13 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      Lowrider
      Katılımcı

arkadaşŸlar bu oranlardan hangisi daha iyidir bende suan 2.73var ve değŸişŸtirmek istiyorum 3.08 mi? 3.42 mi ? bulununca da differansiyel kilitliye çevrilecektir.

son sürat önemli değŸil önemli olan hızlanma,

yakıt sarfiyatı nekadar artar ?

son sürat nekadar düşŸer ?

hızlanma ne kadar fark eder ?

bu konularda bilgi verirseninz sevinirim.

illetyus
      Katılımcı

2.56 ve 2.73 oranlari cogunlukla 4 kapi ve sedan modellerde, standart kullanima uygun otolarda bulunur. Uzun yolda son suratin yok gibi bir sey neredeyse. Yani 3 yada 4. vites devirlerinde uzayip gider. Vites araliklarin oldukca uzundur. Ozellikle uzun yolda cok rahatlar ve yakit sarfiyatin hissedilir sekilde duser ama sehir icinde ozellikle kalkis anindaki alt devirlerde baygin kalir……3.08 den itibaren 3.42 ve 3.73 e kadar akselerasyonun daha iyi olur. Sehir icinde manevra ve hizli ataklar yapman gerektigi zamanlarda isine cok yarar. Alt devirlerde biraz daha iyidir ama orani kisalttikca son suratin duser. Uzun yol ortaminda cok kisa oran pek iyi olmuyor maalesef…..Bu arada ister sehir ici ister uzun yol kullanimi olsun, aracin motor-sanziman ve agirlik kombinasyonuna gore defransiel orani secmek en mantiklisi !! uygun en dusuk ve uygun en yuksek oranlarin disinda defransiel kullandigin zaman ozellikle baski balata ve sanziman sisteminde rahatsizlik yaratir. Benzin sarfiyati ise uygun olmayan oranlarda defransiel kullanildigi zaman artis gosterir. Ornek vermem gerekirse : 350 motor bulunan bir 75 model Camaro da kullanabilecegin oranlar 2.73 ile 3.42 arasidir. bunlarin disina ciktigin zaman arac yurumem demiyor ama hem genel sistemde rahatsizlik hemde yakit sarfiyatinda anormallikler olusur. Son suratinin ne kadar dusecegi ve sarfiyatin ne artacagi/dusecegi ise “tonaj,motor,sanziman,defransiel” dortlusunun kombinasyonuna bagli…..! Kilitli sistemde aracin hareket karekteri biraz degisir…Eger kilit sistemin saglikli ise olmasi gerektigi gibi calisiyorsa, kalkislar cift teker cekisi ile zemine asildigi icin kullanan kisiye sanki arabanin agirligi yariya dusmusde yerinden daha rahat kalkiyormus hissi verir. Ancak, kilit mekanizmasi icinde bulunan baski plate leri ve asil isi bitiren “s” yay saglamsa…! Bunlarin yipranmis olmasi, yada bozuk olmasi durumunda kilit defransielden yapmasi gereken isi bekleme…!!!

Angelus
      Katılımcı

Arabadaki son dişŸlinin ne olduğu değişŸip değişŸmediği nasıl anlaşŸılır peki?

acmecamaro
      Katılımcı

3.42

Angelus
      Katılımcı

3.42 standart bir değermi?? 3.08 atsam nasıl olur veya 2.73?? Tavsiye edermisiniz birde summit katologda ölçüler var hangisi kullanılabilir??

kamaru
      Katılımcı
      illetyus wrote:
      Eger kilit sistemin saglikli ise olmasi gerektigi gibi calisiyorsa, kalkislar cift teker cekisi ile zemine asildigi icin kullanan kisiye sanki arabanin agirligi yariya dusmusde yerinden daha rahat kalkiyormus hissi verir. Ancak, kilit mekanizmasi icinde bulunan baski plate leri ve asil isi bitiren “s” yay saglamsa…! Bunlarin yipranmis olmasi, yada bozuk olmasi durumunda kilit defransielden yapmasi gereken isi bekleme…!!!

kilidin sağlıklı çalışŸtığı nasıl anlaşŸılır?

piyu
      Anahtar yönetici
      Angelus wrote:
      3.42 standart bir değermi?? 3.08 atsam nasıl olur veya 2.73?? Tavsiye edermisiniz birde summit katologda ölçüler var hangisi kullanılabilir??

yaptıgın ve dusundugun konfigurasyona gore degisiri amaca gore degisir…

sen gazlarım dersen yuksek degerli, yok sehirici-sehirdışŸı herturlu kullanırım dersen benim bildigim 3,08 ve daha az olması gerekir… ne kadar kucuk o kadar uzun… ne kadar yuksek o kadar kısa…

piyu
      Anahtar yönetici
      kamaru wrote:
      illetyus wrote:
      Eger kilit sistemin saglikli ise olmasi gerektigi gibi calisiyorsa, kalkislar cift teker cekisi ile zemine asildigi icin kullanan kisiye sanki arabanin agirligi yariya dusmusde yerinden daha rahat kalkiyormus hissi verir. Ancak, kilit mekanizmasi icinde bulunan baski plate leri ve asil isi bitiren “s” yay saglamsa…! Bunlarin yipranmis olmasi, yada bozuk olmasi durumunda kilit defransielden yapmasi gereken isi bekleme…!!!

kilidin sağlıklı çalışŸtığı nasıl anlaşŸılır?

durup (otomatikse) Drive’a alınır… ayak frenden cekilir ve dibine kadar gaza asılınır… 100m sonra durulup araba Park’a alınır… 100m geri yurunup patinaj izlerine bakarsın… eger 2 lastikte patinaj yapıyorsa %99 kilit calısıyordur :)

Angelus
      Katılımcı
      piyu wrote:
      Angelus wrote:

sen gazlarım dersen yuksek degerli, yok sehirici-sehirdışŸı herturlu kullanırım dersen benim bildigim 3,08 ve daha az olması gerekir… ne kadar kucuk o kadar uzun… ne kadar yuksek o kadar kısa…

ıyiide hocam uzun ne kısa ne hesaplamalara baktım 3.08 kullanırsam son hız yüksek benzin tüketimiz az oluyor mesela???

acmecamaro
      Katılımcı

ayna disli oranini mahrutiye boluyorsun, 3.08 de kalkisa yavas…uzun yolda top speedin daha fazla olur

3.42 uzun yolda da caddede de is yapar…

piyu
      Anahtar yönetici
      Angelus wrote:
      piyu wrote:
      Angelus wrote:

ıyiide hocam uzun ne kısa ne hesaplamalara baktım 3.08 kullanırsam son hız yüksek benzin tüketimiz az oluyor mesela???

yüksek, alcak=dif oranı mesela 3,08 3,42 , 4,10
      kısa, uzun=kısa kalkıs amaclı, cabuk hızlanıp biten… uzun ise viteslerin uzun uzun oldugu hızlanma daha yavas ama top speed’de yuksek filan gibi…

benim teknik bilgi cok iyi degildir ama camaro’da 3,08 ya da bir dusugu olan 2,73 gibi bisi vardı sanırım 130mil kadran vardı…ben sanırım 115mil gibi bisi yaptım hemde daha bol bol giderdi… simdi benim dif daha yuksek olsa top speed daha dusuk olacaktı… ama hızlanmam artacaktı…

Angelus
      Katılımcı
      acmecamaro wrote:
      3.42

3.73 çıktı…

piyu
      Anahtar yönetici

3.73 kısa olmalı ama orjinalde 700r4 oldugundan overdrive’da rahat giderdi ama 350’de surekli kasılıyor gibi olmalı… bizim transam’da aynı…

kullanıyorum acayip cabuk devirleniyor… muhtemelen aynıdır?

NOMAD
      Katılımcı
      Angelus wrote:
      Arabadaki son dişŸlinin ne olduğu değişŸip değişŸmediği nasıl anlaşŸılır peki?

Diferansiyelin kovanının sagında yada solunda aksların içinden geçtigi kovanda aracın onune dogru basılı bir takım rakamlar ve harfler vardır bunları okuyarak fabrika çıkışŸı verileri elde edebilirsin.

Aracın ilk sahibi değilsen diferansiyelin içini gorup ayna mahrutiyi saymadan emin olamazsın .

aracın arkasını 2 arka tekerlekte havada kalacak sekilde krikoyla kaldırıp tekerleklerden birini cevirdiginde digeride aynı yone donuyorsa kilit vardır, ters yone donuyorsa kilit yoktur.

Gazlayarak test etmek daha keyiflidir :)

13 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.