1967 Mustang Fastback – Ata Recai

HomeYazılarÜyelerimiz ve Amerikanları

1967 Mustang Fastback – Ata Recai

Mustang’imi 2000 senesinin Eylül ayında aldım. Alınması zaten başlı başına bir şanstı. Yanlış hatırlamıyorsam Mayıs ayında 60 sn. adlı film gösterime girmişti hemen bir bilet alıp gitmiştim. Film sırasında Eleanor’u gördüm.


34 AKL 47 :
Marka Ford Mustang Fastback
Model : 1967
Arac sahibi : Ata Recai

Hikayesi :

Mustang’imi 2000 senesinin Eylül ayında aldım. Alınması zaten başlı başına bir şanstı. Yanlış hatırlamıyorsam Mayıs ayında 60 sn. adlı film gösterime girmişti hemen bir bilet alıp gitmiştim. Film sırasında Eleanor’u gördüm ve aşık oldum. İçimden hemen bir tane alıp yapmak geldi ama öte yandan da Türkiye’de hiç karşılaşmamıştım. Olduğunu duymuştum ama biriyle karşılaşıp satın alabileceğim aklımın ucundan bile geçmedi. Bir gün Orhan abiyle karsılaştım. Araba almak istediğimi fakat Türkiye’de az bulunan spor bir amerikan istediğimi söyledim. O da bana bir sürü amerikan saydı ama hiçbiri benim istediğim Amerikan değildi. Tam o sırada Orhan abiye bir telefon geldi bende görüşürüz diyerek oradan ayrılıyordum ki bana işaret etti ve dur dedi. Kulak misafiri olduğum kadarı ile biriyle bir araba için pazarlık ediyordu. Sonra olmaz deyip kapattı telefonu. Bana “1967 Mustang Fastback ister misin?” dedi ben önce dalga geçiyor sandım. “Tabiki” dedim ama hala inanamıyordum. 3 gün sonra araba geldi ve neredeyse hiç pazarlık etmedim çünkü arabayı hediye etti Orhan abi. “Alıyorum” dedim elime ruhsatı anahtarı verdi “Parayı ödeyeceğin zaman ara beni” dedi ve gitti. şaşırdım kaldım.

Hemen restorasyona giriştim. Öncelikle restorasyon sırasında gerekecek malzemeleri getirttim daha sonra arabayı komple söktürüp parçaları eve taşıdım (annem nerdeyse öldürecekti beni) arabayı kazıtıp durumunu inceledik araba ufak tefek çürükler ve kabarmalar dışında bayağı iyi durumda idi. Kaportadan çıkması yaklaşık 3-4 sene civarı sürdü. Resmen beni bezdirdiler ama çok sevdiğim için katlandım. Restorasyon’un en zevkli tarafı boya aşamasıydı. Komple kaportayı skoçlarla parlatıp astarladık. Süper gözüküyordu. Vidalarına varıncaya kadar elde temizledik, astarladık ve boyadık.

1967-mustang-fastback-ata-recai-4 1967-mustang-fastback-ata-recai-6
Bu süre zarfında da etiketlerine kadar parçaların hepsi geldi. Evde paketlerinde takılacağı günü bekliyordu. Arabanın toplanma işinin yüzde seksenini ben ve kardeşim yaptı. Kaporta ve boya bitince mekanik, yürür aksam ve motor işlerine atıldık. Motor ve şanzıman daha önce Orhan abi tarafından sıfır alındığı için hiç problem çıkmadı. Alt takımlarda fabrikasyon orijinaldi ve sadece 2 rot başı ve burçları değiştirdik. 2 senedir Mustang’ime büyük bir zevkle ve sorunsuz biniyorum. Şu anda halen restorasyon devam ediyor. Detaylarla uğraşmak bana büyük bir zevk veriyor. Kafamı dağıtıyor, mutlu ediyor. Yaşadığım onca sıkıntıyı unutturdu kısacası.

1967-mustang-fastback-ata-recai-3 1967-mustang-fastback-ata-recai-5 1967-mustang-fastback-ata-recai-7

Bircok dergide, tv’de ve fuarda sergilendi. Aldığım tepkiler çok güzel ve gurur vericiydi. Arabamın yapımında emeği geçen (kaportacılar hariç) firmalara ve kişilere teşekkür ederim.

1967-mustang-fastback-ata-recai-2

Sizinde bir AmerikanAraba’nız varsa bize bilgileri ve fotoları olan bir e-mail gönderin (admin@amerikanaraba.com) sitemizi yerini alın.