Doğru Amerikan Seçimi

HomeYazılarTanıtım

Doğru Amerikan Seçimi

Öncelikle yapmanız gereken sakin olmak, tam olarak bilgi sahibi olmadan alacağınız bir AA size çok büyük problem açabilir (olur demiyorum, ihtimaldir). Daha sonradan pişman olmamak için araştırmalı, öğrenmeli ve bilinçli karar vermelisiniz.
Soru : Parça sorunu var mı?
Cevap : Amerika’da bulunabilen her parça çok kısa bir süre içinde (1-2 hafta) ithal edilebilmektedir. Sıfır parça’ya alternatif olarak daha ucuz çıkma parça temin edilebilse de bu parçaları almadan önce konuyu bilen kişilere danışmalı, az bir fiyat farkı var ise yenisi tercih edilmelidir. Alacağınız çıkma parçanın işinize yaramaması halinde tekrar yenisini alarak 2 kez masraf yapmanız gerekecektir. Parça ithalatı yapan firmalara her türlü konuyu danışabilirsiniz, ellerinden gelen tüm desteği vereceklerdir.
Soru : Ne kadar benzin harcıyorlar?
Cevap : Amerikan Araba’larının en çok ilgiyi gördüğü dönemlerde Amerikan Araba’ları büyük motor hacimleri ile üretilmşı olması ve ülkemizde imajının “çok benzin harcar” olması sebebi ile benzin tüketiminin AŞIRI olduğunu düşünülür. Amerikan Araba’ları 1500-2000kg arasında ağırlığa sahip olmaları, ortalama yaşlarının 30-40 olması ve genelde karbüratorlü araçlar olmaları sebebi ile ortalama 12-18lt/100km tüketimleri kesinlikle aşırı değildir. Çok basit bir kıyaslama ile bunu anlayabilirsiniz. 2000cc motorlu bir BMW(yaklasık 1100kg) normal kullanımda 11-12lt/100km(devirli kullanımda 15lt’ye kadar cıkabilmektedir)tüketecektir, Yerli üretim olarak satılan arabalar 1600cc (ve 1000kg) olmasına rağmen tüketimler 9-10lt/100km’dir(devirli kullanımda bu değerlerin üstüne çıkılacaktır). Yeni model bir Amerikan Araba’sı 5700cc 1600kg ağırlığı ile 12-14lt/100km civarı tüketmektedir. Farkındaysanız şuana kadar alınan zevkin kaç lt benzine karşılık geldiğini sormadım 🙂

Tabiki bu aşamaların kısa olduğunu söylemiyorum, hemen bir amerikan almak, biran önce kullanmak isteyeceksiniz, sizi çok iyi anlayabiliyorum, zaten sitemizin amacı da bu süreci mümkün olduğunca kısaltmak.
Gelelim ilk cevaplanması gereken, aklınızı karıştırabilecek ve sizi Amerikan Araba’larından soğutabilecek genel sorulara…

Soru : Servis var mı?
Cevap : İstanbul’da Amerikan Araba’larının bakım-tamir-kaporta-boya işlemlerini yapan birçok usta var fakat Avrupa(veya diğer yeni modeller gibi) arabalar gibi yetkili servisleri yok. Doğru için için doğru ustayı bulduğunuz sürece hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Hatta ucuz olduğunu bile düşüneceksiniz.
Soru : İstediğim Amerikan Araba’sını buldum ama bu kadar para eder mi?
Cevap : Amerikan Araba’ları piyasada bir piyasa rakamı oluşturacak kadar çok bulunmadığından, bulduğunuz AA’sının fiyatı sizin için çok yani alamayacağınız seviyede ise pahalı, paranızın yettiği bir fiyata sahip ise ucuz fiyata sahiptir. Biryanda 15.000 TL’ye Camaro satılabilirken, aynı marka ve model fakat farklı özelliklere sahip diğeri 30.000 TL’ye satılabilir. Amerikan Araba’larının satış değerine hiçbir araba’da olmayan manevi değer de etki eder. Ailesinden hatıra kalan bir aracı sorduğunuzda Amerikan Araba’sı sahibi “Satılık Değil” diyebilirken, sokakta gördüğünüz tüm araçları en fazla piyasa fiyatının biraz üstüne hemen alabilirsiniz.
Açıklamaların kafanızdaki en önemli sorulara cevap olduğunu tahmin ediyor ve doğru Amerikan Araba’sı seçimine devam ediyorum.
Henüz hangi Amerikan Araba’sını beğendiğinize karar vermediyseniz yapmanız gereken sitemizde bulunan 3000+ foto içerisinde hangilerini beğendiğinize karar vermek. Öncelikli olarak kasa tipi ve model’i beğenmeniz sonrada detaylarını beğenmeniz, hayatınız boyunca zevkten 4 köşe kullanabileceğiniz bir Amerikan Araba’sı almanızı sağlayabilir. Tabiki zevkin yanında bazı fiziksel sınırlar da olacaktır. Boyum 2metre ve 130kg’ım diyorsanız sakın 1953-1980 arası Corvette’lere bakmayın (bakmayın çünkü zaten sığamazsınız ya da bakın ama baktıktan sonra sığabilene kadar yemek yemeyeceğinizden emin olun…acaba bu kadar fedakarlığa değer mi? kesinlikle EVET!!!:)
Ve zevkinize uyupta ülkemizde bulamama gibi ihtimalde olabilir ama çok isterseniz bir ihtimal yurt dışından getirtebilirsiniz (maliyeti yüksek olacaktır, Amerikan Araba ithalatı ile ilgili daha sonra bilgi ekleyeceğiz).
Beğenmediğiniz, zevklerinize uymayan bir v alıp, daha sonra pişman olacağınıza, tam olarak istediğiniz, hayallerinizi süsleyen v’sına karar verin ve bu yönde tasarruf yapın. Ama benim hayallerime ulaşmam mümkün değil diyorsanız gene beğendiğiniz bir v’sı seçin. Bu karar “Doğru Amerikan Seçimi”nde en önemli konulardan biridir.
v’sı alırken 2 seçenek vardır. istediğiniz gibi bir v’sına tüm paranızı verebilir ve aldığınız gibi kullanmaya başlayabilirsiniz (daha çok para gerektirir), diğer yandan kasa, tip, yıl olarak en çok istediğiniz Amerikan Araba’sını bulur elinizdeki paranın bir kısmı ile onu alabilir ve zaman içerisinde kaporta-boya’dan motor-şanzıman’a, yol tutuşundan hızlanmasına kadar her detayını sizin istediğiniz şekilde yaptırabilirsiniz (diğerine yakın bir rakam tutsa da herşey tam olarak istediğiniz gibi olduğundan hangi kısımlarına ne derecede ağırlık vermeniz gerektiğine siz karar verebilirsiniz). İkinci tercihte paranızın yetmemesi halinde işleri bir düzene koyarak, zaman geçtikte yaptırabilir ve yavaş yavaş istediğiniz v’sına ulaşabilirsiniz.
Kararınızı verdiniz, paranız hazır ve hatta istediğiniz Amerikan Araba’sını bile buldunuz. şimdi yapmanız gereken kontroller daha çok tecrübe isteyeceğinden bu işi sizden daha iyi bilen birine, belkide güvendiğiniz, bildiğiniz bir ustaya danışmanızda yarar var. Almak istediğiniz Amerikan Araba’sında dikkat edilmesi gereken konu muhtemel masrafları önceden tahmin edebilmektedir. Çok orijinal hiç tamir görmemiş 1975 model bir araç size 1 ay sonra 4000-5000USD masraf açabilirken, üzerinde oynanmış, parçaları orijinal olmayan bir araç yıllarca sorun çıkmayabilir. Beğendiğiniz AA’sını kontrol ettirdiniz ve mekanik sorunları olduğu tespit edildi. Motor’un elden geçmesi, şanzımanın komple yapılması, yeni bir karbüratör gibi bazı ihtiyaçları var. Yapmanız gereken araç bedelinden sonra elinize kalan para ile bunları yapıp yapamayacağınızı ya da kaç aylık bir süreçte yapabileceğinizi tespit etmenizdir. Mekanik sorunların çözülmesi için “para”+”süre” gerekirken, kaporta-boya sorunlarının çözülmesi için “para”+”daha çok süre” gerekmektedir.
İstediğiniz temiz bir Amerikan Araba’sına hemen binmek ise sakın kaporta-boya ihtiyacı olan dolayısı ile kısa sürede binemeyeceğiniz bir araba almayın. Bu süreç sizin Amerikan Araba’sından soğumanıza yolaçabilir.

Sitemize üye bazı kişiler bunları zaten biliyoruz diyebilir, bazıları ise çok işime yaradı diyebilir. Amaç yazının yeni başlayan Amerikan Araba severlere ulaşmasıdır. Umarım işine yarayan birileri çıkar. Konuyla ilgili daha yazacak bilgilerim var, bunları daha sonra bu yazının devamı olarak eklerim.

Doğan (Admin)