21 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      DeSerT
      Katılımcı

Kim hangi motor yağını kullanıyor? Motor yağı ve motor yağı katkısı tavsiyeleri…

Pontiac301
      Katılımcı

caprice 5/30 mobil, ventura 20/50 mobil ,nova 20/50 mobil

DeSerT
      Katılımcı

Herhangi bir motor yağı katkısı ?

XLR-V
      Katılımcı

Oncelikle soyle soyliyim ,owners manual de ne yazarsa onu kullanirim .
      Ben 5/30 Castrol kullaniyorum bir de 0/30 Castrol var ama onu henuiz denemedim ama duyduguma gore tam sentetik yag oldugu icin en kaliteli motor yagi su anda 0 W30 Castrol SPX mi oyle bir sey .
      Mobil 5W30 da kullandim onuda tavsiye ederim

XLR-V
      Katılımcı
      DeSerT wrote:
      Herhangi bir motor yağı katkısı ?

Motor Silk urununu cok begenen ve memnun olanlar var ama ben kullanmadigim icin yorumda bulunmam dogru olmaz

Pontiac301
      Katılımcı

ben katkı kullanmıyorum,sonuç olarak bana anlamlı gelmiyor,

Angelus
      Katılımcı

Yeni nesil motor yağlarında katkı kullanmanıza gerek yok. 20-50 kullanıyordum bundan sonra 10-40 castrol magnatec kullanacagım.

XLR-V
      Katılımcı

Benim daha once sahip oldugum aracta 20 W 50 idi tavsiye edilen urun .10 W40 magnatec cikinca asinmayi azaltir diye hemen Castrol Magnatec e gectim ama bunu duyan bizim usta “bu motorlar 20W50 ye gore dizayn edilmistir eger 10W40 magnatec kullanirsan uzun vadede motor ve kranka ciddi zara verirsin cunku bu yagin sagladigi basinc yeterli degildir ve krank icin zararli olur ” diye sokup attik yerine tekrar 20W50 yag kullandik.Ben de araci satincaya kadar 20W50 kullandim o yuzden diyorum sormadan etmeden veya tavsiye edilen oran disinda kullanmamakta fayda var

Angelus
      Katılımcı

Ustaya degilde castrole sordum eleman problem olmadan kullanirsiniz dedi. 1-2 yere daha sordum bunun üzerine baska forumlarda motorunda problem yoksa problem cikmaz dediler.

NOMAD
      Katılımcı

Standart GM350 motorlar yaklaşŸık olarak 5-6 lt yağ alıyor. Yağ kanallarımız özellikle silindir kapakları yağın geri dönüşŸünü pekte rahatlatmıyor uzun süreli yüksek devirli kullanımlarda yağlama problemi yaşŸanma ihtimali vardır. Ayrıca standart karterın yapısıda bir handikaptır. Bu nedenledir ki performans parçaları üreten firmaların tasarladığı karterlerin içi standartlardan oldukça farklıdır.

Motorun max güç üretmesi için ideal yağ sıcaklığı 210 F derecedir.

Sentetik yağlar ince olmasına rağmen mineral yağlara göre çok daha dayanıklıdır ve performansı yüksektir.

10/40 vs 20/50

*Seçeceginiz yagda bulundugunuz iklimi göz önünde bulundurun.

*LJok sıcak iklimde 20/50 tercih sebebi olabilir.

*ince olan 10/40, soğuk kışŸ aylarında ilk çalışŸmayı kolaylaşŸtırır.

*10/40 Daha ince olduğu için motor içersinde devrini daha hızlı tamamlar, uzun süreli yüksek devirli kullanımlarda yağlama 20/50 ye göre daha iyidir

*10/40 daha ince olduğu için daha çabuk eksilecektir, daha sık kontrol etmeniz ve tamamlananız gerekir. ışŸin aslı yağınızı, suyunuzu, şŸanzıman yağını her çalışŸtırmadan once kontrol etmektir.

*10/40 daha pahalıdır.

*Eger yağ kaçağı probleminiz varsa 10/40 ile daha fazla sorun yaşŸarsınız.

*Yeni model amerikanlarda 10/30 tavsiye ediliyor bence tavsiyeye uymakta yarar var.

* PCV olayına dikkat, her yağ değişŸimde filtreyi kontrol etmekte dolmuşŸsa değişŸtirmekte fayda var. Aksi taktirde motor içinde kalan su buharı hem yağın hemde motorun ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir.
      (Standart araçlarda hava filtresi kabının içinde, modlu araçlarda sübap kapağının üzerindeki filtre.)

KATKI malzemesine gelince; zaten kaliteli tüm yağlarda gerekli katkı malzemeleri gerekli oranlarda kullanılıyor ve şŸahsi düşŸünceme göre ekstra katkı malzemesine ihtiyaç yok.

Angelus
      Katılımcı

Selam

Castrol’ün TWS Motorsport 10W / 60 denilen bir yagı yüksek sıcaklıkta çalışŸan performası yüksek motorlar için üretilmişŸ.Daha ince ve daha kolay yaglama yaptıgı için üst devirlerde çok daha ii koruma ve yağlama sağlayıp ısıdanda kolay kolay etkilenmiyormuşŸ…. Bilginize..

rx-7
      Katılımcı

eğer sportif aktivitelerde bulunulacaksa Castrol TWS Motor Sports 10w/60 ı tavsiye ederim..fiyatı pahalı gelebilir ama güvenli bi yağ..

yarı sentetik ve tam sentetik yağlarda koruyucu kullanmaya gerek yoktur.bu yağlar içlerinde gerekli katkıyı bulundururlar..

Angelus
      Katılımcı

Bir bilgi daha var 10-40 motor yağı ile 20-50 motor yağına göre 10-40 daha ince olduğundan dolayı %1.5-2 gibi benzin tasarrufu yapılıyormuşŸ.

ebrar36
      Katılımcı

yağı inceltmek sadece zarar verir.aman ha……

rx-7
      Katılımcı

bildiğim kadarıyla;
      her arabaya 10-40 kullanamayız ki..eğer motor 10-40 la çalışŸıyosa 20-50 koymak motoru yorar ve arabayı zorlar.
      20-50 kullanan bi arabaya da 10-40 kullanamayız.çünkü yağ ince gelebilir ve pistonları aşŸındırabilir.

Angelus
      Katılımcı

Castrol 10-40 magnateci her türlü eski-yeni arabada güvenle kullanabilirsiniz diyor.. ?

Pontiac301
      Katılımcı

ben arşŸive baktım, bundan sonra eskilerde 10 / 30 kullanıcam, kitap öyle diyor, şŸimdiye kadar hidrolik iticilerin anasını ağalattık 20/ 50 ile

Angelus
      Katılımcı

Castrol Edge diye yeni bir motor yagi var 5-40 eski,yeni devirli araçlarda maks. faydalı falan dio. Reklamdada mustang ve chavelle kullanmışŸlar eski…. Bi bakın faydası vardır belki…

Pontiac301
      Katılımcı

en son kaprise 5/30 delco koydum,kuzenim gavuristandan getirdi, gayet güzel ve araba sıhhatli oldu,camarodada 10/30 kullanmaya başŸladım,32 derece ortalama sıcaklıkta o salakla bodruma indim geldim 4 gün boyunca tepesindeydim, yağ basıncı ideal seviyesindeydi, ve hiç dumanlama olmadı!!! Bu arada motor yağı demişŸken allah aşŸkına ben 4 zamanlı 110 cc atv me ne yağ koyucam? kitabından bir numara vermişŸ, ama lanet olası yağı bulamıyorum,kaldıki bazıları 15/40 daya gitsin diyorlar,şŸüphedeyim!!!

Angelus
      Katılımcı

Dalından sofraya sızma hakiki komili zeytinyağı….. 0-10…

gtagucu
      Katılımcı
      Angelus wrote:
      Reklamdada mustang ve chavelle kullanmışŸlar eski….

O reklamı bende izledim çok güzel yapmışŸlar herif bütün kıl karılara basıyo tekmeyi 😆

Ben 10/40 shell helix kullanıyorum bu arada. Arabamın kitapçığında 5/30 kullanın diyorlar.

ebrar36
      Katılımcı

5/30 delco katalog verisi

21 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.