Ana Sayfa Forumlar Forumlar Sohbet (Konu Sınırlamasız) 1955 bel air hakkında ACıL BıLGı LAZIM pls

7 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      emrekaan
      Katılımcı

1955 bel airle ilgili genel bir söyleşŸi gibi yazı lazım teknik verileri var bende o yıl neler değişŸtirmişŸ, nasıl izlenim uyandırmışŸ gibi.. :) acil lütfen..

atila
      Katılımcı

Aslında 55’Bel air Chevy’nin en önemli modellerinden biridir. Bu konuda Otohaber’in çok eski bir sayısında güzel bir yazı vardı. Oradan hatırladıklarımı yazmaya çalışŸayım belki bi faydası olur.
      -1955 chevy markanın o yıla kadar ürettiği 6 silindirli sağlam ama heyecan vermeyen aile arabası imajını değişŸtirmişŸti.
      -Zora-arkus-Dantov’un tasarladığı 283 cui V8 motor ile o güne kadar Fordun tekelinde olan performans kavramına sıkı bir dalışŸ yapmışŸtır.
      -Tasarım olabildiğine sadedir, hatta Ford Model T ile kıyaslanabilir.” Bir vidanın yapabileceğini 2 vidaya yaptırma.”
      -Diğer taraftan tasarımı o yıl “Amerikan Ferrarisi” nitelemesi kazanmışŸtır.
      -SatışŸı (galiba ilk kez) Fordu geçmişŸtir.

riko
      Katılımcı

Yıllar önce tanışŸtığım LJetin isimli bir arkadaşŸ vardı, soyadı sanırım Akyel’di, yakın zamana kadar sarı bir tek kapı 57 kullanıyordu hatta.
      Onun yıllar önce, Auto show veya Oto haber’de “şŸree Chevy” diye, 55-56-57 leri anlatan üç dört sayfalık bir yazısını okumuşŸtum, bu üç Amerikan’ı çok iyi anlatmışŸtı. O yazıyı bulabilirsem, buraya naklederim.
      Bu arkadaşŸ, bu arabaların profesörüdür,bütün seceresini bilir. Umarım bu siteyede üyedir ve bu topiği okur.

emrekaan
      Katılımcı

cevaplar için teşŸekkürler işŸime yaradı :)

atila
      Katılımcı

Otohaber’de AA’lar ile ilgili süper bir sayfası olan kişŸi LJetin Soytürk’tü ve gerçekten bu işŸin Profösörü idi. Hem çok sıkı bilgiler veriyordu hem de AA’lar dışŸındaki arabalarla çok inci dalga geçiyordu, yazılarını bu yüzden müşŸişŸ keyif ve merakla okuyordum. HerşŸeyin internette olduğu günümüzde keşŸke otomobil dergileri ıvır zıvır testleri ve soğumuşŸ haberleri bırakıp bu insanlara sahip çıksalar :(

riko
      Katılımcı

atila, senin bahsettiğin 70 li yıllarda 440 GTX i ile Ankara asfaltında yapılan kalkışŸ yarışŸlarında “Ankara asfaltının kralı” lakabını alan LJetin Soytürk. Kendisiyle Göztepe Sanayi’de bayağı sohbetlerim oldu, çok sıkı Amerikancıdır.O haftalık yazıyordu Oto Haber’de, ve ben sırf onun sayfası için o dergiyi her hafta alıyordum. :)
      Benim bahsettiğim LJetin isimli arkadaşŸın ise ,bu konuda sadece tek bir yazısı vardı hatırladığım ve şŸahane bir yazıydı.

atila
      Katılımcı

Doğrudur Riko, ben de Otohaber-AA-LJetin isimlerini yanyana görünce direkt olarak LJetin Soytürk’ü hatırladım. 🙄 Bilgi için teşŸekkürler. Bahsettiğin Tri-Chevy yazısını bende okumuşŸtum ama dergi şŸimdi kimbilir nerdedir. Derginin o sayısına sahip birisi yazıyı siteye eklerse süper olur zannımca

the_judge
      Katılımcı
      riko wrote:
      Yıllar önce tanışŸtığım LJetin isimli bir arkadaşŸ vardı, soyadı sanırım Akyel’di, yakın zamana kadar sarı bir tek kapı 57 kullanıyordu hatta.
      Onun yıllar önce, Auto show veya Oto haber’de “şŸree Chevy” diye, 55-56-57 leri anlatan üç dört sayfalık bir yazısını okumuşŸtum, bu üç Amerikan’ı çok iyi anlatmışŸtı. O yazıyı bulabilirsem, buraya naklederim.
      Bu arkadaşŸ, bu arabaların profesörüdür,bütün seceresini bilir. Umarım bu siteyede üyedir ve bu topiği okur.

evet hocam benzer bir yazı bende okudum hatta kestim saklıyorum ama nereye sakladım hatırlayamıyorum. :D

7 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.