi üretimi makineyi tanıtan Yıldırım, bir çiftçinin tarlasında ektiği yağlık bitkiyi sıktırarak ve makinede işŸleyerek akaryakıt elde edebileceğini söyledi. Bu sayede çiftçinin şŸu an 2 milyon 100 bin liraya aldığı mazotu 550 bin liraya kendisinin üretebileceğini anlatan Yıldırım, “Bir çiftçiye traktör ne kadar gerekliyse bu makine de artık o kadar gerekli olacak” dedi.
   Sadece çiftçilerin değil otobüs firmaları ve kamyoncular için de bu makinenin gerekli olduğunu belirten Yıldırım, “Herkes bu makineyi evinin bahçesinde kullanarak kendi akaryakıtın üretebilecek” diye konuşŸtu. Tek düğmeye basmakla 6 saatte 250 litre yakıt üreten makine 8 bin 500 YTL’ye satılıyor. TSE EN 0124 standardında ürettikleri makinenin hiçbir tehlikesinin de söz konusu olmadığını belirten Yıldırım, ayrıca sektörün hızla gelişŸeceğini, ilerleyen zamanda evde artan kızartma yağlarından dahi akaryakıt üretecek çok daha küçük makineleri yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

   Biodizelin, motorine alternatif olarak Avrupa Birliği (AB) ve Amerika’da kullanımının hızla artması ve bunun sonucunda, AB’nin üye ülkelerde yılbaşŸından itibaren biodizelin motorinle karışŸtırılarak satılmasını zorunlu hale getirmesi, Türk girişŸimcilerinin de dikkatinden kaçmadı. Türkiye’nin de AB’yle uyum sağlayabilmek için biodizelle ilgili gerekli düzenlemeleri yapma zorunluluğunun bulunması, bu girişŸimciler için bir anda hazır pazar oluşŸturdu. 2003’te AB’de alınan bir kararla 2005’den itibaren motorine yüzde 2 oranında biodizel katma zorunluluğu getirildi. Bu oran, 2010 yılında yüzde 5.75’e çıkarılacak. 2020 yılından itibaren ise biodizelin motorinin içindeki payı yüzde 20 olacak. Ancak, Amerika ve Almanya gibi bazı ülkeler, araçlarda yüzde 100 biodizel kullanımına izin verebiliyor. Bunun sonucunda biodizel, akaryakıt istasyonlarında motorinin yanında ayrı olarak satılabiliyor. Yerli üreticiler de, yüzde 2 oranıyla sınırlandırılmayıp, Almanya’da olduğu gibi Türkiye’de de akaryakıt istasyonlarında biodizel’in ayrı bir yakıt olarak satılmasına izin verilmesini istiyor.

  • #9091
   Angelus
   Katılımcı

   Antakyada görmüşŸtüm adamlar eski dizel mercedesleri %50-50 mazot-yağ konsantrasyonu ile çalışŸtırıyorlardı.

  • #9092
   piyu
   Anahtar yönetici

   Amerikan Araba Severler Klübü (AASK) olarak ilk faaliyetimiz bir tane almak ve big block dizeller getirtmek olabilir :)

  • #9093
   NOMAD
   Katılımcı

   Ahahaha abicim ne bağ kalır ne bahçe gordugum otu koparır yakıt yaparım, hatta 454 pick up alır onune bicer dover zabazıngosundan monte ederim ,kasayada makınayı bagladıkmı yakıt hiç bitmez.

  • #9094
   firrebird
   Katılımcı

   Vay be süper bi gelişŸme.. :)

   HoşŸ çok yeni bir uygulama değil normal ayçiçek vs yağını yakıt olarak kullanmak; sanırım daha ortaokula giderken falan tv’de seyretmişŸtim, amerika’da amcanın biri dizel golf’una kullanılmışŸ kızartma yağı koyup öyle kullanıyordu.. hayretler içersinde kalmışŸtım izlediğimde 😯

   Hakkatten etrafta ne bap kalır ne bahçe, bol bol susam falan yetişŸtiririz artık 😆
   HoşŸ makine biraz pahalıymışŸ ama bikaç kişŸi toplanıp alındığıda o olay da çözülür :)
   Sora gelsin 454 dizeller, amanın amannn :D

  • #9095
   XLR-V
   Katılımcı

   Yinede petrole benzemez bence cunku ben daha once de soya yaginin motorinle calisan motorlarda kullanildigini duydum ancak su var ki uzun vadede motorda yakittan dolayi olusan kurumlar fazlalasiyor ve daha az performans gosteriyor .
   Her neyse yinede guzel bir bulus olmus sanirim

  • #9096
   Mustafa YÜKSEL
   Katılımcı

   peki bunu evlere getirmesi nekadar 10 yıllık yakıt masrafı kadarsa işŸimiz var

  • #9097
   Angelus
   Katılımcı

   Bu cihaz duydugum kadarıyla abd. de 1.000$ a satılıyormuşŸ. Sistem basit aslında 2 aşŸamadan oluşŸuyor ilk önce bitki tohumlarından yağ çıkarıyorsun (soya,ayçiçek,çiğit vb.) o işŸinde makinası var sonra o yağı bu cihaza koyup bio dizel üretiyorsun. Bu 1.000$ lık cihazla günde 100 lt biodizel üretilebiliyormuşŸ… Sanırsam bu biodizel özellikle eski tek. motorlarda daha verimli olabilir…

  • #9098
   Mustafa YÜKSEL
   Katılımcı

   alsakmı bidene :D

   gümrük falan kaça patlar benzinlide kullanılırmı?

8 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.