Ana Sayfa Forumlar Teknik Motor (Engine) V8 6.5 LT Diesel motorlar

9 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      Angelus
      Katılımcı

Goodwrench siteyi gezerken bu 6.5 lt v8 diesel motorlarında olduğunu gördüm bu motorlar arabalarada takılabiliyormu? Günümüz dieselleri gibi tork canavarımı öyleyse neden draglarda bu motorlar kullanılmıyor?

XLR-V
      Katılımcı

Diesel motorlar, USA da ragbet gormuyor o yuzden pek fazla da ARGE yapilmiyor uzerinde .Bence , USA dieselleri Avrupadaki ureticilerin dieselleri gibi verimli degil cunku fazla ustune dusulmuyor ve o yuzden her ne kadar torku yuksek bile olsa Avrupa dieselleri gibi kalkista atak ve canli degiller malum dragda kalkis en onemli konu .
      Not:Bir galon gas $ 2,24 iken bir galon diesel $ 3,00 ve USA ya işŸal edilen Avrupali diesel motor bile yok

piyu
      Anahtar yönetici

dizel havayı benzine oranla asırı kirletiyor… bu yuzden tercih edilmiyor… amerika bizim 50 yıl ilerimizde oldugundan bizde suanda hava temiz dizel’e devam :) daha sonra bizde de daha az kullanılacak ya da eurodizel filan tarzı havayı az kirletenleri kullanılacak…

dizel dodge ram’lerin kalkıs videosu var… seyrettiniz mi bilmiyorum aama enfes gidiyorlar… :)

hakan genelde arabalara oluyor ama her kasaya degil… mesela senin kasaya olur ama daha ufak kasaya sıgmaz gibi seyler olabiliyor…

sschevyss
      Katılımcı

amerikan dizellerinin hiç mi hiç güçlü olamdığını bire bir tanık oldum ışŸıkta daha önceden de bildiğim bir GMC kamyonet ile yan yana geldim tabi ki kalkışŸ ta kaçınılmaz oldu kamyonet 6,2 v8 yazıyordu benim araba ise 6 silindir 2500cc Blair ben umutsuzca bastım gaza ama hüsrana uğrayan GMC oldu çok şŸaşŸırdım ve sevindim bi yerd de
      böyle bir dizel motor üzerinde çalışŸmak boşŸuna vakit harcamak gibi geliyor bana

emrekaan
      Katılımcı

hayır ya? neden ööle diyorsun ki? 6.5 civarı büyük bi motor var zaten stünde ;) yeni nesil dizeller neden güçlü? 2000-2500 devir arası turbo devreye giriyor ve tüm gücü 2500-3500 devirleri arasına topluyor. böylece yokuşŸu 4. viteste 2500 devirde bile çıkabiliyorsunuz.. yani amerikana da bir turbo taktırıp, avrupalı dizeller gibi güçlü yapabilirsiniz ;) ve bu turbo 0.5 bar bile değil ;)

sschevyss
      Katılımcı

yeni nesil dizellere diyecek bişŸeyim yok ama 90ların başŸına kadar ki modellerden pek işŸ çıkmaz gibi geliyor bana uğraşŸmak isteyene allah kolaylık versin
      ama ben yinede benzinli motoru tercih ederim

XLR-V
      Katılımcı

2000 ve uzeri dizeller verimli mesela sen istersen W140 S350 TDI al(Avrupalilar daha onem veriyor diye) ,turbo olmasina ragmen tam bir traktor ! (benzinli versiyonlara gore) .
      Mosselman turbo kitleri var ama bence yinede CDI veya yeni nesil TDI gibi gidebilir mi bilmiyorum.
      Duzeltme yapayim gider ama randimanli olur mu sormak gerekir

Angelus
      Katılımcı

Dizel olayına bakışŸ açım şŸundan kaynaklanıyor eski amerikan veya mercedes dizel motorlar içine mısır yağı koysan bile çalışŸıyor. Eğer bu motorlar verimli ise hakkatten şŸu an piyasada 90 kuruşŸa litresi biyodizel yakıtlar var… Ciddi bir şŸekilde alternatif olarak düşŸünülebilir….

XLR-V
      Katılımcı

Evet dogru , soya yagimi misir yagi mi ne koysan calisiyor ilk okudugumda hic inanmamistim hatta dalga falan zannettim ama degilmis .Her neyse ama yinede bu yaglar motorda uzun vadede ciddi kurum depositleri ve yanma odalarinda birtakim hasarlara yol acabilecegini de duydum . Ama su an icin yeni nesil dizeller oldukca verimli hatta Le Mans bile kazandi dizel motor .
      Ben simdi yeni bir Amerikan araba alsam dizel olani dusunebilirim niye olmasin cunku hazirda benzinli V8 garajda . Sehir icin dizel sehirlerarasi benzinli arabami kullanirim ama su var maalesef alincak AA aslinda 100% AA degil cunku uzerinde baska ureticinin motoru var …
      Yani Cadillac BLS te Saab motoru veya Chrysler 300 C alsan onda da Mercedes CDI motoru var .

sschevyss
      Katılımcı

tasarruf düşŸünüldüğünde dizel motor mantıklı ama biyerde de önemli olan yüksek devir özellikle kalkışŸ yarışŸlarında benzinli bir motor kadar performanslı olcağını sanmıyorum

http://www.edmunds.com/insideline/do/Drives/Comparos/articleId=115662
      burada üç amerikan devinin test videosu var. hiç beklemeden tıklayın bence

9 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.