Ana Sayfa Forumlar Teknik Motor (Engine) Yag Degisimi Periodu ve Oil Life Indicator

• Bu konu 7 yanıt içerir, 5 izleyen vardır ve en son 18 yıl önce Angelus tarafından güncellenmiştir.
7 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      XLR-V
      Katılımcı

Bu konu cok kafami kurcaliyor .Simdi , 5W30 yag kullaniyorum Castrol marka yari sentetik . Benim arabada oil life indicator diye bir sey var yani kalan yag omrunu gosteriyor .
      Buraya kadar hersey ok yalniz problem su her 3K milde yani 5000 km de yag degistirilmesi tavsiye ediliyor ancak oil life indicator(OLI) e gore 80% yag omru var yani daha epey bir sure degistirilmese de olur .
      Bu arada bu OLI ,yag omrunun veya degistirme periodunun 100% dogru oldugunu soyluyorlar kaldi ki bu gosterge yagin durumunu ,hangi sartlarda kullanildigini da analiz ettigini soylediler .
      Ok, bu ancak yeni nesil arabalarda var ama yine de ben sizlerin bu konuda bilgisini ve goruslerini de almak isterim cunku sizinde mutlaka bu konuda bilgi birikimleriniz vardir .

rx-7
      Katılımcı

bildiğim kadarını paylaşŸayım.yarı sentetik yağların ömrü 10000 km dir..
      senin dediğin 15-40 yağlardır..her yağın değişŸim süresi farklı..mesela 20-50 ler 3000 de bir değişŸir..

piyu
      Anahtar yönetici

yag degisimi kullanım sekline, motorun durumuna, motorun cevirebildigi devire filan falan gibi bircok kritere de baglı…

mesela sen arabanı surekli yuksek devirde kullanıp yagın surekli yuksek derecede durması yagın daha cabuk deforme olmasına yolacar… sogutma sistemi iyi degilse de sure azalabilir… dedigin sistemi bilmiyorum ama sanırım bunları da gozonunde bulunduruyor… dogru da yapıyordur…

Lowrider
      Katılımcı

Dostum o cadillac bana “sen evlatlıksın gercek ailende şŸunlar ” dese inanırım o derece yani.

XLR-V
      Katılımcı

Tesekkur ederim her iki degerli yorumlariniz ve gorusleriniz icin .Ok, bende arabayi dinliycem bundan sonra insallah netice iyi olur

piyu
      Anahtar yönetici

burada aklını karıstırabilecek birsey daha var… hersey iyi guzelde bu tespitleri yapan sistemde bir sorun olursa ne olacak… sen gene atalardan kalan yontem olan yag cubugu ile kıvam ve renk kontrolü yapmalısın…

güvenlik ve arabaya cok iyi bakmak icin ayda bir yag kontrolü yapmak herhangi bir aksiligin onune gececektir… ama bunu yapan kimse oldugunu zannetmiyorum… burada ufak bir tüyo… benzin alırken pompacıdan rica ederseniz kontrolü yapabilir hemde seviyesini surekli gormus olursunuz…

XLR-V
      Katılımcı

Alllahtan bizim arabalarda yag cubugu var, ya yeni Mercedes-Benz ler gibi olsa hic kontrol falan yapamiycaz ancak yol bilgisayarinin analizlerine guvenicez :D
      Ben devamli kontrol ediyorum aslinda bir de otomatik sanzimanin yag seviyesini de tabi.

Angelus
      Katılımcı

Hoca boşŸver sen 5.000 km de bir değişŸtir yağı. Ne kadar sık yağ değişŸtirirsen başŸın o kadar az ağrır eskilerin ağzıyla..

7 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.