Ana Sayfa Forumlar Teknik Yeni Başlayanlar ilk amerikanym hatta ilk arabam olucak.

• Bu konu 25 yanıt içerir, 7 izleyen vardır ve en son 15 yıl 7 ay önce Ali tarafından güncellenmiştir.
25 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      Ali
      Katılımcı

asıl isteğim 69 charger ama malesef türkiyede göremedim. mustang almayı düşŸünüyorum 20000 euro gbi bi bütçem var. aslında tam olarakta arabaya karar verebilmişŸ değilim. Fikir istiyorummm.

Önder Yýldýz
      Katılımcı

http://www.sahibinden.com/73_351ho_cobrajet_mustang_grandeWQQaXQQ7859507WQQpXQQdisplayitem

çok güzel bi araba.

en azından fotoğrafları öyle.

yakından bakıp incelemek lazım.

büyük ihtimalle marşŸına basıp uzun süre sorun çıkartmadan kullanılır.

gerçi ilk araba için biraz fazla güçlü ama :)

http://www.sahibinden.com/73_mustangWQQaXQQ7864057WQQpXQQdisplayitem

bak bu da 10 numara duruyo.fiyatı da daha uygun :)

Ali
      Katılımcı

ama ben cabrio istiyorum =)camaro veya corvette te olabilir.

Önder Yýldýz
      Katılımcı

20000 euroya cabrio bulamazsın dostum.

Hani bulursun ama sanayi köşŸelerinde çok beklersin ve çok para harcarsın.

Sana gösterdiğim mustangler hem güzel, hem de kırmızı siyah olan gayet uygun fiyatlı ve çok bakımlı bir araba.

Ha ama sen daha hangi araba alacağına karar verememişŸsin, onun için bişŸey diyemem.

http://www.sahibinden.com/corvette_zr1_kazasi_yok_degiseni_yokWQQaXQQ7606689WQQpXQQdisplayitem

Bak mesela o paralara bu araç kaçırılmayacak bir fırsattı. Ama satıldı.

Bakmak araşŸtırmak lazım.

Arada bir güzel arabalar gelip geçiyo.

Ama önemli olan ne almak istediğine karar vermek.

Hem charger güzel diyosun, sonra mustang diyosun, sonra cabrio camaro corvette diyosun.

Sen başŸına bela mı arıyosun, paranı ustalara mı harcamak istiyosun, yoksa pek arabalardan anlamam ama illaki de amerikana binmek istiyorum sorun da çıkarmayan bişŸey olsun mu diyosun, anlarım ama param bu cabrio olsun mu istiyosun bir karar ver.

Araba bulunur.

O kolay.

Sen ne istediğine karar ver.

Ali
      Katılımcı

işŸte tam karar veremiorrm. mustang ve corvette arasnda kladm ersozlu deki altın rengi corvette gusel mesala. bnde karar vermek içn yardm istiyorum ztn :D

Önder Yýldýz
      Katılımcı

Altın corvette güzel ama 40000 euro. Var mı o kadar paran?

Ayrıca Ersözlü’deki arabaların yarısından fazlası dökük diye bilinir.

Sen bakma fiyatlarına.

Tok satıcı o.

Ersözlüden aldım memnun kaldım diyen az kişŸi vardır.

Ayrıca ilk arabam olacak diyosun.

Var mı o kadar şŸöförlüğün?

Bu arabalar 300-400 beygir arası.

Aldığın gün çakmayasın sağa sola.

Amerikan kullanmak bilgi ve tecrübe ister.

Bilgi lazım, tecrübe lazım, tanıdık usta lazım, her ustaya götürülmez o arabalar, çok amerikancı var, çok kazıkçı var.

Bunları düşŸünüyon mu bakıyım??

Ali
      Katılımcı

güzel soliosn walla. ersözlüdeki 40000 dolar. kullanırım o konuda bi sorunum yok. peki napim yni?

Önder Yýldýz
      Katılımcı

O mor renkli charger’ın toplanması lazım. Vakit para varsa neden olmasın.

Kırmızı camaro güzel, yeni motorlu olması da güzel. Fiyatı da uygun.

Siyah corvette de çok güzel toplanmışŸ. Ama o araba 2 kişŸilk. ArkadaşŸları toplıyım geziyim desen zor olur. 2 kişŸilk yeter diyosan problem olmaz.

Altın renkli corvette yi tercih etmem. Daha güzelleri var.

Bak o kadar param olsa almayı düşŸüneceğim araba da bu olurdu.

http://www.sahibinden.com/pontiac_transam_gtaWQQaXQQ9108313WQQpXQQdisplayitem&keyword=pontiac

Hem yeni, hem az kilometreli, hem tesisatlı, ama bu benim tercihim, sakın öneri falan olarak düşŸünülmesin. 3. jenerasyon pontiacları çok severim. O yüzden :)

Kırmızı siyah mustang de çok güzel duruyo.

Valla ne demek lazım, bütün bu arabalar gezilip bakılır. (Tabi ki bu arabalardan anlayan biriyle)

Şunu unutma, para senin, keyif senin. Hangisi sana daha sıcak daha yakın geliyorsa onu almakta fayda var.

Kimi araba vardır, çok güzel yapılmışŸtır. ıçine binersin sıkılırsın. Havası uymaz sana.

Kimisi de o kadar mükemmel değildir, ama sana samimi gelir. Binersin, ve bi daha inmek istemezsin.

ǖyle bişŸey bu arabalar.

Ben kendi arabam için neler teklif edildi. Sıfır Mercedes, sıfır BMW alalım dediler. ıstemedim, illa ki o olacak dedim. Para vermediler. Gitarlarımı sattım, bilgisayarımı sattım, para biriktirdim aldım. Kendim aldım. Bakım parası vermediler, dişŸimden tırnağımdan arttırdım, gene kendim yaptırdım.
      Hala üstüne para versen hiç bir arabaya değişŸmem.

ǖyle bir his uyandıracak bişŸey olursa ilgilenirsin, severek binersin.

ǖbür türlü hevesini alınca bırakasın gelir, binmeyesin gelir.

Arabadan soğuyunca da soğuyor insan.

Bu da bir gerçek.

Git gez dolaşŸ, kullan.

Hangisi daha yakın, daha samimi geliyosa onu al.

Ali
      Katılımcı

tavsiyelerin için cok saolll…

Lowrider
      Katılımcı

20.000euro bütçem var demişŸsiniz. 7000euro daha ekleyin size 1. nesil camaro bulalım.

öncelikle hangi aracı, hangi amaç için almak istediğinize karar verin. daha sonra ona göre size uygun bir araç bakalım.

Ali
      Katılımcı

benim isteğim gaza bastımmı sesini yeri göğü yıkıcak. kırmızı ışŸıkta bana biri terbiyesiz harektlerde bulunduğunda =) haddini bildiricek bi araba :D

Lowrider
      Katılımcı

ozaman klasik amerikanlardan uzk durun, bu tipde bir araç bakın kendinize
      http://www.arabam.com/ikinciel/detail.aspx?sid=1082516

Ali
      Katılımcı

pardon ama muscle ın sesi varken yeni bi trans am terch etmem olay hız yapmak deil gerektiği zaman muscleın gücünü göstermek

Lowrider
      Katılımcı

muhtemelen ramair lt1 sesini hiç duymadığınız için böyle söylüyorsunuz.
      ilanlarına baktığınız butun arabalardan daha hızlı ve güzel sesi var bu aracın.

maksat ses yapmaksa 5 milyarlık bir 350 amerikan alın susturucuları iptal edin acık headers ile ses yaparsınız fazlasıyla

örnek ses:
      http://www.ktunnel.com/index.php/1010110A/c0eb107a5433efe9e573bed359960d1b6903c6189bf70e7c9d96951b569aea607975df2a58d442c817268

http://www.ktunnel.com/index.php/1010110A/c0eb107a5433efe9e573bed359960d1b6903c6189bf70e7c9d96951b56c6f7302961c55508c86ad817268

Ali
      Katılımcı

bnm isteğimi anlamiosunz. trans am bna gusel gelmio. mesela yeni corvette te gusel diil muscle almak varken. bn 69 charger hastasym hatta mor 73 charger da cok gusel mesela. ama bi trans am de o hava yok. aradaki farkı anlayabliomusn?

Önder Yýldýz
      Katılımcı

Birader sen kaç yaşŸındasın, 17-18 falan mı?

Sabahtan beri ne anlatıyoruz sana burda?

Amerikan muscle tüm büyük motorlu amerikan arabaları için geçerli bir terimdir.

Senin beğenmediğin o trans am de bir amerikan muscledır.

Sen araba aramıyosun, sen kazıklanmaya yer arıyorsun.

Bu kafayla gidersen çok şŸahane bir hurdayı alıp kapıya koyma ihtimalin çok yüksek.

Biraz sert olmuşŸ olabilir, ama sana biraz vizyon vermeye çalışŸıyoruz.

Ama sen ustalar tarafından söğüşŸlenmeye çok uygun zibidiler gibi davranıyorsun.

Hayır ben de eskiden böyle davranmaya meyilliydim.

ışŸi bilen abilerimiz doğru yolu gösterdiler.

Ufkumuz açıldı.

Birini daha kurtarayım istiyorum.

Hepsi bu ;)

Ali
      Katılımcı

ben de vizyonumu gelişŸtrck abiler ariorum zatn :D fakat ne sitediğimi anlatmaya çlşŸiorm. trans am cok iyi bi araba olabilr. ama dışŸ görünüşŸnde bnm istediğim şŸey yok onda. bi 65-75 arası corvette mesela. bi 69 mustang ama mach diil. bi charger mesela. nasıl anlatabilirm ki. :D

Lowrider
      Katılımcı

dodge ların parçalarını zor bulursunuz. toplanıcak yada butun parçaları tamam asdece birleşŸtireceksiniz tarzında ki ilanlara inanmayın. sadece birleşŸtireceksen sen niye yapmıyosun da ucuza satıyosun ??

chevrolet yada pontiac ile bu istediklerinizi yaparsınız.

motoru 454 yada 502 olan herhangi bi chevrolet.
      moturu 455 den büyük bir pontiac sizin işŸinizi görür. bu kriterlere göre araç bakın ozaman.

http://www.sahibinden.com/1974_chevrolet_malibu_classic_502_cid_450_hp_150_hp_nosWQQaXQQ6683185WQQpXQQdisplayitem&keyword=malibu

bu araç mükemmele yakın ve fiyatı çok uygundur. arta kalan paranızlada bol bol benzin alırsınız. bu fiyata böyle bir performans bulmanız imkansız

Ali
      Katılımcı

evet hoşŸ bi araba. peki bişŸey sorucam beni gerçektn amerikan knusunda eğitick bi abim war mı buralarda?? :D

Önder Yýldýz
      Katılımcı

lowrider doğru söylemişŸ.

http://www.sahibinden.com/1974_chevrolet_malibu_classic_502_cid_450_hp_150_hp_nosWQQaXQQ6683185WQQpXQQdisplayitem&keyword=malibu

Bu arabayı kaçırma.

Seni daha aşŸağısı kesmez.

Ayrıca seni ciddiye alıp bütün bu mesajları yazanlar abilerindir.

Unutma…

Ali
      Katılımcı

ben teşŸşŸekürümü sakınmam ztn. evet gerçektn güzel bi araba.

riko
      Katılımcı

ArkadaşŸım, ilk kez araba sahibi olacak ve buda Amerikan olacak biri için çıtayı fazla yükseğe koyuyorsun, ben sana başŸlangıç için bir chevy Camaro 2. gen. veya pontiac firebird falan öneririm. ( Nova, impala falan desem hiç kesmez seni şŸimdi )
      Hem araba olarak, hem parça v.s. olarak daha ucuz ve daha kolay ulaşŸılabilir arabalardır. Sanırım birazda bilgi, çevre, tecrübe gibi gereksinimlerin var. Bence Corvette, Charger gibi arabaları bir sonraki araba olarak düşŸün.
      Hayırlısı olsun.

Anonim
      Ziyaretçi

allyg yazdıklarından ve tum mesajlardan sonra Aybars’ın arabasını almamanı öneririm, bence riko’nun yazdıkları yanındayım…

Sana vasat güçte bir 2.Gen Camaro rahat rahat Amerikan tadı verecektir…

sakın ama sakın 20.000 euro şŸimdi verme…

bence alacagın orjinal, temiz, modifiye edilmemişŸ bir amerikan olmalı…

Cihan isimli bir arkadas vardı, belki arada takip ediyordur… o da bayag guclu birsey aldı, restorasyon-modifiye sonrasında ilk gün ilk heves yanladıktan sonra duvara girdi… benzer olmasından korkuyorum…

not:aybars’ın arabasının ilk halini de hatırlarım, bu hali guzel olmus… iyi gittigine de eminim…ama yukarıdaki sebeplerden tehlikeli görüyorum…

Angelus
      Katılımcı

1973 charger var istersen 8-10 milyar gibi bir masrafı var (boya,lastik,döşŸeme)yürüyen ve motor saglam.. Cabrio birşŸey istiyorsanda 88 Crysler Lebaron Turbo var

alp doðan
      Katılımcı

merhaba, söylediğiniz 73 model charger şŸuanda satılık ise fiyatı ne kadar acaba?

Necip Ozbey
      Katılımcı

Sevgili Kardesim,

Sizin gibi gençlerin Amerikan arabasi konusundaki merak ve isteklilikleri sahsen benim çok hosuma gidiyor. Ancak gençlerin birçok konuda oldugu gibi bu konuda da sabirsiz ve test usulü bilgi/görgü sahibi olma yaklasimlarini gözlüyorum. Amerikan arabasi meraki, popüler bir kültür olarak önce izleyerek ve ögrenerek, sonra yasayarak kazanilacak bir kültür. Yani önce resimlerine bakip begenerek, sonra araçlarin teknik bilgileri ögrenerek, daha sonra dokunup hissederek, nihayetinde birlikte yola çikip bir sürüsü paylasarak olusur. Bu arada konuyla ilgili kisilerle yapilan sohbetler bu isin zevkini arttirir. Herkesin ilgisi farkli ayrintilara yönelik olabilir ama ortak paydayi olusturan Amerikan arabasinin hiçbir modeline ilgisiz kalinamaz. ǖrnegin beni bir Charger farkli, bir Cadillac farkli, bir Corvair farkli, bir Yukon farkli, bir Dakota farkli heyecanlandirir.

Anladigim kadariyla siz bu ise "direk damardan" gireyim arzusundasiniz. Sanki 70’li modeller civari daha bir "muscle car" oldugu düsüncesindesiniz. Bu hissetmek meselesi olduguna göre itirazim olmaz. Tavsiyem bu meraki gerçeklestirirken adim adim gitmeniz hem zevkini sindirmeniz hem keyif süresini uzatmaniz açisindan faydali olacaktir. Alacaginiz ilk araç üzerinde çok ugrasmak bezginlik yaratabilir. O zaman derli toplu sorunsuz, fiyati çok yüksek olmayan bir araç seçmeniz gerekir. Ki bir sonra daha güçlü, daha iddiali bir araca bindiginizde tatmin olabilesiniz.

Konuyu asagidaki animi anlatarak kapatacagim:
      Pederin 1974 yilinda aldigi 2. Amerikan arabasi olan 60 Model sekiz otomatik dört kapili Ford Custom kardesimle benim ehliyet aldigimiz döneme denk geldigi bizim en büyük hobimiz olmustu. Bu yasli ama derli toplu aracin difransiyelinden, yakit pompasina, amortisöründen makaslarina motorundan sanzumanina bilmedigimiz hiçbir yeri kalmamisti. Bu dönem içinde bir de motor rektifiyesi ve kaporta boya islerini de yasadigimiz için aracin içi disi herseyini zevkle ögrendik. Babam da gayet merakli ve anlayan bir kisisydi ama kardesimle benim Amerikan araba kültürümüz bu Ford ile hasir nesir olmakla olustu.

Ayni dönemlerde, küçük teyzemin oglu yani kuzenim Levent liseyi bitirdikten sonra enistem kendisine 1979 yilinda son model üstü çift camli açilir tavani olan bir Oldsmobile Cutlass Coupe aldi. Tabii biz çildirdik bu canavara ama Levent arabanin kiymetini hiç bilemedi. Bakimini falan hep arabadan anlayan enistem hallederdi. Sonrasinda da Amerikan kullanmayi sürdürdü ama hep söför oldu bence. Son arabasi 2001 Pontiac Firebird Trans Am Coupe ile 2006 yilinda takla attiktan sonra bir daha Amerikan arabasi da kullanmadi. Yani bu gibi seyler çok hazir gelince kiymeti bilinemiyebiliyor.

25 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.