Ana Sayfa Forumlar Teknik Motor (Engine) Hypertech Stage 3 Engine Management Sistemi

5 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #541
   Angelus
   Katılımcı

   Hypertech Stage 3 Engine Management Sistemi nedir ne işŸe yarar bilen varmıdır acep?

  • #8744
   gtagucu
   Katılımcı

   Hypertech Engine Management Sistemleri üreten bir filma değil ki. Sadece özel chip’ler ve modifiye bilgisayarları üretiyor.

   Engine Management Sistemi ECU’nun başŸka bir adı. Yani bilgisayar tarafından kontrol edilen motor gibi bişŸey oluyor açıklaması.

  • #8745
   Angelus
   Katılımcı

   Onu anladımda 88 model bir camaro iroc-z var eleman 350 motor atmışŸ bunuda koydum diyor bu ne diye soruncada chipten farklı bir şŸey dedi.Daha performanslı falan.. Adamın araba karburatörlü -Edelbrock kit- bunu nasıl kullanıyor bu sistem inject. sistemler için değilmi?

  • #8746
   NOMAD
   Katılımcı

   GTA nın dediği gibi , Hypertech ürettiği bir takım elektronik parçalar aracılığıyla , yeni model araçların çalışŸmasını düzenleyen (Beyin olarak tabir edilen) elektronik sistemin yeniden programlanabilmesini sağlıyor.

   ECU yada beyin ; motorun, şŸanzımanın, yakıt sisteminin, hava girişŸinin, egzoz sisteminin üzerinde bulunan sensor denilen parçalar tarafından okunan degerleri birbirleriyle karşŸılastırır ve aracın en verimli şŸekilde çalışŸmasını saglar.

   Fabrikalar ECU üzerindeki chip e aracın kullanım amacına göre farklı degerler girer. Bu degerler belirlenirken performans, yakıt ekonomisi,emisyon kuralları, can güvenliği, herbir parçanın ve aracın ekonomik ömrü vs. gibi kriterler gözönune alınır.

   Chip üzerinde belirlenmişŸ bu degerleri değişŸtirerek aracın güç bandını değişŸtirmek mümkündür. Chip tuning adını verdikleri işŸlem bundan ibarettir.

   GeçmişŸ yıllarda üretilmişŸ birçok araçta chipin üzerine yeniden program yazılabilmesi mümkün olurken ,Yeni model ECU kontrollu bu uygulamanın mükün olmadığı araçlarda Piggyback adı verilen ve aracın beynini yanıltan birtakım sistemler kullanılmışŸtır. Ayrıca Aracın ECU su sokulerek bir bilgisayar aracılığıyla mudahele edilip yeniden yazılabilenleriyle değişŸtirilmeside mümkündür.

   Hypertech ve benzeri birçok firma bu amaçlara yonelik urunler sunuyor.

   Bu sistemler ile aracın sahip olduğu ancak fabrika tarafından sınırlandırılmışŸ gücünü hiç bir mekanik modifikasyona gitmeksizin arttırmak mümkündür.

   Aracın max devri yukseltilir, otomatik araçlarda ideal vites aralıkları yeniden belirlenir, sogutma suyunun ve yağın sıcaklığına müdahele edilebilir, max hız limiti sınırı değişŸtirilebilir , araçların turbo olması durumunda turbo basıncında oynama yapılabilir.

  • #8747
   NOMAD
   Katılımcı

   Angelus bu arada yazmışŸsın yeni gordum,

   1988 Chevy Camaro 5.0 da ECU yolcu tarafında dahbord un altındadır.

   Aracın motoru 350 ile değişŸtiyse aracın üzerindeki ECU düzgün çalışŸmayacaktır, çünkü aracın tüm verileri değişŸecektir.

   Karbüratörlü olması sorun değil elektrikli benzin pompası oldugu takdirde yeni takılan ECU ile Yakıt miktarını kontrol edebilirsin.

   5.0 dan 5.7 ye gectiginde egzoz sitemide değişŸiklik gerektirecektir. Vsvs

  • #8748
   ebrar36
   Katılımcı

   Hypertech Stage 3 Engine Management Sistemi sadece pcm kontrollü ve obd 1 ve obd 2 düzeyli araçlar için geçerli bir upgrade.üzerinde eeprom olmadığı durumda kullanılamaz.kaldı ki karbüratör sonradan takılma bir motor varsa bunlar bir değer ifade etmeyecektir.bilgi eksikliği olduğunu düşŸünüyorum..

5 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.