36 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      illetyus
      Katılımcı

Arkadaslar benim bir sorum olucak……

Su anda piyasada bilmem kac kusur marka ve tipte lastik mevcut hepimizce maalum…..

Son donemlerde eskiden beri cok iyi olarak bilinen markalarin, ne idiu belirsiz ulkelerden gelen taklit mallarida bir dolu ortalikta satiliyor.

Icinizde deneyen yada kullanan varsa bir zahmet soyleyebilirmi acaba, su donemde yumusak ve islak zeminde iyi yol tutan lastik markasi hangisidir.

“Su donem” diyorum ziraa, memnun kaldiginiz bir markanin bir sonraki partide gelen mali ayni kalitede cikmayabiliyorda o yuzden…..

Bana lazim olan ebatlar :

215/70R14 — 225/70R14 ( Yanaklar beyaz ince cizgili )

225/60R15 — 235/60R15 ( Yanaklar normal yada beyaz yazili )

Pontiac301
      Katılımcı

Novaya eagle 15 jant getirttim.Kumho koydum yağmur çamur vs gayet memnunum!! ve fiyatlarıda uygun…daha önceki lastiklerim toyo idi…çok memnundum…bu arada ben her yıl lastik değişŸtiriyorum ya!! şŸöyle bitmeyen bir lastik varsa banada önerin:((( yılda novayla ortalam 55,000 yapıyorum…. aldığım lastikler 20,000 den sonra sertleşŸiyor….goodyear f1 de bunlara dahil:(((

illetyus
      Katılımcı

Himm….Kumho’ yu hic denemedim simdiye kadar… 🙄

20-25 binden sonra sertlesmesi ve yipranmasi normal aslinda…..

Yumusak lastikte yol tutus iyi ama sorun cabuk bitmesi.
      Sert lastikde omur uzun bu seferde yol tutmuyor….

Isin sinir bozan tarafi kaliteli diye bilinen markalarin bazilarinda resmen bir aldatmaca var ! 😡
      Lastigi ilk aldiginda pamuk gibi cokda iyi yol tutuyor ama ilk 5 bin Km. den sonra ne yumusaklik kaliyor nede yol tutus…..Lastigin gercek yuzu ortaya cikiyor, sanki arabanin altinda 4 adet degirmen tasi var 😡

Ornegin Michelin de bu ornegi yasadim.
      Lastigi alirken uretim tarihi henuz 2 aylikti ve ucube bir ulke uretimi degildi ama nafile…..Bu arada otomobil ureticilerinin satacaklari arabaya taktiklari Michelin ile piyasada satisa sunulan Michelin kesinlikle ayni kalite degil aklinizda bulunsun !!!
      Sifir Km. otolarin uzerinde gordugunuz lastigin birebir aynisi bile alsaniz fabrikanin taktigi ile hic bir alakasi yok…..

Daha once bende Goodyear ve Yokohama vardi ama ikiside oldukca sert alasimli. Michelin’ i zaten coktan gectim……

1967mustangfastback
      Katılımcı

allah allah bu ponçik 301 kumhoyu hangi amerikancıdan öğrenmişŸ acaba yoksam mustanglı ati abisindenmi:)

Pontiac301
      Katılımcı

heheheh aynen öyle:))) valla güzel mal:))) sağol abicim :)))

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

illetyus Michelin de aynı sorunu bizde yaşŸadık ama satan adama tekrar gittik adam aynı özellikler ve katalok bilgilerinde 2 katı fiyatla bi lastik daha çıkardı üretildikleri yerler ve kalite farklıymışŸ ama lastik ay nı gibi duruyo öyle bir durum olabilir

XLR-V
      Katılımcı

Benin 2 otomobilde de Toyo var ve gayet memnunum.Aslinda biraz onyargiliydim ama kullandiktan sonra performansi iyi.
      Ama bir sonraki alacagim marka Vogue olacak sanirim ama TR de yok neyse bir sekilde getirtecegiz artik :D

piyu
      Anahtar yönetici

valla tesaduf olmus adamdan kalan son cift yokohama’yı alırken yanında arka lastikleri de takım yapmıstım… acayip ucuza geldiklerinden zaten alırken cok memnundum… :)

yolda hafif ses yapıyordu ama guzel lastikti… fakat baska lastik kullanmadıgımdan kıyaslama yapamıyorum… 1 tane marka olunca da tabi en iyisi mi en kötüsü mü bilmek mümkün değil???

acmecamaro
      Katılımcı

bu arada bf goodrich michelin tarafindan işŸal ediliyor artik… ama sadece SUV ler icin…bizimkilere gore yok henuz…bugun fiyat aldim 225.70.16 icin 170yt ladet…kumho da ayni ebat 100 ytl….. bu aralar yolsuz kaldik kumhoya talim herhalde :)

illetyus
      Katılımcı
      TEMPEST wrote:
      illetyus Michelin de aynı sorunu bizde yaşŸadık ama satan adama tekrar gittik adam aynı özellikler ve katalok bilgilerinde 2 katı fiyatla bi lastik daha çıkardı üretildikleri yerler ve kalite farklıymışŸ ama lastik ay nı gibi duruyo öyle bir durum olabilir

Demek bu marka konusunda tek dertli ben degilmisim…

Isin en yurek kakan tarafi, benim aldigim lastikler ucube bir ulke degil resmen made in france ve uretim tarihi ise 2 aylikti……..

Turkcede bunun adina resmen o markanin yaptigi o…cocuklugu denir kimse kusura bakmasin, ozur diliyorum……..
      Bunun bir tek aciklamasi var……O da anlasmali firmalara urettigi ile satisa sundugu lastik farkli kalitede…!

Ayni desen, ayni olcu olarak Opel astra nin fabrika cikisi uzerinde olan lastigi cikardigima pisman oldum cunki yeni aldigim sifir Michelin cikardiklarim kadar yol tutamiyordu ustelik caanim astra at arabasina dondu…..

Gerci ben su anda Camaro icin lastik ariyorum yol tutusu iyi olsun yumusak olsun isterse iki ayda bitsin hic onemli degil……

illetyus
      Katılımcı
      acmecamaro wrote:
      bu arada bf goodrich michelin tarafindan işŸal ediliyor artik… ama sadece SUV ler icin…bizimkilere gore yok henuz…bugun fiyat aldim 225.70.16 icin 170yt ladet…kumho da ayni ebat 100 ytl….. bu aralar yolsuz kaldik kumhoya talim herhalde :)

Burak sadece işŸal etse iyi………
      Michelin, Bf Goodrich’ in “avrupa” tipi otolar icin olanini kendi uretiyormus….Bunu bana bizzat Michelin bayii soyledi……
      Bu da demek oluyorki bizler Turkiyeye gelen Bf Goodrich den uzak durucaz…. 😆 Ancak kendimiz bilindik yerlerden siparis vericez.

Mesela bende 15″ jantlar varken iki adet Sumitomo, iki adette Falken almistim…..ikiside mukemmeldi….
      Sumitomo’ nun kimse yuzume bakmiyor ve bende alirken XLR-V gibi onyargiliydim ama ozellikle islak zeminde inanilmaz yumusak ve cok iyi yol tutuyor, ustelik oldukca hesapli….Falken desen o da ayni, hatta o donemde Turkiyeye yeni gelmisti gayetle iyi bir performans gosterdi…….
      Ben onlarla yaklasik olarak 1000 yada 1500 Km. filan yaptim sonra jantlari degistirdim. Simdi o lastikler “chevyman” de ve kullaniyor.

illetyus
      Katılımcı
      piyu wrote:
      valla tesaduf olmus adamdan kalan son cift yokohama’yı alırken yanında arka lastikleri de takım yapmıstım… acayip ucuza geldiklerinden zaten alırken cok memnundum… :)

yolda hafif ses yapıyordu ama guzel lastikti… fakat baska lastik kullanmadıgımdan kıyaslama yapamıyorum… 1 tane marka olunca da tabi en iyisi mi en kötüsü mü bilmek mümkün değil???

Aldigin Yokohamalar kac ebatti…..
      Bende 245/60R15 vardi ve nerede ise slicks olmustu…. 😆

piyu
      Anahtar yönetici

chevyman camaroyu 4-5 ay once satmadı mı? (karıstırdıysam bosver :) )

benim lastikler biraz orantısızdı esasında 245*50*15 gibiydi…yanak az kalıyordu… kıcı yere yakındı arabanın… 245*60*15 guzel ve dogru olcu…

acmecamaro
      Katılımcı

cuma gunu tum lastikcileri gezdim lastik almak icin.. kota meselesinden dolayi stoktakinden baska lastik ismarlamiyorlar…anca yeni yila… 4 tane kar lastigi aldim yarin taktiracagim….herifler cok komik bi dukkana groyprsun on yere telefin acip soruyorlar….herkes biribirini ariyor… bi de elimiz ayagimiz duzgun ya cok komik herifin biri mastercraftin bf goodrich den iyi oldugunu iddia etti (lastikci bu adam) 200 kagida mastercraft satacak aklinca ben 170 e bf goodrich fiyati aldim deyince got oldu :) neyse dayak yemeden hallettik lastik isini… yan konsuda varmis hesapli oldu :) bir de kil oluyorum ebadi soyluyorsun araba ne diye soruyorlar kronun tekine lift kitli sahin var bende dedim herif anlamadi cok eglendi m ama :)

illetyus
      Katılımcı
      piyu wrote:
      chevyman camaroyu 4-5 ay once satmadı mı? (karıstırdıysam bosver :) )

benim lastikler biraz orantısızdı esasında 245*50*15 gibiydi…yanak az kalıyordu… kıcı yere yakındı arabanın… 245*60*15 guzel ve dogru olcu…

Camaro yu sattigi dogru…….
      Benim Camaro yu aldigim da uzerinde bulunan Krom Buick Janlari ona lazim olmus, uzerindeki Sumitomo ve Falken lastikler le ona verdim.

Ben arabayi aldigimdaki combination :
      Araba Camaro
      Jantlar Buick
      On Lastikler Yokohama 245/60R15
      Arka Lastikler Goodyear 255/60R15……..di !
      😆 😆 😆

illetyus
      Katılımcı
      acmecamaro wrote:
      cuma gunu tum lastikcileri gezdim lastik almak icin.. kota meselesinden dolayi stoktakinden baska lastik ismarlamiyorlar…anca yeni yila… 4 tane kar lastigi aldim yarin taktiracagim….herifler cok komik bi dukkana groyprsun on yere telefin acip soruyorlar….herkes biribirini ariyor… bi de elimiz ayagimiz duzgun ya cok komik herifin biri mastercraftin bf goodrich den iyi oldugunu iddia etti (lastikci bu adam) 200 kagida mastercraft satacak aklinca ben 170 e bf goodrich fiyati aldim deyince got oldu :) neyse dayak yemeden hallettik lastik isini… yan konsuda varmis hesapli oldu :) bir de kil oluyorum ebadi soyluyorsun araba ne diye soruyorlar kronun tekine lift kitli sahin var bende dedim herif anlamadi cok eglendi m ama :)

Haklisin walla…..
      Bende su “araba ne” sorusuna fena ayar oluyorum…… 😡
      Bunu diger Amerikan parcacilarida yapiyor……. 😡

O ebatta bir lastigi kullanacak olan adam belliki senin “kaziklanacak zengin” gozuyle gordugun biri iste salak herif…! Arabanin markasini ogrensen ne olacak…..Sanki cok teknik adamlar ve cok titiz calisiyorlarda arabasina gore lastik vericek……
      Ama iyi demissin gercekten dur bir dahaki sefere bunu bende kullaniim 😆 😆

Bir keresinde bir Amerikan parcacisina Camaronun arka stoplarini sormustum….Aldigim cevap DUMUR..:!
      Ben : 74 – 77 Camaro arka stop varmi ?
      Parcaci : Araba ne aabi ?
      Ben : …………………
      Adamlar otomatige baglamis dakka bir gol bir bu soruyu soruyo…..

😆 😆 😆 😆

illetyus
      Katılımcı

Bu arada,

Silverstone ve Marshall marka lastik kullanan varmi…..
      Bunlar icin ne dusunuyorsunuz 🙄 🙄

Pontiac301
      Katılımcı

Ben novaya lastik alırken her seferinde aynı aptal soruyla karşŸılaşŸıyodum yolunu buldum..Araba ne abi diye sorduklarında 20 M ford diyorum.Böylece fakir memur tipi göründüğüm için uygun fiyat veriyorlar….Amerikan dediğimde bok yiyen lastiğe nur yağıyomuşŸ gibi adet fiyatını gazlayı veriyolar!!!!

piyu
      Anahtar yönetici

bu arada gurcan’ın soruya bak “arka stop” hehuheueheuh yok “ön stop” ehuheuehe “arka far” ehueheuhe

kızdırayım biraz :)

bende camaro’mu aldıgımda fren balatası alacaktım… ulan camaro dersem gecirir bunlar diye dusunup 77 chevrolet icin fren balatası istiyorum filan diyordum…

illetyus
      Katılımcı

Kizmam kizmam merak etme…… 😆
      Bu salaklarin yuzunden bizdede Turkce kalmadi zaati…… 😆 😆
      Benimde kafam karisti anasini satayim… 🙄

Daha ne kelimeler ne isimler duydum anlatsam oturur aglarsin… 😥

Ben senin taktigi ilk baslarda denedim ama onu yemiyorlar,
      Herif bu sefer bide havalara girip, (kendileri ordinaryus ya…) “tamam kardesim arabayi soylede onun parcasini veriim, oole Tofas diil bu arabalar, sen yenimisin” diyerek seni salak durumuna dusuruyor…. 😆 😆 😆

acmecamaro
      Katılımcı

Ben bir kac kere bozdum adamlari o yuzden sevmezler beni pek… cercop parcaya istedigi paraya amerikadan modifiyelisini getirebiliyorum bu paraya deyince kil oluyo herifler…

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

abi siz yanlışŸı başŸta yapmışŸsınız böy le durumlarda en iyisi sanayide bir yakın arkadaşŸın olmasıdır..

babamın arkadaşŸı var gider otururuz ne istiyosak söyleriz getirtir ama dikkat etmek gerek çok yakın arkadaşŸlık ister yoksa nasılolsa geliyo diye aar kazığı adam…

acmecamaro
      Katılımcı

ben zaten sanayideyim :) de adamlar bunu anlamiyor ki…alismislar amerikalinin cope attigi parcayi konteynere doldurup burada 6 silindir impalacilara yillarca satmislar…simdi isler degisti artik internetten herkes herseyin fiyatini biliyor… daha dogru davransinlar para kazansinlar…ama bulduk yolalim tarzi yilisikliga gerek yok…. bir iki sevdigim parcaci var onlardan aliyorum genelde…

illetyus
      Katılımcı

Ben sana Taksim deki birinin, “ne durumda olan” bir Camaro burun amblemine “ne fiyat verdigini” anlatmismiydim……. 😡

Tamam boyleleri yuzunden “enayi” olarak gorulmeye alisigiz anladik ama….
      o seferkinde aldigim sekil aklima geldikce hala sinirim bozuluyor…

XLR-V
      Katılımcı

Aklima bir sey geldi…Lastikteki hiz sembollerini bilen var mi ?
      Mesela “W” 270 km/h , “V”210 km?h gibi ?
      “S” ,”H” rated maximum kac kilometreye dayanir ? Arlarinda fark var sa nedir ?

piyu
      Anahtar yönetici

zaten böyle bir yazı vardı daha önce hazırladığım yaklaşŸık 5.dak sonra eklemişŸ olur buraya link veririm… :)

piyu
      Anahtar yönetici
      XLR-V
      Katılımcı

Tesekkurler tam aradigim seydi bu :D

XLR-V
      Katılımcı

Bir sey sormak istiyorum konuyla ilgili olarak .Simdi S rated olursa maximum 112 mph (180 km/h) .Bu ne anlama gelir ? Yani 112 mph yi gecerseniz lastik her an patlayabilir mi ? Yok oyle degilse lastikteki asinma cok daha fazla mi olur ? Diyelim ki 60,000 mil dayanirsa , siz devamli olarak hiz biriminin uzerinde kullanirsaniz lastik 25,000 mil de biter mi ?

AYBARS
      Katılımcı
      XLR-V wrote:
      Bir sey sormak istiyorum konuyla ilgili olarak .Simdi S rated olursa maximum 112 mph (180 km/h) .Bu ne anlama gelir ? Yani 112 mph yi gecerseniz lastik her an patlayabilir mi ? Yok oyle degilse lastikteki asinma cok daha fazla mi olur ? Diyelim ki 60,000 mil dayanirsa , siz devamli olarak hiz biriminin uzerinde kullanirsaniz lastik 25,000 mil de biter mi ?

Bahsedilen bu hız ratedleri güvenli sınırın son km sini soylüyor diye biliyorum.Belirtilen bu suratin üstüne çıkıldığında ise lastik için bir risk teskil ediyor.Ben s rated olan bf goodrich lastiklerimle 250 km surati yaklaşŸık 25 dakika korudum.Bir şŸey olmadı ama sizede olmiyacak diye iddia edemem.
      Lastik omürü hızla ters orantılı olarak değişŸen bir aşŸınma gosteriyor.Yazdığınız ifade oldukça doğru.Şu anda nerede okudum hatırlamıyorum ama 150-160 km den sonra yapılan hızlanmalarda lastiğin kaymaya başŸladığını biliyorum.Ozellikle bu suratin üstündeki aşŸınmalar çok daha fazla oluyor.
      Aybars

ebrar36
      Katılımcı

235/70/15 yada 255/60/15 lastiğe ihtiyacım var.4*4 maxxis lerle gezmeye utanıyorum.adres veya telefon veren olursa çok sevinirim…..

0

Angelus
      Katılımcı

Michelin’in amerikanlar için bu ölçülerde özel lastikleri varmışŸ. YanlışŸ hatırlamıyorsam 200 ytl fiyat vermişŸlerdi bana.PeşŸin fiyatına 10 ayda vade vardı…

Benimde önler 235/70/15 arkalar 255/70/15.

ebrar36
      Katılımcı

bir iletişŸim bilgisi alabilirmiyim?
      teşŸekkürler

acmecamaro
      Katılımcı

o ve benzeri olculerde BF Goodrich alabilirsin, turkiyede satiliyor, olcu 4×4 olcusu gibi geldi bana,

michelin acaip pahaliya geliyor…

burAAk
      Katılımcı

Doğru mıchelın’lar pahalı…

ebrar36
      Katılımcı

arkadaslar şŸurda var derseniz memnun olacağım……

acmecamaro
      Katılımcı

maslak sanayide ki tum lastikciler :)

bu arada aslinda aksarayda toptancisi var, tum lastikciler oradan buradan bulup getiriyor…

36 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.