Ana Sayfa Forumlar Teknik Motor (Engine) enteresan tekleme nedenleri

9 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      sschevyss
      Katılımcı

merhaba arkadaşŸlar, yaklaşŸık 10-15 gündür yaşŸadığŸım birsorunum var,

arabam (69 belair, 230 düz) kısa bir süre yol aldıktan sonra çok ısınıyor, ve ardından da 5-6. bujilerin ateşŸlemesi çok zayıflıyor kalkışŸlarda korkunç pır pırlıyor, motoru stop ettiğŸimde de çok zor çalışŸıyor, motor soğŸukken ise tek marşŸta sorunsuz çalışŸtırabiliyorum. Buji, platin, kablolar yeni,

pek sık rastlanan bi sorun değŸildir diye tahmin ediyorum, ben işŸin içinden çıkamadım bi fikri olan varsa sevinirim

Angelus
      Katılımcı

Bu tarz bir problem başŸıma fordda gelmişŸti. Distribitör çıkmışŸtı değŸişŸtirdik düzeldi.

sschevyss
      Katılımcı

benimde aklıma başŸta platin geldi, platin bujiler ve kabloları değŸişŸtirdim, ama kapat hala eski kapak, banada mantıklı geldi en son kapağŸı değŸişŸtireceğŸim, gelişŸmeleri yazarım

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

çok ısındıktan sonra çalışŸmaması motorun sıkışŸmasından dolayıdır, 230 250 cu in motorlar (tecrübelerime göre) motor kapandıktan sonra hararetlerini 20derece arttırırlar.

hararet yapan motoru hararetini düşŸürmeden durdurmamak gerekir, durdurmak zorunda kalırsanız da soğŸumadan çalışŸtırmamak gerekir.

motor soğŸukken 5. 6. bujilerin ateşŸlemesi normal ısınınca zayıflamasını anlayamadım, belki bobin sıkıntılıdır. tofaşŸ bobini ile deneyebilirsiniz :D

sschevyss
      Katılımcı

şŸaka gibi bir sorun hakikatten :laugh: 5-6 daki sorun için usta bile bu modeller böyle dedi :woohoo:

komple bir distribitor almayı düşŸünüyorum, bobinide değŸerlendireceğŸim, yenilenmeyen sadece distribitör kaldı çünkü:D

peki orjinal bobininden daha fazla ateşŸleme sağŸlayabilecek bir bobin tavsiye edebilirmisiniz, böyle birşŸey varsatabiki

Anonim
      Ziyaretçi

yüksek voltaj üreten bobinde var, ateslemede avantaj sağŸlayan distributorde…

bobinlerde msd var diye hatırlıyorum… bircok versiyonu var ama arac icin en dogru olanı aramak bulmak lazım… mumkunse degistirmis ve tecrubesi olan bir olsa super olur…

sschevyss
      Katılımcı

bencede,

deneme yanılmayla işŸ yapmaktan çok korkuyorum, o yüzden butür bir değŸişŸiklik yapmışŸ birisi varsa çok hora geçecek

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

valla yalan sölemicem biz 66belair de 67 biscayne de 68 impalada hep tempra bobini kullandık yakıtta ve performansda sorun yaşŸamadık :D

67 ye ilk olarak büyük kırmızı kutusu olan elektronik ateşŸleme taktık ben 15imdeydim ozaman tam hatırlayamıyorum babam hiç sevmedi attı çöpe :D

sschevyss
      Katılımcı

bunu duymak hoşŸuma gitti:laugh: zira bende çareyi elektronik ateşŸlemede bulabilirim diye düşŸünmeye başŸlamışŸtım,

sschevyss
      Katılımcı

Sorun çözüldü sizlerle paylaşŸmak istedim.

Emme manifoldunun arka alt kısmında önceden tamir edilmişŸ bir çatlak varmışŸ. tamiri düzgün yapılmamışŸ, motır ısındığŸı zamano çatlak açılıyor hava alıyormuşŸ.
      geçen o çatlak açılıp benzin akıtmaya başŸlayacak duruma gelmişŸ. bende ozaman fark ettim. LJıkma bir manifol ile değŸişŸtirdim, ateşŸleme ile ilgili sübaplar sıkabilir diye tahmin ettim ve onlarda ayarlandı, şŸimdi ateşŸleme ve tekleme ile ilgili bir sorunum kalmadı.

9 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.