Ana Sayfa Forumlar Teknik Yeni Başlayanlar Amerikan arabaya lpg ?

12 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      Fýrat Güngör
      Katılımcı

ArkadaşŸlar tecrübelerinize güvenerek sormak istiyorum.Amerikan araca yeni çıkan lpg sistemlerinden(sıralı sistem)taktırıldıktan sonra,aracı benzinli kullanırken performans düşŸüşŸü olurmu?Lpg motoru nasıl etkiler?amerikan ına lpg taktıran forumda bir arkadaşŸ veya tanıdığınız var mı?Varsa memnunmudur?Şu var şŸimdi şŸehir içinde arabanın atik olması gereklidir benzinli kullanılabilir fakat şŸehir dışŸında uzun yolda buna gerek yoktur lpg ye geçilerek daha az yakması ve benzin performansının sağlanması mumkunmudur? bu sayede hem az yakmışŸ olucaz hemde amerikan keyfinden feragat etmişŸ olmicaz.Yeni çıkan sıralı gaz sistemlerinin performansının benzinle aynı olduğu söyleniyor hatta chevrolet lacetti lpg yi fabrika çıkışŸı opsiyonu olarak sunuyor buna hyundayi fiat toyota honda gibi markalar da dahil.yaklaşŸık 8 sene önce bizim tofaşŸ/fiat tempra mız vardı eski lpg taktırmışŸtı babam ve araba yokuşŸlarda bayılıyodu sıralı sistemin benzinden farkı kalmadığını anlatıyorlar ve biz 350 cui motora sıralı lpg taktırırsak yokuşŸlarda bayılma gibi bir sorunu olurmu kullanan bilen bir arkadaşŸ varmıdır?Benzin litre fiyatı 2.92-3.00tl arası lpg ise 1.85 tl ve Chevrolet Lacetti(1600cc 109hp s4) şŸehir dışŸında 100km de 7lt benzin 9.1 lt lpg yakıyor

Fýrat Güngör
      Katılımcı

burada da atiker in sitesinde 3,4,6 ve 8 silindirli araçlar için lpg sistemi ürünleri bulunuyor http://www.atiker.com.tr/urunler.asp
      http://www.atiker.com.tr/bizdenhaber.asp?ID=26 burada da sıralı lpg sisteminin motora avantajları anlatılıyor sizce ne kadar doğrudur?yapılabilirmi?

Angelus
      Katılımcı

LPG maalesef motoru mahvediyor, ispatlandı. Günlük kullandıgım aracıma taktırdım 80.000 km gittikten sonra motor kendini koyverdi kapak degişŸtirmek zorunda kaldık.. Ama hesaba vurunca kar ediyorsun. 80.000 km de 9.600 ytl tasarruf ettim benzine göre 2.000 ytl sıralı sisteme vermişŸtim. 1.600 ytl de motora verdik.. 6.000 ytl kardayız . Tabii bu rakamlar amerikanda katlanır.

Fýrat Güngör
      Katılımcı

peki gazın motora zarar vermemesi için uygulanması gereken bişŸey varmıdır çünkü artık firmalar
      arabalarını fabrika çıkışŸı lpg yapıyolar ve zararı olduğunu bile bile mi yapıyolar?
      benim tek arabam olucak 74 camaro(Allah izin verirse)
      alınınca ve onunla uzun yola da gidicem benzin daha pahalı gaz daha ucuz haliyle cebimiz yanmasın yani

Angelus
      Katılımcı

Benzin için yapılmışŸ bir araca maalesef gaz olmuyor. Fabrikasyon gaz çıkışŸlı araçlarda motorda kullanılan parçaların ısıya mukavemeti daha yüksek , o sebeple yıllarca problemsiz kullanılabiliyorlar.

Fýrat Güngör
      Katılımcı

PEKı bizde aracın ilgili bolümlerinde güçlendirme yapamazmıyız mesela patlama yanma odasındaki pistonları daha güçlü hale getirip(forged piston haricinde) daha dayanıklı valfler ve bujiler kullanıp bu sorunu halledemezmiyiz bunu bir dökümcüye sormak lazım tıpkı bakırı kalayla güçlendirdikleri gibi silindirleri de güçlendiremezmiyiz uzun yolda çok büyük tasarruf sağlar bu gaz bana çünkü arabamı hayatımın her bölümünde her zaman kullanıcam tek arabam olucak 25 30 tl gibi bir masrafa da otomatik valf yağlama sistemi taktırıp valfleri kuru ve yağsız çalışŸma derdinden kurtarabiliriz bence ve bu sorunun ustesinden gelebiliriz bu genç 350 ciye bu yolu açabiliriz :)

Angelus
      Katılımcı

Bu kadar ugraşŸacagına git bence enjeksiyonlu bir 3. nesil (Bakınız keltoşŸ burak arabası) veya 4. nesil 6 silindir bir araba al.

Karblı bir 350 de zaten gücün %40 ını kaybedersin ne kadar ugrasırsan ugrasda lpg de 45-50 krşŸ dan aşŸagı yakmaz. 7-8 milyar motora harcayacagına gezmek için 7-8 milyarlık bir araba al daha çok mutlu olursun.

Fýrat Güngör
      Katılımcı

işŸte ben de bunu duymaktan korkuyodum :)

illetyus
      Katılımcı

Lpg denen ufuruk gazi, tum motorlari bir cok sebepten dolayi kotu etkiler…
      Ve kulanilacak sistemin ne oldugu da bu kotu etkileri hic bir zaman ortadan kaldiramaz.

Ama en kotu etkisi nedir diye sorarsaniz hemen soyliim, Racon a Ters… 👿

sschevyss
      Katılımcı

aktif bir lpg kullanıcı olarak bende bişŸeyler söyleyeyim:D

benim ihtiyarda 230cui motor var;
      baya bi güçten düşŸüyor, çok fazla vuruntu yapıyor o yüzden yüksek ralanti ayarlıyorsun, tahmin edebileceğinden çok fazla kurum yapıyor, ve sübap çatırtısı başŸlıyor bir süre sonra,
      zaten normalden 1000 devir kadar daha fazla gaz vermeden kaldıramıyorsun, sonra ani atılmıyo araba, ağladığını duyuyorum arabanın:blush:

kısaca ben pişŸmanım,
      sen sen ol o makineye kıyma boşŸver lpg delikanlıyı(AA’yı) bozuyor, kışŸ çıkışŸında bakımlarından sonra lpg yi depoya kaldırıyorum inşŸallah,

illettyus’un dediği gibi "racona ters" :laugh:

illetyus
      Katılımcı

Bakiniz dogru yolu bulmus Amerikanciya Ornek 1 : sschevyss

sschevyss
      Katılımcı

teşŸekkür ederim :silly:

illetyus
      Katılımcı

sschevyss yazan:

Quote:
      teşŸekkür ederim :silly:

Nnnedemek, Recca Ederim…B)

12 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.