Ana Sayfa Forumlar Forumlar Sohbet (Konu Sınırlamasız) Ford 30 bin kisiyi isten cıkarıyor…

1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #468
   Chevy_Killer_89
   Katılımcı

   ABD nin ikinci büyük otomobil üreticisi Ford,25 bin ile 30 bin arasında çalışŸanın işŸine sonvermeyi planladıgını acıkladı;

   Ford un 30 bin kisiyi etkileyecek isten cıkartma planı tum dunyada kötü bir sürpriz olarak algılandı.Şirketin, Toyota ve Nissan gibi Asyalı karşŸısındaki zorlu rekabeti 2012 yılına kadar 14 fabrikasını kapatmaya zorladı.Şirket şŸimdi yıllık otomobil üretimini 1.2 milyon ünite, ya da 2008 yılına kadar %26 azaltmayı hedefliyor.Tüm bu gelişŸmeler Ford un Kuzey Amerika daki işŸgücünde %20 ile %25 arasında bir azaltmaya gidecegi anlamına geliyor.

   Aslında Ford için sinyaller olumlu.Şirket yaptıgı açıklamada,2005 yılının dördüncü çeyreginde gelirlerin %19 oranında arttıgı ve piyasa tahminlerinin üzerine çıktıgını duyurdu.

   Fordu un ABD de 2005 yılının son çeyreginde ki geliri,bir yıl önceye kıyasla 20 milyon dolar artarak 124 milyon dolara ulaşŸtı.

   Bu yıl ABD dışŸındaki faaliyetlerinden kara gecmeyi bekliyor.Fakat bu artışŸ otomobil satıslarından kaynaklanmıyor.Şirketin finans kolunun gücü ve kiralık otomobil şŸirketi Hertz in satısından elde edilen gelirden kaynaklanıyor.

   Otomobil satışŸlarından ise vergi öncesi 12 milyon dolar zarar ettigi anlasılıyor.Dünya çapında ise,Ford 2005 yılında 2 milyon dolar net gelir elde etti.Şirketin 2004 yılındakinet geliri ise 3.5 milyon dolardı.

   Ancak Dünya capındaki otomobil satışŸları ise,2004 yılındaki 850 milyon dolarlık kara kıyasla,2005 yılında 1 milyon dolar zarar gösterdi.
   ________________________
   ROCK CHEVY

  • #7571
   Tümer ARCAN
   Katılımcı

   bu kötü bir haber.ama ford bu kolay kolay düşŸmez.ayakta kalmayı bırak, herzaman bir dev olarak kalmayı bilir.

1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.