Ana Sayfa Forumlar Teknik Süspansiyon ve Fren (Suspension, Brake & Wheel) Traction Control System Hakkinda Bilgi

20 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      XLR-V
      Katılımcı

TCS yada Traction Control sistemi ile ogrenmek istedigim bazi seyler var ve bu sitedeki guru’larin konuyla ilgili aciklamalarini da bekliyorum …, Benim otomobilin Owners Manual’ina soyle bir goz attim ve TCS ile ilgili cok enteresan bir sey ogrendim .Kisaca diyor ki , Traction Control sistemi kar, camur,kum gibi zeminlerde devre disi oldugundan emin olun yani Traction Control , bu tip zeminlerde kapali durumda olmali …Ama siz islak zemindeyseniz ve Traction Control off durmunda bile olsa sistem otomatik olarak devreye giriyor ve ekranda “Traction Control Activated” yazisi ile sistemin devreye girdigini sofore bildiriyor .
      Peki soyle sorayim niye Traction sistem islak zeminlerde kapali bile olsa kendiliginden devreye giriyor da karli,buzlu,camurlu ve kumlu zeminlerde sistem kapali olmali deniyor ?
      Bu konuya aciklik getirirseniz cok sevinirim :D

gtagucu
      Katılımcı

Benim bildiğim Traction kontrolün asıl olayı karlı,çamurlu zeminlerde çekişŸi düzenleyerek arabanın kontrolünün sağlaması.

Benim vectramda vardı bu tcs, Karda, buzda her tür durumda sürekli açık dururdu bayağıda işŸe yarardı, her tür hava koşŸulunda sanki kuru zeminde gidiyormuşŸum gibi sürerdim araçta hiçbir savrulma vs. olmazdı, Tcs hep arabanın düzgün gitmesini sağlardı gerektiğinde otomatik olarak devreye girerek.

Zaten yeni model TCS’ye sahip GM araçlarda TCS kapatılamıyor sürekli açık duruyor diye duymuşŸtum (Astra Coupe mesela)

Kullanım kılavuzunu yanlışŸ anlamışŸ olmayasın? Yada kılavuzda neden karlı zeminde kapatılmasının sebebi yazmıyor mu?

piyu
      Anahtar yönetici

:))

valla anlattıgına gore biraz sacma olmus…baska birsey olmalı… yani yagmur ile buzu camuru ayırd etmesi mumkun gibi gozukmuyor ama senin arac enfes bisi yapıyor dersen sasmam :)

illetyus
      Katılımcı

Beni pas gecin…….

Kullandigim arabanin yoldan bana ilettiklerini hissedip duymassam bidaa o arabaya binmem.

Ne o yahu….
      her isi kendi halledecek bende icinde misafir sanatci gibi oturucam oolemi….. 😆

XLR-V
      Katılımcı

Yok dogru tercume ettim yanlis anlamis olamam kaldi ki gecen haftaki bir otomobil dergisinde 4×4 sistemlerle ilgili karsilastirmali bir test okudum ve orada da TCS ve ESP acik olan araclarin karli zeminde test sonuclari , ESP ve TCS kapali olan araclardan daha kotu acaba dedim ben mi yanlis okuyorum ama teste katilan otomobiller , ESP ve TCS kapali oldugu zaman karli ve buzlu zeminde cok daha rahat hareket ettikleri yaziyordu . Ama islak zeminde mutlaka TCS acik olmali diye de bir sey yaziyordu . Benim Owners Manuel de de benzer seylei okuyunca cok sasirdim

Anonim
      Ziyaretçi
      illetyus wrote:
      Beni pas gecin…….

Kullandigim arabanin yoldan bana ilettiklerini hissedip duymassam bidaa o arabaya binmem.

Ne o yahu….

Gülcan abi aynı frekansdan yayın yapıyoruz haha :D

Pontiac301
      Katılımcı

bunu herhalde chevrolet yazmaz,cadiilac veya en kötü ihtimalle buıck yazar,bir arkadaşŸımın sts inin owners manuelindede böyle bir gariplik yazıodu:)

XLR-V
      Katılımcı

Dogru haklisin araba Cadillac STS :D Ama niye chevrolet te yazmaz ? Buna da aciklik getirirsen sevinirim :)

acmecamaro
      Katılımcı

4×4 ler sapitiyor acikken…dogru…en iyisi kapali tutmak daha zevkli luyor…. ben bunu bu gun uldagdan inerken denedim :)

kapali tutmaya gelince….. camur kar vs. ortamlarda verim iyi olmadigi icin yada nasil olsa tcs var deyip millet ucup sonra dava acmasin mantigi olabilir/ fikir yurutuyorum…..

Anonim
      Ziyaretçi

traction control eğlence düğmesi amerikanlarda hele güçlü ise amerikanınız basın trac off yazsın sonra eğlenin…

Pontiac301
      Katılımcı

LJünkü chevrolet ilkeldir:)))) gerçi artık pek ilkel değil ama caddy kadar halen detaylı değil bence

XLR-V
      Katılımcı

Hmmmmm……Sanirim haklisin ama aslinda artik dedigin gibi pek de ilkel degil ama elbette Cadillac kadar detayli olmamasi da markanin konumlandirilma politikasi yuzunden malum Cadillac, GM’in top markasi.Ama Chevrolet de cok ilerledi elbette .Hatta babamin bir arkadasi 76 model sanirim o zamanin en iyi BMW sini almis ve ancak 3 gun tahammul edebilmis hemen galeriye verip Nova almis .Aldiktan sonrada tekrar Chevrolet aldigi icin cok memnun oldugunu ve onun bile konforunun BMW den cok daha ustun oldugunu belirtmis .
      Ama sanirim Traction Control olan diger arabalarin manual lerinde de
      cok agir sartlarda sistemin kapatilmasi tavsiye ediliyor tahminen

Pontiac301
      Katılımcı

:) Cadillac yıllardan beri aynı bence,her zaman farklı, benim klasik lafım vardır. ”Amerikan değil Cadillac” diye…Açık konuşŸayım elektronik hakkında hiç bir bilgim yok.ılkel Nova kullanırım gündelikte,ama şŸuan kendime yumurta kasa caprice aldım,onun üzer,nde hafif yoğunlaşŸıcam, sts kadar elektronik yok,amortisörleri bile 71 caprice ile aynı,bir nevi ilkel ile yeni teknoloji sentezi:) benim caprice te tcs filan yok zaten o yüzden fazlada detay yok:) birde obd 1 denilen zımbırtısına bakıcak ve beni yolmıyacak namuslu servis arıyorum,

illetyus
      Katılımcı
      Eleanor68 wrote:
      illetyus wrote:
      Beni pas gecin…….

Ne o yahu….

Gülcan abi aynı frekansdan yayın yapıyoruz haha :D

Dogrudur…..
      Su anda tam elektonik donanimli bir arabam daha var ve kim ne derse desin kendimi onun icinde rahat hissetmiyorum.

Araba beni degil, ben arabayi kullanayim diye oraya bir direksiyon koymuslar…….
      Ne bileyim tercih meselesi iste benim hosuma gitmiyor o yuzden o tip sistemlerle hic ilgilenmedim bile

piyu
      Anahtar yönetici

arkadasım 7-8 sene once seat leon almıstı…kullandım ve begenmedim… esasında ilk cıktıgında millet bayılmıstı… ama cok yavasladıgında filan (duz vites) stop etmiyor alet… kendisi ayarlıyor filan hafif yuruyor… kıl oldum… sonra gaza asılıyorsun kendisi kesiyor filan… eeee dedim…baslarım bu ise…ne bicim…

arabayı sen kontrol ediyorsun hazzı olmadı mı bende sevmiyorum…

cok mu profesyonel’im degilim tabiki ama gene de sevmiyorum

Angelus
      Katılımcı

Senmi arabayı kullanıyon arabamı seni kullanıyor? Arabada figüranmı olmak istiyon :) Yakında uydu kontrollü senin gitmek istediğin yola muhalefet eden aha şŸu yoldan gidiyoruz o yol daha az bozuk daha az benzin harcıycam ver şŸu direksiyonun hakimiyetini otur kıçının üzerine ben seni götürürüm diyen arabalarda çıkcak onada kısaca bizler kısaca Sie G.ı.T.T teknolojisi diycez (alman tek. olduğu için almanca Sie G.ı.T.T.)

Aha buraya yazıyorum bilginiz olsun…!!! DemişŸti dersiniz.

Sie G.ı.T.T yanlışŸ anlamayın meali Sie Ground ınfrared Traction Technologies. :)

piyu
      Anahtar yönetici

zhuhauhauah iyi sIkmIsIn… güldüm valla…

XLR-V
      Katılımcı

Aslinda Angelus’un dediklerinde hakikat payi var .Mesela ben GM’in kendi kendine giden otomobilleri test ettigini okudum ve tv de seyrettim . Birkac otomobil arka arkaya dizilmis ,ayni suratle seyirdelerdi . Kendi kendilerine fren ve şŸrottle islerini hallediyorlardi .
      Sanirim eskiden Knight Rider vardi ve bende bircogumuz gibi o arabaya hayrandim ama sanirim bundan bir kac sene sonra o dizideki araba bile cok basit kalacak ,yakinda piyasaya cikacak teknoloji harikasi aralarin yaninda :D

illetyus
      Katılımcı

Sie G.ı.T.T

hatta

“Hastingen G.I.T.T.” teknolojisi…….

O seyrettiginiz seydeki anlatilanlar su an icin dogru ve bazi yol guzergahlarinda kullanilmaya basladi bile.

Ancak teknolojide bazi seyler varki, bir noktadan sonrasi insanin yani kullanicinin sahsina hakaret ve onu hice saymaya kadar variyor.

Persembenin gelisi carsambadan belli, boyle bir sistem simdilik guvenlik ve trafik duzeni maksadiyla filan cikacak bir sure sonra bizler farkinda bile olmadan her yerde mecburiyete donusturulecek.
      Insanlarada kendi yarattigi makinalarin kolesi yada oyuncagi olmak kalacak.
      Boyle bir sey gerceklestigi an, sahsen benim araba kullandigim son gundur !!

Memo
      Katılımcı

Bi dakka bidakka

AA aları bilmem benim almanlarda da aynı prensip hakim. OM de kapatın demiyor ancak ben edindiğim tecrübede karda buzda takılırsam sistemi devre dışŸı bırakıyorum. LJünkü araaba agır patinaja düşŸme durumu olduğunda bu sistem yüzünden hiç gaz yemiyor. Napsan boşŸ lastiklere güç gitmiyor, sistem devre dışŸı çıktığında ise patinaj yaparak biraz yanlıyarak çoğu defa kurtuluyorsun takıldığın yerden. ıki arabadada Z4 3.0 ve E 270 CDI bu karda bizzat tecrübe yaşŸadım.

Sözün kısası bu sistem sürüşŸ esnasında seyir sırasında beklenmedik kaymaları engellemek takılmalarda yardımcı olmak değil. AWD ve 4×4 lerdede aynı mantık yürütülebilinir sanırım.

kamaru
      Katılımcı
      Angelus wrote:
      Senmi arabayı kullanıyon arabamı seni kullanıyor? Arabada figüranmı olmak istiyon :) Yakında uydu kontrollü senin gitmek istediğin yola muhalefet eden aha şŸu yoldan gidiyoruz o yol daha az bozuk daha az benzin harcıycam ver şŸu direksiyonun hakimiyetini otur kıçının üzerine ben seni götürürüm diyen arabalarda çıkcak onada kısaca bizler kısaca Sie G.ı.T.T teknolojisi diycez (alman tek. olduğu için almanca Sie G.ı.T.T.)

Aha buraya yazıyorum bilginiz olsun…!!! DemişŸti dersiniz.

Sie G.ı.T.T yanlışŸ anlamayın meali Sie Ground ınfrared Traction Technologies. :)

Kötü haber!! :D böyle araçlar günümüzde var artık. sadece ekonomik olması bekleniyor. Detay için http://www.stanfordracing.org

20 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.