Ana Sayfa Forumlar Teknik Bilgilerinizi Paylaşın KI? GELıYOR AMERıKAN ARABANIZI DI? ETKıLERDEN KORUYUN

2 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #348
   Angelus
   Katılımcı

   [b:196ece0a30]KIŞ GELıYOR AMERıKAN ARABANIZI DIŞ ETKıLERDEN KORUYUN!![/b:196ece0a30]

   Her türlü motorlu araç mutlaka kışŸın yıpratıcı etkilerine karşŸı korunmalıdır.ǖzellikle yaz sezonunda kullanılan üstü açık otomobiller ve spor otomobiller kışŸ gelince bir dahaki yaza kadar garajlara veya uygun bir yere terkedilmektedir.Tüm motorlu taşŸıtlar sürekli kullanım için tasarlanmışŸlardır kışŸ sezonunda veya uzun dönem aracı kullanmamak aracı yatırmak araç sahibine genellikle masraf olarak geri dönmektedir. EğŸer aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız aşŸagıda belirttigimiz küçük bir çalışŸma ile pas,hayvan pislikleri,dışŸ etmenler ve diğŸer başŸağŸrıtıcı mide bulandırıcı problemlerden otomobilinizi koruyabilirsiniz.

   – Aracınızın iç ve dışŸ temizliğŸini iyi yapın tozdan ve özellikle kaporta üzerindeki pislikleri reçine ve hayvan pisliklerini iyice temizleyin. Bunları yaparken kesinlikle fırça veya aşŸındırıcılar kullanmayın. Daha sonra güneşŸ veya diğŸer hava etmenlerinin vereceğŸi zararı engellemek için aracınızı kapalı bir garaja çekin. EğŸer kapalı garajınız yoksa aracınızı su tutmayan havalandırmalı bir örtüyle kapatabilirsiniz.

   -Mutlaka benzini taze tutun. Benzin depoda beklediğŸi zaman dibe çöker ve sakızlaşŸır bu durum benzin akışŸ sisteminde aşŸınmalara tıkanmalara yol açar.Dahası benzin deposunun içinde bulunan nem vede rutubet deponun paslanmasına yol açar peki çözüm nedir. Çözüm benzin tankına 1 kap benzin stabilezeri koymak sonrada depoyu ağŸzına kadar doldurmaktır.Benzin istasyonundan aracın bekletileceğŸi yere kadar gelirken stabilizer ve benzin yeteri kadar birbirine karışŸacak ve stabilizer benzinin sürekli taze kalmasını sağŸlayacak sisteme zarar gelmesini bir daha aracı kullanana kadar önleyecektir.

   (EğŸer istasyon ve ev uzaklığŸı fazla ise yedek benzin alıp depo tamamlanmalıdır)

   – KışŸın soğŸutma sisteminin donmasına izin vermeyin ve mutlaka arabanızda antifiriz kullanın.

   – Aracınızı kışŸın uykuya çekmeden önce mutlaka yağŸ,yağŸ filtresini değŸişŸtirin bu sayede yağŸda türemişŸ olan asit,kurum ve pisliklerin motora zarar vermesini engeller motoru sürekli temiz tutarsınız ve mutlaka kullandığŸınız yağŸın viskozitesi aynı olmalıdır.

   -Otomobiliniz uzun süre yattığŸı zaman lastiklerde radyallerde kırılma ve düzleşŸme olur. Pahalı lastiklerinizi korumanınızın en güzel yolu aracınızı kriko ile kaldırıp lastiklerin yerle temasını kesmektir. Bazı insanlar araçlarının lastiklerini ve jantlarını çıkarmak veya lastikleri biraz indirip o şŸekilde araçlarını yatırmaktadırlar. Bu özellikle araçların süspansiyonlarına zarar vermektedir.

   – Aküyü canlı tutun, Aküler şŸarjını zamanla kaybeder ayrıca kışŸın donma ve patlama riskide vardır.Aracınızı yatıracağŸınız zaman mutlaka akünün tam sarjlı olduğŸundan emin olun ve bağŸlantılarını çıkarın ve hava çok soğŸuksa aküyü aracınızdan çıkarın..

   – Boyayı korumak için koruyucu cilalardan kullanın aracın altınıda üstünü kapatmadan önce yıkatın bu şŸekilde özellikle yollardan bulaşŸan çürütücü etkiye sahip tuz ve detarjan artıklarını arabanızdan uzaklaşŸtırmışŸ olursunuz

   – Araç sigortanızı kontrol edin arabanızı kullanmıyor olmanız başŸkasının aracına çarpmasına neden olmaz.Ayrıca araç güvenlik sisteminizide hırsızlara karşŸı kontrol edin en güzel yol arabanızda baston kilit kullanmaktır.

   -Deri döşŸemenizin bakımını yaptırın özellikle kuru havalı iklimler deri döşŸemelerde çatlamalara yol açmaktadır

   – Mutlaka ve mutlaka böcek ve ufak hayvanlara karşŸı araç halısının üzerine,koltuklara, paspaslara naftalin serpin Böcekler her zaman aracınızın en güzel yuva olduğŸunu düşŸünürler sizde uzun süreden sonra aracınızı kullanmak için gittiğŸinizde böcek kozalarıyla karşŸılaşŸmak veya aracınızın karınca yuvasına dönmüşŸ olmasını istemezsiniz.

   -Aracınız convertible ise aracı üstü açık bir şŸekilde muhafaza edin. Convertible araçların üst kısmı ısı farklılıklarından büzülebilir,çekebilir. Ara sıra mutlaka kapatıp açarak kontrol edin.

  • #5911
   Anonim
   Ziyaretçi

   tavsiyelerin icin tesekkur ederim … bi iki ay daha insallah binebiliriz herhalde yagmurlar artmaya basliyinca hepsini tek tek yapicam saolasin….

  • #5912
   Angelus
   Katılımcı

   Beyler,

   Yaygın bir kanı var ustalarında zaman zaman belirttiğŸi antifiriz kullanımı hakkında fazla antifiriz motoru temizler diye.Kesinlikle arabanızda kullanacağŸınız antifirizi kutunun üzerinde yazan değŸerlerden ve markasız antifriz kullanmayın. Evet fazla antifiriz motorunuzu temizler ama nasıl metalin üzerine dökülmüşŸ asit gibi motorun içindeki su yollarının metalini sıyırır radyatörünüzde eskiyse delebilir. Kutu üzerinde belirtilen orandan fazla antifiriz kullanımı kalıcı hasarlara yol açar ve otomobilinizde hararet problemi olmasına yol açabilir.

2 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.