Ana Sayfa Forumlar Forumlar Sohbet (Konu Sınırlamasız) AA almak isteyene destekmi olmalı köstekmi

37 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      zimazima
      Katılımcı

bazı forumlarda amerikan arabasının zahmetli, pahalı, çok zor olduğu yada bunlar gibi olumsuzluklardan bahsediliyor.bazı cümlelerin aşŸırı abartı ve asılsız olduğunu düşŸünüyorum.sonuçta amerikan arabası almak isteyen arkadaşŸlara yardımcı olmak maksadı ile tecrübe, düşŸünce, fikir… ne isterseniz katılımınızı istiyorum.

zimazima
      Katılımcı

örneğin ilk amerikanım 74 buick regal’di ve külüstürdü.ama ben onu 2.el buzdolabı parasına almışŸtım.(sıfır doğan 120 milyonken 7 milyona almışŸtım) araba 4-5 sene yol kenarında yatmışŸ, elektrik tesisatını fareler kemirmişŸ, ama araba halen faal olarak çalışŸıyordu.ilk göz ağrım tabi aynı zamanda (kirpi yavrusunu pamuğum diye severmişŸ) bebeğimi toplatayım dedim, o zaman okul yeni bitmişŸ, işŸe yeni başŸlanmışŸ, paranın devamıda yok tabi.bi hesapladık arabayı aldığım para kadar daha para gidecek bende arabanın keyfine vara vara öyle bindim ve supabları yaktıktan sonra 9 milyona satmışŸtım.şŸimdi bu arabanın yerine avrupa bi araba alsaydık farklımı olacaktı sizce.yoksa zararınamı satacaktık (kesinlikle evet).amerikan alın gözünüz arkada kalmasın :) derim ben

XLR-V
      Katılımcı

Ne sekilde soylediklerine bagli bir de hem onune gelene Amerikan Arabasini ne fazla ovmek ne de sakin alma yok soyle boyle demek dogru.
      Cevrede AA gordugum zaman mutlu oluyorum ama AA almak isteyen birisine ille de aldirtmak icin bazi seyleri goz ardi etmek dogru olmaz bence .Bu sefer ne olur arabayi adama aldirttik diyelim arabada parca problemi cikti ve zamaninda adama yok parca da hic bir problem yok gibi seyler soyledik diyelim bu sefer adam bir daha AA mi der almaz .
      Aslinda boyle yapmakla hem o adama hemde AA lara kotuluk yapmis oluruz cunku bu kisi tanidiklarina da AA dan memnun kalmadigi icin kotulemeye baslayabilir ki bu nokta da AA imaji da zarar gorur .
      AA alacak kisi once bir butce belirleyecek ve nasil bir sey istedigine karar verecek ve bu isi mumkunse gercekten anlayan birisiyle yapacak .
      AA biraz da keyif isi aslinda klasik araclar icin konusuyorum aslinda o arabalarla her gun ilgilenmek keyif vermeli insana yoksa gelip gecici hevesi olan varsa hic AA ya falan binmesin bak piyasa da Alman ,Fransiz,Italyan markalar var onlardan alsin .

illetyus
      Katılımcı

Guzel bir konu……
      Banada ahkam kesip, ukalalik edicek malzeme cikti ne guzel 😆

Amerikan arabasi almak isteyenlere kesinlikle destek verilmeli diyorum….
      Ancak !! bu destek, bazi sartlar yerine getirilirse musbet sonuc veriyor.

Cok eski yillardan beri ulkemizde Amerikan otolari mevcuttur ve neredeyse Avrupa markalari yok
      denecek kadar az sayidayken, Turk halki otomobili ve “arabayi” Amerikan’ da tanidi denebilir.
      Fakat maalesef, yillar boyunca bir cok direkt ve dolayli sebepten dolayi bu “Amerikanlar” ne
      tam anlami ile ogrenilebildi nede olmasi gerektigi gibi korunabildi.

Su anda, belirli bir yila kadar olanlari klasik oldu, hatta bazilari antika statusunde.
      Yanliz burada dikkat edilecek onemli bir nokta varki, bu arabalarin statuleri ne olursa olsun
      halkimizda “klasik” yada “antika” kavrami henuz tam anlami ile gelismis olmadigindan, buyuk bir
      cogunlugun gozunde bunlar hala “eski araba”. ( malesef )

Evet yasli, orta ve genc kusak olmak uzere herkez yasaminin belli bir doneminde bu arabalara
      ilgi duymaya baslayabilir…Ilgi duyanlarin sayilarinin artmasi benim en buyuk isteyim.
      Ama malesef klasik yada antika kavramini tam anlami ile hazmedememis olan kisiler yuzunden de
      sinirim fena halde bozuluyor….

Bu sitede yada gunluk yasamda bana ve burada bulunan bir cok kisiye elbette bu soru, yani
      “nedersin, tavsiye edermisin, ne alayim” sorusu bir cok defa sorulmustur.
      Ben kendi adima her seferinde, soyle bir soru ile karsilik veriyorum :

“Bir Amerikan almayi, alirsan bununla tum zorluklarina ragmen ugrasmayi gercekten istiyormusun”

Evet, ilk basta bu cumlenin icindeki bazi kelimeler karsimdakini urkutuyor ve kafasini
      karistiriyor biliyorum, ama bu sorunun sebebi sudur;
      Eger bu soruyu sordugum kisi, ardindan bir soru daha sormadan konuyu kapatiyor yada oradan
      uzaklasiyorsa bilinki boyle biri, bir Amerikani aldigi zaman diger piyasa otomobilleri ile ayni
      gozle gorecek, bir sorun ciktigi zaman birakin ugrasip caba ile onu iyilestirmeyi, kabahat
      bendemi yoksa arabadami diye dusunme zahmetine bile girmeden cevresinede kotu ve yanlis anlatmaya baslayacak…Netekim 1980′ den itibaren yani 27 yildir bu yapiliyor !

Uzulerek goruyorumki Amerikanlar, kimi zaman devlet eliyle “maksatli” olarak, kimi zamanda
      acik pazar otomobili ile ayni sey olarak gorenler yuzunden yok ediliyor….
      Bir cok ornek mevcuttur ama en bariz ve yakin olanida OTV rezilligi’ dir !

Fazla uzatmak istemiyorum ama kisacasi, yukarida da belirttigim gibi bazi sartlar altinda ve
      bizlere soranlari once bir tartip gercekten bu ise gonul vermis olduguna kanaat getirdikten
      sonra desteklersek daha iyi olur diye dusunuyorum. Aksi takdirde zaten sayilari iyice azalmis
      olan bu degerlerin cok fazla kisi tarafindan bilinmemesi daha hayirli…
      ABARBIT

Angelus
      Katılımcı

Amerikan arabası alırken amerikan arabaları çetelerinden uzak durman gerekiyor bu çeteler gözüne kestirdikleri adama tanıdıkları birisinin veya bir galerinin arabasını kastırıp sonra tanıdıkları ustalara gönderip kümese girmişŸ ördeğimizi güzelce söğüşŸlüyorlar sonuçta ortaya bir sürü harcanmışŸ para ve gitmeyen bir araba çıkıyor. Bu sebeple eger amerikan alacaksan mümkün oldugunca sahibinden olmasına,evraklarının temiz olmasına ve güvendiğin bir ustayla iyice inceledikten sonra almanı tavsiye eder mümkün oldugunca gaza gelmemeni temenni ederim…

zimazima
      Katılımcı

angelus verdiğin bilgilere teşŸekkür.ben dün birkaç forumda amerikan arabası hakkında yazılan abartılı yorumları okudum ve çok sinirlendim.bu konuyuda zaten onun için açtım.adam amerikan arabası alacaksa şŸöyle kötü böyle kötü şŸunu bulamazsın bunu edemezsin anlar anlamaz konuşŸup alma diye ellerinden geleni yapıyorlar.uzay mekiği almıyacakki adam, kapılmışŸ yada kapılacak amerikan rüzgarına adam sen ona zorluklarını anlat tamam ama keyfinide anlat, bu işŸi öğret yani.adam ondan sonra karar versin kendince çöreği buymuşŸ böreği buymuşŸ pastasıda buymuşŸ desin alacaksa alsın.ama bizimkiler napıyor -aman kardeşŸ biz bulaşŸtık sen bulaşŸma- bu adamlardan arabayı soğutursak öyle ferrari konvoyu gibi de olamayız zaten.ilgi duyduysa bu işŸe meyilli ise cesaret verelim derim.yardımcı olalım da derim ki gördüğüm kadarı ile -bu sitede- herkes elinden geleni yapıyor, bütün bilgisini paylaşŸıyor.bırakın adamlarada yazık tavşŸan gibi zıplayan arabalara binmesinler.gerçek arabanın ne olduğunu görsünler.

Angelus
      Katılımcı

Amerikan Arabaları aslında yapı itibariyle diğer arabalardan çok daha basit sadece püf noktaları var. Arabayı mümkün olduğunca orjinaline sadık bir şŸekilde toplamak lazım . Modifiye olayıda Türkiyede bilimsel değil tamamen deneme yanılma metoduna göre yapıldığı için bir yerden patlıyor . Ya 20-30.000 usd harcıyorsun ve ilk dragda motorun patlıyor 600 beygir lik araban 4 insan itekleme gücüne düşŸüyor yada başŸka şŸeyler… vs..vs… vs.. vs… Ha bir de parçacıların kazıkları var aynı malın orjinalini 25 ytl ye bir yerde bulabilirken kimisi 60-70 ytl uzakdoğusuna istiyor.. Neyse hepimiz bunları yaşŸadığımız için baya bir tecrübeliyizz yediğimiz kazıklar veya sizin deyiminizle tecrübelerimiz hakkındada başŸlıklar var zaten yardımcı olmaktanda kıvanç duyarız …. :)

Not : Amerikan Arabanın koltuguna oturup yola çıktığın zaman her şŸeyi unutuyorsun. V8 in sesi en tatlı musiki oluyor 😆

riko
      Katılımcı

Bir laf vardır “Amerikan arabasını bir alırken sevinirsin, birde satarken”
      Bilinçsizce ve alelacele yapılan bir alışŸverişŸte bu sözün geçerli olma ihtimali yüksek.

XLR-V
      Katılımcı

Ben o lafi yatlar icin biliyordum :D
      Evet, V8 sesi herseyden guzel aracta en kaliteli CD calar da olsa ben yine V8 sesini tercih ediyorum ;)

illetyus
      Katılımcı
      Angelus wrote:
      Modifiye olayıda Türkiyede bilimsel değil tamamen deneme yanılma metoduna göre yapıldığı için bir yerden patlıyor . Ya 20-30.000 usd harcıyorsun ve ilk dragda motorun patlıyor 600 beygir lik araban 4 insan itekleme gücüne düşŸüyor…. :)

Not : Amerikan Arabanın koltuguna oturup yola çıktığın zaman her şŸeyi unutuyorsun. V8 in sesi en tatlı musiki oluyor 😆

Senin tarif ettigin seye ben, “deneme / yamulma” yontemi diyorum… 😈

illetyus
      Katılımcı

Bu konuda cenemi acmiim dedim ama olmadi….
      Parmaklarim karincalandi ve oturdugum yerde hararet yapmaya basladim.
      Tutamiyom yazicam…….

Ben bu sitenin yetkilisi yada sozu geceni filan degilim ama 2000 yilindan bu yana uyeyim ve (sanirim kurulus 1999′ du) sadece AA’ lardan bahseden, elma ile armutu toplama, kiyaslama gafletine dusulmeyen tek site burasi.

Kimse kusura bakmasin ama tum arabalari ve tarzlari kapsayan bir site yada grup kuruldugu zaman Japon’ la Amerikan yada klasikle yeni teknoloji birbirine giriyor…Ve baglantili olarak da o tip topluluklarda sadece bir “seyin” uzerine tam anlami ile yogunlasmamis kisiler toplaniyor ister istemez…Bilgi birikimi yonunden bakildiginda ise durum daha karmasik, biraz ondan biraz bundan yalan yanlis bir suru yorum ve tavsiye……
      Amerikan’ lari, hele hele klasik yasina gelmis Amerikan’ lari “kotulememek” ve herseyden once soran kisilere gercegi, komplekslere havalara filan girmeden aktarmak icin bu arabalarin mantigini ve Amerikanciligin felsefesini anlayabilmis olmak, bunu hazmetmis olmak gerekiyor.

Gunluk yasantimizda cok kez gordugumuz bir durum vardir ;
      “Yaa gecen sene bi X Amerikan almistim… Guzel araba tamam da cok yakiyo be kardesim, hem koca bir burun var Istanbulda park filan sorun oluyo, simdi hani su 1.6 X’ ler varya onlardan aldim bi tane ohh rahat valla hemde ekonomik”………….

Sen zaten bu kafa ile Amerikan alma kardesim….
      Hatta Amerikanlara elini bile surme ki, bir tanesi daha mahfolup gitmesin !

Amerikanda bulunan motorun ucte biri kadar hacimli motora sahip bir otomobille nasil olurda bir ekonomi kiyaslamasi yapilabilir gercekten ilginc. Yapisi ve standarti geregi belirli olculerin, boyutlarin altina inmesi mumkun olmayan icine oturdugun zaman gercek bir arabada olmanin rahatligini ve guvenini veren Amerikan ile yarisi plastik yarisi 0.35 lik tenekeden yapilmis bir oyuncak ne’ ye gore kiyaslanir acaba…..

“Aman biz yandik sen yanma” tavsiyesinin altindaki, kesin ve degismeyen gercek anlam aslinda sudur :

Ben bu islerden anladigimi sanarak girdim,
      okuma arastirma gibi bir aliskanligimda yoktu,
      ustelik Amerikani da tum 4 tekerliler gibi sandim,
      sadece parayi bastirinca ortaya bisey cikarabilecegimi sandim,
      Birilerinin beni soktugu havanin etkisiyle her onume gelen “taamiraneyi” bir bilen sandim.

Bizler…yani berbat durumda aldigimiz bir Amerikani restore etmeye baslayip bugun eksiksiz ve hatasiz bir sekilde tamamladiktan sonra bir kere bile yolda kalmadan binenler….
      Parcacisi olsun ustasi olsun kara kasimiz ve gozumuzemi hayran oldularda kazik atmadilar acaba ?
      Yada o bulunamayan parcalar, biz ozel insan oldugumuz icin gokten zembille filanmi indi ?
      Neden istinasiz hergun Istanbul trafiginde kimi zaman gazlayarak kimi zaman dur/kalk ile 100-130 km. yol yapiyoruzda bir kere olsun cekici sirtinda donmuyoruz eve ?
      Nasil oluyorda, o yaka silkeleyenler ile ayni motora ve tonaja sahip oldugumuz halde yakit sarfiyatimiz 12.4 Lt.’ ye kadar dusebiliyor ? Yoksa bizimkiler akaryakitla degilde dua ile tutsu ilemi gidiyor ?

Bu sorularin cevaplarini veremiyorsan eger sen Amerikan alma kardesim !

Ben bugune kadar ne ustalarimdan nede parca aldigim yerlerden kazik filan yemedim….Son yillarda zor bile olsa, kendin getirtebilme imkanida varsa eger, parca kataloglarida havalarda ucusurken eger hala kazik yeniliyorsa bunun sebebini o kazigi yiyen kisi dusunmesi lazim.
      Ulkemize Amerikadan gelen her oto parcasinin fiyati, tum maliyetler hesaplanarak katalog rakamini 1.6 ile carparak hesaplanir…bazi durumlarda ise carpim degeri en fazla 1.8′ e cikar…
      Evet Angelus’ un soyledigi gibi bazi yuksekten ucanlarda var….dogru.
      Hatta bende o cesit birkac aniya sahibim ama onlarinda hic biri dukkandan iceri girdin madem mecbur alacaksin diye silah filan cekmiyor.

Memo
      Katılımcı

zimazima sanırım öteki forumda yazılanlarda bir yanlışŸ anlaşŸma oldu, orda amaç insanlara amerikan aldırmamak değil. Bu işŸin kolay ve ucuz bir işŸ olmadığını söylemek. Sizde takdir edersiniz amerikan almak isteyenlerin büyük kısmı bu araçları 2 ana neden çerçevesinde tercih ediyor. bunlar da rahatlık veya güç. Şunuda unutmayalımki discoverydeki programlardan sonra daha bir merak arttı. Insanlar sitelere girip amerikan alıcam diye bir sürü post açmaya başŸladılar. Herkes ucuza bir amerikan alıp 500 beygir yapıp mis gibi bineceğini düşŸünüyor. Bu biraz sinir bozucu. Discoverydeki arabaların maliyetleri nedense unutuluyor. USA daki mekaniker, teknisyenler ve boyacıların kalite farkı unutuluyor. Sonuç hüsran oluyor. Tepkinin sebebi genel olarak bunlardı. Yani ben cliomu satıcam amerikan alıcam diyen birine sizin ilk aldığınız amerikan durumunda bir araba önerirseniz adam alıcakmı? Sizde demişŸsiniz bu arabayı toplamam arabadan cok tutucaktı yapmadım diye. Ayrıca bir genel tepkide ben amerikan alıcam lafına. ıı alında amerikan ne demek. 5000 çeşŸit araba var. rahatlık isteniyorsa ayrı güç performans isteniyorsa ayrı. Yok hepsinin adı amerikan.
      Yeni amerikanlar çok gsl alıcak olana kimsenin itirazı olmaz keşŸke alsalar belli bir zaman sonunda bizde onlardan alsak ancak onlarında fiyatları ve vergileri ortada. Onları düşŸünen yok. Amerikan hep ucuz güçlü ve rahat olarak görülüyor ancak malsef öyle birşŸey yok. özellikle 73 sonrası araçlardan spor modeller dahi bugünkü herhangi bir binek otomobil ile aynı güçte. Ayrıca biri arabayı aldı toplamasını isterim ben şŸahsen. 30 yaşŸında bir arabayı toplamakta maliyet emek ve zaman demek. Bununda amerikanla bir alakası yok alman italyan fark etmez.
      Umarım sıkıntıları özetleyebilmişŸimdir…

piyu
      Anahtar yönetici

herkesin yorumlarına katılıyorum, hepsinde doğruluk payları var…

örnekli anlatmak gerekir ise kayınbirader’ime transam’ı aldık (herkes biliyor sanırım) aldıktan sonra gordum ki kayınbirader’im benim dusundugum gibi amerikancı degil… neden? istiyor ki adam gibi bir ustaya bıraksın… usta alsın kontrol etsin ve toplam masraf 500 ytl ve sunları yapacagım desin… sonra da yapsın ve araba uzun zaman sorun cıkarmasın… OLMUYOR… arabayı alıp ilgilenmek lazım, ustanın basında durmak lazım… öğrenmek lazım… parayı çok fazla harcamak gerekir diyen varsa katılmıyorum… cok zor bir model ve yıl degil ise pahalı olmadan hersey cozulebiliyor…

bu durumda amerikan aldığında ilgileneceksen,
      zorlu ustalar ile uğraşŸacaksan
      mekanik vs öğrenecek isen almak lazım…

para 2.planda bence…

zimazima
      Katılımcı

selam.bu işŸin ucuz olduğunu söylemedim. abartmamak lazım dedim.sevgili memo benim aldığım ilk amerikan yukarıda belirttiğim gibi enkazdı.şŸimdi olsa almam tabi, kimseyede aldırmam.çünkü o arabaya istenen paraları verseydim gene çok iyi olmazdı.allahtan o zaman param yokmuşŸ yoksa çarçur olacaktı.ben insanları bu tür yanlışŸlardan kurtaralım, parasına göre doğru arabayı almasında yardımcı olalım derim.hepinizi seviyorum :)

Anonim
      Ziyaretçi

EEEEEEEEE..SEVGıLı ARKADAŞLAR YENı MEZUN OLDUM VE ıŞ HAYATIMIZADA BAŞLADIK.. Bı AMERıKAN HAYALıMıZ VAR..VE ALACAÐIM ARABAYI BULDUM GıBı..http://www.sahibinden.com/displayitem.php?a=3962359…BU SEVDANIN YENı ETKıSıNE KAPILMIŞ BıZLERE TAVSıYELERıNıZı BEKLıYORUZ..ASLINDA DAHA ǖDEME YAPILMADI AMA KARAR VERıLDı GıBı..

piyu
      Anahtar yönetici

layehi aramıza hoşŸgeldin…

arabanın sahibi vesekiz sitemiz üyesidir… arabasına ait bilgileri forum’da bir mesaj olarak göndermişŸti… hatta bize özel indirimden bile bahsetmisti… mesajı bulman yararına olabilir… 😉

illetyus
      Katılımcı

Resimden gordugum kadar ile cizgileri duzgun bir araba….
      Kapi dosemeleri ve koltuklar yerli yerinde, sanirim icinin tamami oyledir….
      Sene olarak guzel…..
      Jantlar haric olmak uzere guzel ve dik duran bir araba….alinabilir.

NOT : Sadece resimden gordugum kadari ile…….

Anonim
      Ziyaretçi

bide şŸu maddiyatı düzelteyim galiba olacak..biz ailecek çok beğendik ve bizim olması için elimizden geleni yapacaz..şŸididen jant ve lastik aramalarımız başŸladı :)

İNFERNUSS
      Katılımcı

layehi ben de o arabayı tanıyorum,ve sana tavsiye ederim,çok güzel araba,

zimazima arkadaşŸım,

o bazı forumlarda dediğin sitede 5 bin ytl param var bana 69 camaro bulun diyen adamlara yada cliomu satıyım da tez bana bi amerikan bulun diyen adamlara sırf onların iyiliği içn verilen samimi cevaplardır,
      amerikan işŸi 3 -5 ytl yi cebine koyunca olmuyor,hadi oldu kırık dökük bişŸey aldın,sen rahat edermisin ,illaki eksikelrini gidermek istersin,hadi yavaşŸ yavaşŸ,hadi birden sanayiye sokup,

bir de usta faktörü var,aldıktan sonra hem sana yazık olucak,hem arabaya yazık olucak diye düşŸünüdkleri için öyle bi sohbet edildi,

zaten araba alıcak adam önce şŸöyle sitelere bi bakar,sorunları,işŸin sırrını az da olsa anlar,sonra beğendiği modeli almak ister,amerikan alıcam,bunu beğendim ,ne dersiniz arkadaşŸlar der?

ama sen siteye üye olur olmaz,tez bana amerikan bulun derseniz kimse hoşŸ karşŸılamaz,amerikan bulun ne demektir yani ben onu anlamışŸ değilim :) hani dersin ki camaro arıyorum,impala arıyorum,demekki bu adam hayatında amerikan görmemişŸ,yada tek tük gördüğünü pat diye bulunabilir sanıyo

çoğunuz bilir bi 71 impala aldık,yada hikayesini anlatmayayım,yani bu olay tecrübe ile sabittir…

bilmem anlatabildimmi?

bi de lütfen ordaki tartışŸmayı buraya taşŸıma,orayı beğenmediysen,üyeliğini kapatıp burada devam edebilirsin,ben bu siteyi de ,o siteyi de çok yakından takip ediyorum,hatta bil kazanlardan birini ben kazanmışŸtım :D,bazı forumlarda böyle oluyor,sizce doğrumu demek de ne kadar doğru bilemiyciim…

ihsan_izmir
      Katılımcı

arkadaşŸım 3-5 milyara kimseye hurda aldırmaya niyetim yok. kimseye kötülük etmek istemem tabi bütün parasıyla amerika alsın dediğimde yok. benim düşŸüncem amerikan arabası almak isteyene yardımcı olmak yani doğru arabada kendine göre parasına göre yol gösterebilmek.ayrıca herhangi bi siteyi hedef gösterdiğimi hatırlamıyorum.bu sitedeki önceden yazılmışŸ konulara bakarsan görürsün.katılımcı olmam çoğu kişŸinin hoşŸuna gitmedi samırım.şŸunada dikkat ettim bi konu 200 kez görüntülenmişŸ, 5 tene yorum yapılmışŸ.bu bayağı okuyan var demektir.yok ordan üyeliğini kapat falan lafı sen oraya bu kadar bağlıysan burada ne işŸin var gibi saçma bi düşŸünceyi ortaya çıkarırki benim bunu sana söyleyebilmem en azından haddim olmazz.sonuçta iki sitede aynı amaç uğruna kurulmuşŸtur. insanlar aynı amaç ile üye olmuşŸtur.iki siteye üye bisürü arkadaşŸ ta vardır.bence bilgiyi paylaşŸmak lazım, düşŸünceleri değerlendirmek lazım.konunun amacıda tamamen budur.lütfen saptırmayalım.

zimazima
      Katılımcı

arkadaşŸlar bi özür üstte ihsan izmir adıyla yazılan cevap bana aittir. şŸu an arkadaşŸımın evinde olduğum, kendiside site üyesi olduğu için girişŸte dikkat etmemişŸim.cevabı onun adıyla yazmışŸım.burada olma sebeplerimden biri arkadaşŸımın bulduğu ve konu açtığı ve yardım istediği 75 riviera ya bakmaktır.bu arabayı ha ben almışŸım ha ihsan almışŸ önemli değil.her iki durumda da araba birbirimizin.ama ben bu arabayı almam arkadaşŸımada aldırmam.amerikan olsun da ne olursa olsun demiyorum yani.araba enkaz.şŸimdi bu arabayı alsak bize başŸkası olsa ona yazık. güzel bi amerikanı bu durumda görmek üzdü beni.ama arkadaşŸım bu arabayı beğenmişŸ ve almak istiyodu.ben olmasam alacaktı.sonra uğraşŸsın, para harcasın dursun.olmaz.

işŸte yardımcı olmaktan kastımda bu benim.ben hiçbi yerde AA nın ciğerini bilirim diye bi laf etmedim.biraz arabadan anlarım.benim anlamadığım yerde bi arkadaşŸımında bana yardımcı olmasını isterim.dediğim gibi konu bence önemlidir, günceldir.taşŸınmışŸ olduğunu düşŸüncesi bence buradan gelmişŸtir.ıNFERNUSS arkadaşŸ sana dediklerinde- % katılıyorum, çünkü ucuz deyince bahsettiğin paraları kastetmedim 8-10.000 ytl ye güzel arabalar var.binilecek orta yollu araba fiyatında.ayrıca ne alırsan al bigün oda çürüyecek zaten.ne yapacan ozaman o haliyle birine kakalamaya çalışŸacan, arabanın geri dönüşŸü ne olacak peki.sen toplama o toplamasın arabada kalmasın yorgan ister gitsin ister yansın.sonuç yukarıda örnek ve cevapları verdim.amacım tamamen budur.

İNFERNUSS
      Katılımcı

ben saptırmıyorum ama 3-5 milyara alınan spor bir amerikan sizce sahibine ne kadar mutluluk getirir,bu siteler istemezmi herkes istediği amerikanı alıp binsin,ben yinede önerimi sunuyorum bizim tanıdıkta bu araba var bi bak istersen gibi, ama cevap çıkmıyor,geçenlerde bu sitede de 95-97 model kırmızı transam arıyorum jantı güzel olsun falan gibi bi topic açılmışŸ abimin kırmızı ws6 t-top 97 transamı var msn eklersen görüşŸürüz dedim ondan da ses gelmedi,ben bide buna kızıyorum arkadaşŸ topici atıp gidiyor bi daha da bakmıyor.

eğer ki tamam diyip arabamızı görmeye gelse idi ben abime rica etip baya fiyat bile kırdırırdım,zaten öyle de oldu yine başŸka bir siteden başŸka bir üye satın aldı arabamızı hayırlı olsun.

İNFERNUSS
      Katılımcı
      zimazima wrote:
      arkadaşŸlar bi özür üstte ihsan izmir adıyla yazılan cevap bana aittir. şŸu an arkadaşŸımın evinde olduğum, kendiside site üyesi olduğu için girişŸte dikkat etmemişŸim.cevabı onun adıyla yazmışŸım.burada olma sebeplerimden biri arkadaşŸımın bulduğu ve konu açtığı ve yardım istediği 75 riviera ya bakmaktır.bu arabayı ha ben almışŸım ha ihsan almışŸ önemli değil.her iki durumda da araba birbirimizin.ama ben bu arabayı almam arkadaşŸımada aldırmam.amerikan olsun da ne olursa olsun demiyorum yani.araba enkaz.şŸimdi bu arabayı alsak bize başŸkası olsa ona yazık. güzel bi amerikanı bu durumda görmek üzdü beni.ama arkadaşŸım bu arabayı beğenmişŸ ve almak istiyodu.ben olmasam alacaktı.sonra uğraşŸsın, para harcasın dursun.olmaz.

işŸte yardımcı olmaktan kastımda bu benim.ben hiçbi yerde AA nın ciğerini bilirim diye bi laf etmedim.biraz arabadan anlarım.benim anlamadığım yerde bi arkadaşŸımında bana yardımcı olmasını isterim.dediğim gibi konu bence önemlidir, günceldir.taşŸınmışŸ olduğunu düşŸüncesi bence buradan gelmişŸtir.ıNFERNUSS arkadaşŸ sana dediklerinde- % katılıyorum, çünkü ucuz deyince bahsettiğin paraları kastetmedim 8-10.000 ytl ye güzel arabalar var.binilecek orta yollu araba fiyatında.ayrıca ne alırsan al bigün oda çürüyecek zaten.ne yapacan ozaman o haliyle birine kakalamaya çalışŸacan, arabanın geri dönüşŸü ne olacak peki.sen toplama o toplamasın arabada kalmasın yorgan ister gitsin ister yansın.sonuç yukarıda örnek ve cevapları verdim.amacım tamamen budur.

kusura bakmayın bende biraz kötü bir üslupla yazmışŸım ilk yazımı çok özür dilerim,8-10 ytl paraları olup da araba isteyenlere bende yardımcı olmaya çalışŸıyorum ve bulduğu arabaya da çok ii değil gibi ama toplanırsa güzel olur gibi teşŸvik edici yorumlarda bulunuyorum,ama bazı arkadaşŸlar varki neredeyse hiç amerikana binmemişŸ ve bir gün biniyor,bir post atıyor baan hemen amerikan bulun,insanın bi fikri olmazmı şŸu tip bi araba yada camaro,transam arıyorum diye,ayrıca şŸu kadar param var diyorki amerikan işŸinden hiç anlamayan birinin ,ilk kez başŸlayacak olup bilgisi de çok ksııtlı olan birinin hurda bi araba alıp toplamak istiyorum demesi bence çok yanlışŸ,bende bunu yapmayın,biraz daha para bulun temiz bi araba alın falan diyorum,yoksa o kısıtlı bilgisiyle yaptırmaya çalışŸtığı arabadan soğuyacak,ben sadece az parasıyla az bilgisiyle biraz dökük araba almasından sa toplanmışŸ bir arabayı para biriktirip almasından yanayım

zimazima
      Katılımcı

hayırlı olsun, allah tekerine taşŸ değdirmesin.infernuss aynı şŸeyleri konuşŸtuğumuz halde anlaşŸamıyoruz.burada 73 impala var araba 27,000 milde orjinal oynanmamışŸ, arka cam alt sacı çürük sadece.orjinal boyası mevcut ve ilk sahibinden daha.6 silindirli, düz vites direkli bi sedan araba. bu arabayı kullandığınız zaman amerikan keyfi almazmısınız.sonuçta bu şŸekildeki araçlar (4 kapı, 6 silindir) ucuz.tabiki bi coupe kullanma zevkini vermez.kimse coupeye baktığı gibi bakmaz.ama coupeye 100 kişŸi bakıyosa bu araçlarada 70 kişŸi bakar.zevk meselesi.şŸu da gerçektir AA kullanıp hemen akabinde günlük kullanılandığınız arabaya bindiğinizde teneke kutusu gibi geliyor, yolda gördüğünüz ilgi ve saygıdan eser kalmıyor.

zimazima
      Katılımcı

yok yaw anlaşŸıyomuşŸuz :) daha birbirimizin cevaplarını okumadan cevap yazıyoruz ondan öyle gelmişŸ bana

İNFERNUSS
      Katılımcı

yok abi anlaşŸıyoruz da sadece ufak yanlışŸ anlaşŸılmalar oluyor :) :)

2 sene önce 71 impala aldık direksiz v8 350 motor,babamın da çok eski amerikancı olmasına rağmen,ben bu arabanın altından kalkamam demesine rağmen ben tutturdum illa alalım baba çok güzel,sonra aldık,arabanın elektrikli 4 camı çalışŸmamaya başŸladı,hiç çürüğü yoktu ama babama bigün gel baba bunu bi kaporta boyaya sokalım dedim,götürük ankarada baya tecrübeli bi amerikan ustasına,hatta ankaradaki çoğu drag arabasının kaportasını da bu usta yaparmışŸ,
      adam bu arabanın kaportası hiçbi zaman dört dörtlük olmaz dedi,üstünde bilmem kaç milim macun var falan dedi,ben yaparım ama işŸi beğenmezsiniz dedi,bende dedim madem öyle bi cila atalım parlasın,bide şŸu tamponları düzene sokalım,adam çok para istedi,hata babama baba parasını biriktirip vereyim dedim ben,arabaya harcadığımız paraya değmeyecek satalım dedik,sitelere ilan verdim,52 kişŸi bakmaya geldi,hepsi teşŸekkür edip gitti,babamın içine dert oldu artık araba,zararına sattı arabayı,bazen ilanlarda görüyorum 4-5 aydır satılık,yine alan yok :D

zimazima
      Katılımcı

banada birisi aa alacağım abi ne dersin dediği zaman aşŸağı yukarı yazılanlara yakın şŸeyleri anlatıyorum zaten.ama aman kardeşŸ ben bulaşŸtım sen bulaşŸma demiyorum.(nasıl diyebilirimki) bunu diyen çok var ama kaç kez şŸahit oldum.adam amerikanın a sından anlamaz ahkam kesiyo.ben zevk meselesi çok seviyosan derli toplu bi araba bul bakalım, işŸe yarar bişŸeyse alırız diyorum.adam tamirci yaw adama arabayı aldırsa kendiside işŸ yapacak yok alma diyo arabayı görmeden.ben ise bunu anlamıyorum.şŸimdi adama iyilikmi yaptı yani.adam ne bulmuşŸ, ne istiyo bak adama yardımcı ol.bakmadan arabanın enkaz olduğunu bilemezsinki. adam takmışŸ alacak arabayı bak arabaya kötüyse aldırma.yapacağın en büyük iyilik bu zaten.ben bunlara sinirleniyorum.destek köstek işŸi burdan geliyo.

piyu
      Anahtar yönetici

yazışŸmalarınıza çok sevindim arkadaşŸlar, bende yazışŸmaları görünce gereksiz gerginlikten dolayı üzülmüşŸtüm. ek olarak zimazima’nın mesajından başŸka siteyi hedef aldığını düşŸünmemişŸtim…

alakalı alakasız amerikan bilen bilmeyen iyiniyetli kötüniyetli herkes bu tip yorumlarda bulunuyor. önemli olan bilinçli kişŸiler yaratmak değil mi?

bilgiyi alsın… sonra karar versin alıp almamaya hesaplasın kafasında tartsın kendi öziradesiyle karar versin… tüm amerikan sevenler aynı düşŸünüyoruz sanırım :)

zimazima
      Katılımcı

piyu haşŸmetmeap (inşŸallah doğru yazmışŸımdır :) ) site kuruluşŸu 2000 diyosun senin kayıt 1970 diyo ne işŸ :)

şŸaka bi yana her marka ve modelin senelere göre ayrılan detayları, makyajları falan var.bunların hepsini takip etmek mümkün değil.benim anahtarlığımdan biri kam mili (eksantrik), buna krank mili diyen çok otomobilci oldu mesela, ben çok güldüm.ama otomobilcilik demek parçadan anlamakla olmuyo, modüfikasyondan anlamıyosan olmuyo, sen şŸimdiye kadar en az beşŸ milyon km yapmışŸın onunlada olmuyo.neden? biyerde sinirleniyosun o anda ağzından yanlışŸ bi cümle çıkıyo a diyeceğine j diyebiliyosun farkında olmadan oradan adam sana cahil diyo mesela.sen bu işŸin okulunu bile okumuşŸsun önemli değil.uçan halıya biniyosun bakarken ağzı açık ayran budalası gibi bakıyolar kimbilir ne hasetle ama işŸ ahkam kesmeye gelince ortaya çıkanlar çok gülünç olabiliyo.ama yorum yapan insanların ne derecede anladığını zaten yorumunu okurken anlayabiliyosun.illetyus’un bi ufak makalesi var yukarda çerçevelik tam. al bastır dağıt, keza birçok arkadaşŸında aynı şŸekilde yazıları var.bu işŸi bilenlerin arasında olmak insana gurur, güven rahatlık veriyor.zevk konusunda ufak nüans farkları oluyor tabiki ama baba bu zevktir yaw, tartışŸma konusu olmaz sohbet konusu olur ancak.kimseye sen bunu neden seviyosun diye sorulmazki.AA lar uçan halıdır.ısparta olur, hereke olur, ne biliim başŸka bişŸey olur, püskülü dökülmüşŸ olur, yamalı olur ama sonuçta uçan halıdır.benim görüşŸüm kimseye mantıklı gelmeyebilirde ama enkaz da alınır abiler.neden diyosanız adam geçen gün diyoki -abi alacağım bitane dökük mökük yürürü nereye kadar götürürse götürsün zevkini alıp atacağım artık hurdamı olur ne olursa- adamın mantığı bu. çokta mantıksız değil ama arabayı iyice kırdıktan attıktan sonra acırım hem arabaya, hem adama.AA aldı içine işŸledi arabayıda kırdı iyice (bunu sizden öğrendim) ee n’olcek şŸimdi.ya arabayı toplayacak ya da başŸkasını alacak.ahanda belkide eski bi amerikan’ın dönüşŸü ihtimali doğdumu?, yada yeni bi harbi amerikancı doğma ihtimali varmı? evet diyorum ben.çünkü o AA o adama bi şŸekilde aldırılmaz ise bu ihtimaller bile olmayacak.ben amerikanların geri dönüşŸümü konusunda kaygılıyım zaten.

v8ciyiz
      Katılımcı
      riko wrote:
      Bilinçsizce ve alelacele yapılan bir alışŸverişŸte bu sözün geçerli olma ihtimali yüksek.

atalarımız ne güzel sölemişŸ :) tuttum bunu riko

piyu
      Anahtar yönetici
      zimazima wrote:
      piyu haşŸmetmeap (inşŸallah doğru yazmışŸımdır :) ) site kuruluşŸu 2000 diyosun senin kayıt 1970 diyo ne işŸ :)

üyelerimizden lowrider ile aramızda bir esprinin sonucunda oldu… site yoneticisi ben oldugumdan istedigim tarihte uye olabiliyorum… :) bende en eski üye oldugumu saglama almak icin bu sekilde bir tarih atmıstım :) farkında bile degilim valla….

zimazima
      Katılımcı
      v8ciyiz wrote:
      riko wrote:

atalarımız ne güzel sölemişŸ :) tuttum bunu riko

doğru söylüyosunuz aslında da baba ne biliim kimse toplamazsa noolcak bu arabalar yaw, kalmayacak diye korkarım.öyle hurda alıp atacak adam ne derece amerikancı olur.çok derin konu aslında.param yok kardeşŸim AA yı da çok seviyorum param buna yetti bunu aldım işŸte biniyorum derse ben adama gülemem de cevap verememde mesela.mantığı nedir çözemedim bu işŸin.

illetyus
      Katılımcı

Amerikanciligin….ama gercek Amerikanciligin tam tarifini yapabilen kac kisiye rastladiniz
      su ana kadar…..?

Malesef ulkemizde (yurtdisindaki ortami bilemicem) Amerikancilik denen sey, herkezin ya
      babasindan gordugu seydir yada icinde bulundugu cevrenin sosyokulturel etkisi ile “bilmem
      kim aabiden” ogrendigidir.
      Herkezin tarifi, icinde bulundugu imkanlara, yasadigi deneyimlere ve bu konudaki bilgi duzeyi
      ile degiskenlik gosterir.

Ama bunun birde, herkezi ve her alternatifi kapsayacak bir sekli olmali !

Tum dunyada, saygin bir yere sahip olan bu nostaljik, ama basladigi gunden bu yana temposunu hic
      kaybetmemis olan ilgi alani, ne yazikki ulkemiz insani tarafindan tam olarak simdiye kadar
      anlasilamamis, bundan sonrada bu atmosfer icinde devam ettigi surece pek anlasilabilecek bir sey
      degil. Hatta bu oyle bir durumdadirki, bu isin icinde olan bir cok kisi tarafindanda mantigina
      ve ruhuna aykiri bicimde yorumlanip uygulaniyor.

Amerikanciligin tarifini yaparken, oncelikle dikkat edilmesi gereken cok onemli noktalar var.
      Herseyden once, sahibi olmak istedigimiz arabanin, nasil bir teknoloji ve mantikla uretildigini
      anlamamiz, anlamaklada kalmayip bunu “bastan kabul” ederek o arabayi almamiz gerekiyor.

Ardindan kendimize, boyle bir arabayi ne sebeple aldigimizi sormamiz ve bu soruya “durustce”
      cevap vermemiz gerekiyor. Korumak ve yasatmak icinmi(..ki bu secenegin icinde gercek tutku var),
      yoksa cevremizde bize karizma saglamasi icinmi, sadece heves ettigimiz icinmi,
      ….ve daha bir cok olasi sebep….

Her ne sartla olursa olsun, bu arabalar yaslarindan ve konumlarindan dolayi eninde sonunda
      zevk, hobi ve tutku tatmini icin tercih edilen arabalardir.
      Dolayisi ile, Icinde bulundugumuz doneme ait guncel piyasa otomobillerini alirken yaptigimiz
      ekonomi ve prim hesaplarini yaparak bir AA. almak, basta bu isin ruhuna ve gercekte
      uygulanabilirligine aykiridir….Kisacasi bir AA. alirken, harcadigimiz kadarini geri alamama
      ihtimalinin cok yuksek oldugunu hatta zarar bile edebilecegimizi bastan kabulleniyormuyuz…?

Herkezin icinde bulundugu ekonomik sartlar mutlakaki farklilik gosterir, bu dogaldir.
      Bu ise gercekten gonul verdim diyen kisilerin, imkanlari olcusunde bir AA. almasi ve yine
      imkanlari dahilinde bu arabayi gittigi yere kadar yasatmaya calismasi cok guzel…
      Ancak burada dikkat edilmez ise tehlikeli ! olabilecek bir nokta varki, bunu gozden kacirmamamiz
      gerekiyor. Gun gelipte artik herhangi bir sebepten dolayi elimizdeki AA. ya vakit ayiramadigimiz
      zaman yada artik onu finanse edemedigimiz bir noktaya geldigimizde, onu trafikten dusurup
      parcalatmak, yada makyajladiktan sonra ticaretini yapan birine degilde, bu ise gercekten gonul
      vermis birine, koruyup yasatabilecek, iyilestirebilecek birine aktarmamiz daha mantikli olur.
      Evet, belki ona verdigimiz meblag ve uzerine harcadigimizin miktar toplaminin cok cok altinda bir
      rakamla gidecek elimizden…
      Ama en basindan beri “kullandigim sure boyunca bana gercekten zevk veren ve keyfini surup
      tatminlerini yasadigim bir Amerikan kiralamis oldum” diyebiliyormuyuz…?

Unutulmamalidirki, Amerikan otomobil ureticileri, yarim yuzyildan fazla bir suredir urettikleri
      arabalari, farkli insan tipleri ve kullanim tarzlari uzerine yogunlasarak tasarladilar ve bu
      mantik hala devam etmektedir.
      Bize sorun cikarmayacak, kimi zaman kendi bilincsizligimiz (deneyim ve bilgi birikimi) yuzunden
      kimi zamanda kullanim ve yasam sartlarimiza uygun olmayan bir secimden dolayi
      “ardindan kotulemeyecegimiz” bir AA. secmeyi basarabiliyormuyuz…?

Model ve sene olarak aradigimiz AA. karsimiza cok kotu durumda ciktigi zaman, “bitmis bu araba”
      diyerek, iyi durumda olanini aramaya devammi ediyoruz, yoksa onu alip yeniden hayata dondurmek
      icin cabami harciyoruz….Bir seyi gercekten sevmenin ona emek ve zaman, gerekirse maddiyat
      sarfetmek gerektirdigini hic dusundukmu acaba….?
      Ve boylece bir tanesinin daha yok olup gitmesini onledigimizin farkedebiliyormuyuz….?

Yukarida saydiklarim disinda, alt maddeler olarak siralanabilecek olan cok sayida onemli ve
      kritik nokta mevcuttur….Ancak, bu ana basliklari dusunup ve tam olarak idrak edebildigimiz
      zaman, digerleri kendiliginden olgunlasacak ve “Amerikancilik” gercek manada olmasi gereken
      noktaya gelecektir……

Hepimiz, soyle basitce bir cevremize baktigimizda, AA.’ larin camia tabiri ile “kirilmasi”nin ve
      artik bir daha “toplanamaz” duruma gelmesinin, bilincsizce alinip, kullanilip ve yine bilincsiz
      ellere aktarilmasinin, tum bunlarin sonucunda ise devam etmesini ve yasamasini cok istedigimiz bu
      arabalarin yok olup gitmesinin ardindaki sebeplerin, bu noktalara dikkat edilmediginden
      kaynaklandigini goruruz.

Yinede tum bunlara ragmen….,
      Her insanin sevdigi ve ilgi duydugu seylerde, yasadigi tatmin ve keyif farklilik gosterdigi icin
      “Amerikanciligin”da, AA. kullanmaninda hic bir zaman net bir tarifini yapmak mumkun
      olamamaktadir.
      Ancak, uzulerek belirtmek isterimki, halihazirda ulkemizde mevcut olan ve adina Amerikancilik
      denen bu “sey”in, ne bu isin ruhu ile nede olmasi gereken sekliyle ilgisi alakasi yoktur.

Saygilarimla……

Lowrider
      Katılımcı
      piyu wrote:
      üyelerimizden lowrider ile aramızda bir esprinin sonucunda oldu… site yoneticisi ben oldugumdan istedigim tarihte uye olabiliyorum… :) bende en eski üye oldugumu saglama almak icin bu sekilde bir tarih atmıstım :) farkında bile degilim valla….

:) kıskandın dimi senden eski üyeyim diye

zimazima
      Katılımcı

saygılar bizden illetyus

piyu
      Anahtar yönetici
      Lowrider wrote:
      piyu wrote:

:) kıskandın dimi senden eski üyeyim diye

ozgur sen ne zaman uye oldun bakıyım :)

zuhahahahah abarttım biraz…

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

ehuehehue 3002 biraz erken değilmi yav

Lowrider
      Katılımcı

ehehehe gelecekten selamlar.

37 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.