26 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      gtagucu
      Katılımcı

Geçen arabamın lifte almışŸken alt tarafta keçelerin ölmek üzere olduğŸunu farkettim bu yüzden komple yürüyen aksam keçelerini yenileyeceğŸim. Daha önce bu işŸi yapan varmı? Yapanlar yurtiçinde mi yaptırdı yoksa yurtdışŸından komple paket olarak mı getirtti? YurtdışŸından getirenler marka tavsiye edebilir mi?

Birde bu polyureşŸane tipte keçelerden kullanan varmı? Normal keçelere göre çok daha sağŸlamlarmışŸ fakat daha sert olduklarından sesin artmasına ve konforun düşŸmesine yol açıyorlarmışŸ diye duydum, kullanan varsa yorum alabilirmiyim?

TeşŸekkürler

piyu
      Anahtar yönetici

bushing kit dimi?

ben camaro’ma yerli (iran ya da ırak üretimi, arapça yazıyordu kutuda) almıstım… sert kaucuk gibi olan malzeme…değŸişŸtirmistim… değŸişŸtirilmesi gerekli bir malzeme zaman içerisinde eriyip gidiyor ve metal metal’e surtuyor…

bizdeki transam’a polyuraşŸane olan set geliyor… komple degistiricez… fiyatı makul… icinden yanlıs bilmiyorsam 20ye yakın parca cıkıyor…on arka tumu degisiyor… bu sırada alt yıkama ve yaglama da yaptırıcaz…

+ ve – leri…

kaucuk’tan sert olması sebebi ile kolayca zarar gorup degismesi gerekmiyor
      (tam emin degilim) ya yaglanmasına gerek yok, ya da yaglandıgında uzun sure idare ediyor (kaucuk’a + olarak)

poly. lar yol tutusu iyilestiriyor ama kaucuk’taki yumusaklık etkisi azaldıgından diger parcaları zorlayacaktır… (ozel olarak modele gore uretilmis kit’ler var, bu durumda iyidir dye dusunuyorum ben, yani adamlar calısmıs bu konuya ve bu kit’ler ortya cıkmıs…)

bence degistir…

piyu
      Anahtar yönetici

Baska marka varmı bilemiyorum ama bu cok iyi diye biliyorum

Energy Suspension

summitracing.com part numarası ENS-3-18131R (amerika fiyatı 100usd buraya 170usd gibi gelir sanırım) biz birde buna ek olarak bir parca daha ekledik…bu kit icinde bulunmayan…. VipSpeed Sukru’ye sorabilirsin… toplam 190 gibi birsey olmalı…

gtagucu
      Katılımcı

Bende o kite bakmışŸtım fakat o kitte özellikle istediğŸim viraj çubukları, torque arm vs. keçeleri yok.

Neyse sen siparişŸi verdin heralde takınca buraya bir review yazarsın, güzel birşŸeyse bende onu siparişŸ veririm viraj çubuğŸu keçelerini vs. ‘de ayrı olarak siparişŸ veririm çünkü bayağŸı ucuz gibi fiyatı o kitin.

Ben herşŸeyin dahil olduğŸu bir kit bulmutum ;

http://www.spohn.net/product.cfm?productid=1366

Yabancı forumlarda hep bunu tavsiye ediyorlar ama fiyat olarak daha pahalı tabi.

piyu
      Anahtar yönetici

evet yolda geliyorlar…

takarken foto’da cekerim sanırım…

tam hangi parcalar bilmiyorum ama one gelen 20usd’lik parca senin istediklerin olabilir…

gtagucu
      Katılımcı

Ben nihayet benim keçeleri komple değŸişŸtirdim, bayağŸı güzel oldu arabam. Keçelerle beraber 4 yay ve arka amortisörleride değŸişŸtirdim (ön amortisörler yolda) yaylar orjinal boyunda yeni yayları takınca arabanın boyu birkaç santim uzadı eskiler bayağŸı kısalmışŸ :) , Amortisörleride sertliğŸi ayarlanabilen amortisörlerden aladım 1’den 5’e kadar derecesi var koltuğŸun arkasında valfi var oradan rahat ve hızlı bir şŸekilde ayalanabiliyor. 5. dereceye ayarladım araba bayağŸı rahat oldu yoldaki çukurları vs. çok az hissettiriyor, yol tutuşŸunda da azalma olmadı hatta iyileşŸti bayağŸı, her tür takırtı vs.’de gitti.

Bu yabancı forumlarda lower control arms ve panhard bar orjinalinde çok güçsüz diye okuyordum ama neden diye bir türlü anlamamışŸtım araba liftteyken bu çubuklara baktım içi boşŸ ince metal parçalarıymışŸ bunlar. Haliyle bu parçaların neden güçlendirilmesi gerektiğŸini bayağŸı iyi kavradım ustam tanıdık kaportacı çağŸırdı bu parçalara 100YTL’ye içini doldururum dedi (Amerika’dan doldurulmuşŸunu getirtmeye kalksam min. 300$), henüz yaptırmadım ama yaptırmayı düşŸünüyorum.

DiğŸer 3. nesil f-body’ci arkadaşŸlar toptan yaptırtarak indirim vs. yaptırtabiliriz büyük ihtimalle ilgileniyorsanız. Ayrıca sub-frame connectors’ları vs. ‘de ucuza kopyalattırabilirim. Topkapı sanayide yaptırdığŸım yer.

piyu
      Anahtar yönetici

sfc’lardan Angelus ve benim kayınbiraqder icin 2 tane alıcaz… o konuda senden yardım istiyoruz zaten… (ben cem ile konusup para-zaman olayını ayarladıktan sonra Angelus ile koordine olur haberlesiriz…)

bushing kit geldi bizimde… pazartesi taktırıcaz…

piyasada guzel, temiz 3.gen f body’ler oluyor… 😆

illetyus
      Katılımcı

Selamlar….

Daha oncede bir ara konusu gecmisti…SFC…

[b:1a3513a463]gtagucu[/b:1a3513a463]’ undeki 3.generation Camaro sfc’ lere ek olarak ;

[b:1a3513a463]2. Generation Camaro icin iki adet aldim ve (originalden) kaliplarini cikardim…Elimde hazir…![/b:1a3513a463]

Isteyen arkadaslara yardimci olabilirim…….

Lowrider
      Katılımcı

Merhaba Lütfen bana yardımcı olurmusun ?

ben isterim, hatta 3-4 kişŸi daha bulabilirim isteyen :)

orjinalinden bi farkı varmı materyal olarak yoksa birebir aynısı mı ?
      fiyat nedir ? bunun gibi biraz daha detaylı bilgi verebilirsen çok sevinirim?

illetyus
      Katılımcı

Aldigim urun SummitRacing’ de bulunan,

Competition Engineering marka,

Urun Kodu : CEE-3113

[img:d6c2a722b0]http://static.summitracing.com/global/images/prod/large/cee-3112.jpg[/img:d6c2a722b0]

Ancak bu model 1970 – 1975 model Camarolar icin tasarlanmis.
      75 den sonraki modeller icin farkliligi nedir onu bilmiyorum.

Cikardigim kalip bu urunden ve birebir olculerdedir..!

Govde olarak 2 mm. kutu profil ve baglanti noktalari ise 2 mm. levhadan yapilma.
      Piyasada bulunabilen standart malzeme ile yapilabiliyor.

Fiyat konusu benimle ilgili degil….
      Ben kaliplari cikardim ve ustama verdim.
      Esnaf olarak kesinlikle “kafa koparan” bir zihniyette degildir !
      Sadece sfc yada sfc+montaj olarak ne kadara maal olur kesin olarak konusur bildiririm.

Lowrider
      Katılımcı

tamam çok sevinirim

illetyus
      Katılımcı

Selamlar en son mesajdan sonra uzun zaman oldu ancak islerimi henuz bitirip yazabiliyorum.

2.generasyon Camaro’ larda otomatik-duz transmisyon yada L6-V8 motor versiyonlarina gore
      saseye baglanti noktalari ve boylari farklilik gosteriyor…!

Bir onceki mesajimda yazdigim urunu ( CEE-3113 ) aldim 1:1 kalibini cikardim.
      Ancak, cikardigimiz kalip uzerinde degisiklik yapmamiz gerekiyor.

Tam detayi bir iki gun icinde bildiricem.

Gorusmek uzere…..

Lowrider
      Katılımcı

benim araba 1974 camaro sport coupe, otomatik şŸ 350 var
      fabrika çıkışŸı 6 silindirmişŸ fakat şŸuan üzerinde 350cui var.

illetyus
      Katılımcı

Arkadaslar 2.Generation Camaro lar icin Sfc. kaliplari tamam…!

2. Generation da farkli tiplerde olmasi gerektigi icin biraz uzun surdu……Maalum bir tarafdan da islere kosturmak lazim.

Competition Engineering marka SubFrameC.’ den cikardigim kaliplarda Camaro ve Firebird’ ler icin sene ayrimlari :
      (70-75) — (76-81)

Su anda kalip hazirlama isini bitirdim ancak sizlere tavsiye edebilecegim ustam su anda 10 gunlugune tatile cikti.
      Sadece Sfc. yada Sfc. + montaj ile ilgili fiyat ornegi veremiyorum simdilik.

Ancak, yaptirmak isteyenlere hatirlatmam gereken bir nokta varki burasi onemli..!

Sfc. lerin arka uclari, makaslarin on baglanti noktalari ile birlesiyor ve eger, bu noktalarda herhangi bir curume, zayiflama yada deformasyon varsa ONCE bunlari yaptirmaniz gerekiyor.
      Zira bu baglanti noktalari zayif yada sorunlu ise aracin kalkis ve ataklar sirasindaki tum gerilimi, on sase den gelip Sfc vasitasi ile direkt olarak bu noktalara yukleniyor……..
      Boyle bir durumda hasarli yada hastalikli olan makas on baglanti noktalari tamamen harap olup aracinizda cok daha buyuk sorunlar cikarabilir…!!!

Normal sartlarda takma islemi gayet basit ve Sfc lerin araca sagladigi fayda cidden yabana atilmaz.
      Ben bu araclar icin “olmazsa olmaz” bir parca diyorum.

Takilma sirasinda aracinizda olacak tek degisiklik ise arka yolcunun ayaklarini bastigi taban sac inin 1 ila 2.5 cm. kadar yukari kalkmasidir.

Lowrider
      Katılımcı

Selam
      sfc.lerde son durum nedir fiyatlar hakkında bilgi verebilecekmisin abi ?

illetyus
      Katılımcı

Uzun zaman oldu bilgi veremedim haklisin….

Ancak, bir kac yurt ici sonrada yurtdisi isler sebebi ile ilgilenemedim.
      Daha dogrusu, Turkiye ye ne zaman donerim su anda belli degil…….

Usta ile, buradan telefonla gorusmem mumkun olmuyor !

Donerdonmez benim arabaninda ufak tefek isleri var mutlaka haber vericem sizlere, unutmus degilim merak etmeyin….

illetyus
      Katılımcı

Nihayet tek parca halinde dondum….. 😆

Bu gun ustama ugradim o da islerini halledip normal calismasina baslamis.

SFC’ ler ile ilgili fiyat :

Bir cift Sfc : 150.-
      Sfc + Montaj : 150.- + 75.- = 225.-

Not :
      Sayet varsa, baglanti noktalarinda yada cevresinde muhtemel kusurlarin duzeltilmesi ve bunlarin isciligi, yukaridaki fiyata dahil degildir.

Biraz gec oldu kusura bakmayin……

piyu
      Anahtar yönetici

bence enfes fiyat olmus… 3.gen icinde Ozgur sanırım 300ytl gibi bisi demisti… guzel haberler bunlar… :)

piyu
      Anahtar yönetici

ArkadaşŸlar Gürcan sağŸolsun koşŸturup ilgileniyor.

Fakat site ile ilgili şŸöyle bir karışŸık durum var ki sizinle paylaşŸmam gerek. Ben usta ile ilgili bilgileri buraya yazarsam, diğŸer konularda da diğŸer ustaları yazmam lazım. Neyin doğŸru olduğŸuna henüz karar vermediğŸimden Gürcan’a mail atmanızı rica edicem. Lütfen maillerde aceleci olmayın, sonuçta yardımcı olmaya çalışŸıyor.

AnlayışŸ için teşŸekkürler.

illetyus
      Katılımcı

E-mail Adresim : (kralilletyus@yahoo.com)

Yaptirmak isteyene ustanin yerini ayrintili kroki olarak yollayabilirim.

acmecamaro
      Katılımcı

75 Sonrasinda katalatik konvertor olmasi ile alakali bir fark olabilir, bendeki de aynisi…

on baglanti yeri U seklinde acik oldugu icin ayarlaya biliyorsun, ben on tarafini sasiye argon ile kaynattim, arkasi bolt on oldu… her ikisi de bolt on olanlar gevsiyor, titresim be burulmadan dolayi….

kece olayina gelince polygrafişŸ den sasmayin…

illetyus
      Katılımcı

Haklisin, o farklilik banada o sebepten gibi geliyor…..

Vidalama noktalari ve sase sonuyla birlesecek nokta tam olarak otursa bile, U baglanti ucu bazen uzun yada kisa kalabiliyor.

Diger taraflari ayni kalmak kaydi ile bu U baslik uzatilarak yada kisaltilarak sorun cozuluyor ancak ! her halukarda U basligin dip kismi sase sonu ile bosluksuz olarak birlesmeli…!

On tarafi kaynakla sabitlemek de bir anlamdan araci “gercek tam sase” yapmak anlamina geliyorki, bende ayni yontemi uyguladim.

Angelus
      Katılımcı

EEEE hacılar bu SFC olayını ne yapıyoz taktırtacakmıyız?

acmecamaro
      Katılımcı

walla benimki takili zaten :) size de tafsiye ederim

illetyus
      Katılımcı

Ben taktim……

Takmadan oncede sizlere kalibini cikardim…..
      (2.Generation icin)
      Karar sizin ama bana da sorarsaniz tavsiye ederim.

haldic
      Katılımcı

Selam,
      Gürcan, Şu subframe connector ölçülerini bana gönderebilirmisin? Kendim yapmak ve takmak istiyorum, Yardımcı olurmusun?
      TeşŸekkürler :P

erhanerdol
      Katılımcı

bizde bi abimzin getirdiği sunframe connector ve tractıon bar ytakacak bi arkadaşŸımdan bende alacağım kalıp kendi arabalarımada takacağım ama eğer kalıp varsa bende kendıme kalıp almak ıcın rica edebilirim…

26 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.