14 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      nitrullah
      Katılımcı

arkadaşŸlar x-body kullanıcısı olarak öncelikle ss in bir trim package olduğunu ve tek kapı (coupe yada hatchback) versiyonlarda bulunduğunu hatırlatayım. yani aynalar değişŸir. ön panjur nikelajlı değil siyah olur, yanlarından şŸeritler geçer vs. ss in motor gücü olarakda anlam ifade ettiği yıllar 1971 öncesi ss327cid. ler vess396cidlerdir.
      sonuç olarak anladığım kadarıyla güçlü bir motorun var ve sen buna şŸanjman arıyorsan sana önerim tci in şŸ350 si veya çıkma temiz bulursan şŸ400 dür. ama şŸ400 çok torq çeker ve motorun gerçekten güçlü değilse (bence temizinden bir 275-300hp lazım) hiç bulaşŸma derim. hantal kaçar. zaten sağlıklı bir şŸ350 zaten 200hp civarını rahatça kaldırır.
      (bu arada resim eklemeyi pek beceremem ama işŸte buda novass ss)77dang1.jpg

sinankirat
      Katılımcı

peki bu şŸanzumanların fiyatları nelerdir bende birtane 67 nova concourse var 20 bin km önce şŸanzuman kiti değişŸmişŸ fakat araba 5 senedir yatıyor şŸu anda sadece geri vitese takabiliyorum 1998 de yaklaşŸık 20 30 milyon gibi komik bi rakama komple ikinci el kit alınmışŸ şŸuan 155 beygir fakat agzantrik milini değişŸmeyi planlıyorum ileride dahada güçlü olucak yani hatta bana 300 bg güç elde edebileceğimi falan söylediler (ne kadar doğru bilmiyorum) bu arada bende arabayı yeni aldım gayet güzel çalışŸıyor ama ileri gitmiyor işŸte 😆

nitrullah
      Katılımcı

arkadaşŸım bildiğim kadarıyla 67 nova concurse yok. concurse olayı 1975 te nova ln yerine 1976 da üretilmeye başŸlandı diye biliyorum. internette bir ara gördüğüm satılık gri bir nova vardı cms jantlı gri ileri gitmiyor diyorlardı. eğer o arabaysa zaten bir tci şŸanzıman almak lüzümsuz kaçabilir çünkü o arabanın uzun süre yatmaktan dolayı nasıl hızlı giderden önce nasıl durur sorusuna cevap vermek lazım. bütün yürüyen ve fren sistemini önce kontrol ettir derim. sonrada motor şŸanzıman birlikte temiz bir chevy 350 sini 1500 ytl ye alabilirsin. onu koydur. yok otomatik istemem dersen siteden illetyusta (gürcan) manuel nova şŸanzımanları vardı yanlışŸ hatırlamıyorsam. onlarıda koydurabilirsin ama şŸaftında değişŸmesi gerekir diye biliyorum. güzelde hurst manuel shifter attırdınmı o işŸide çözersin. (şŸanzımanı tamir ettrimeye uğraşŸma en az 1000ytl gider. çıkmacılarda tek şŸanzıman 500 e alınır)

sonuçta bütün gm kullanıcıların gönlü bir f body veya corvette ister ama x body ler(skylark, ventura, omega, nova) hem göreli olarak aynı yıllardaki emsallerine göre hafif hemde ülkemizde almak ve kullanmak açısından nerdeyse bir tofaşŸ şŸahin kadar hesaplı. eğer o internette gördüğüm novaya sahipsen (1500 ytl ydi sanıyorum) uzun vadede 8000 ytl civarına güzel temizlenmişŸ 160-170 hp lik bir araba yaptırabilirsin.

bence asıl dikkat etmen ne beklediğin olmalı. evet amerikada ve türkiyede drag için üretilmişŸ x body ler var ama bu seni hemen fast and furious moduna sokmasın. kullandığımız arabalar genelde bizden bile yaşŸlı ve güncel arabaları güvenli bir şŸekilde benzetmek için genelde sadece motora min 5000-6000 ytl harcamak lazım. bu yüzden bence izlemen gereken yol motorun iyiyse uygun bir şŸ350 al koy. sonra diğer teknik donatılarla ilgilen (dediğim gibi fren,elektrik, gündeyede kullancaksan döşŸeme, müzik sistemi, havalandırma sistemi, camlar, göstergeler vs vs). sonra kaporta (bu adım çok zaman ve para ister 3000ytl ye sıyırırsan iyi).

en son arabayla uçuyum kaçıyım diyorsan sıkı bir usta motora gerekli modifikasyon parçalarını max 2 günde takar. dert edecek bişŸey yok. asıl sorunlar üstte bahsettiğim kalemler.

uygun tercihleri yaparsan ucuz etin yahnisi yenmez sözünü duymayabilirsin.
      allah kolaylık versin

Pontiac301
      Katılımcı

bende aynı şŸeyleri söylemişŸtim arkadaşŸa ama silinmişŸ…neyse…

piyu
      Anahtar yönetici

(uzun zamandır siteden mesaj silinmedi)

Lowrider
      Katılımcı

aynı kişŸinin actığı baska bir konuda abi senin mesajlar 76 nova şŸanzımanı mı ne öle bişŸeyde galiba.

ozz
      Katılımcı
      sinankirat wrote:
      peki bu şŸanzumanların fiyatları nelerdir bende birtane 67 nova concourse var 20 bin km önce şŸanzuman kiti değişŸmişŸ fakat araba 5 senedir yatıyor şŸu anda sadece geri vitese takabiliyorum 1998 de yaklaşŸık 20 30 milyon gibi komik bi rakama komple ikinci el kit alınmışŸ şŸuan 155 beygir fakat agzantrik milini değişŸmeyi planlıyorum ileride dahada güçlü olucak yani hatta bana 300 bg güç elde edebileceğimi falan söylediler (ne kadar doğru bilmiyorum) bu arada bende arabayı yeni aldım gayet güzel çalışŸıyor ama ileri gitmiyor işŸte 😆

sinan senin araban 76 olması lazım, bende 79 nova coupe sahibiyim, yanlıs anlama ama sendeki SS sadece bir panjur, muhtemelen orijinal degil yada boyanmışŸ olabilir??bilemiyorum..ama arabanın vin kodlarını verirsen sana arabanın seceresini okuyabiliriz.. diger arkadasların dediği gibi 4 kapı SuperSport yok.. SS olarak benim bildiğim burda emin abide bi nova var ama ben onunda SS olduguna inanmıyorum,cok inceleyemedim, araba beyazdı bu yaz mavi yaptılar,birde isteminin eski arabası var, ersözlüden sinan beyin aldıgı, onun da sadece içi SS..
      nova ile ilgili bilgileri http://www.novaresource.org danda pekişŸtirebilirsin..

amerikanla ugrasmak sabır ve zaman ister, nacizane tavsiyem, parcalarını ve maddi durumunu hazırlamadan hemen arabaya girişŸmemen.. bilen arkadasla bi liste yapıp asama asama ilerlemen.. kolay gelsin.. umarım gule gule kullanırsın..

Angelus
      Katılımcı
      nitrullah wrote:
      arkadaşŸlar x-body kullanıcısı olarak öncelikle ss in bir trim package olduğunu ve tek kapı (coupe yada hatchback) versiyonlarda bulunduğunu hatırlatayım. yani aynalar değişŸir. ön panjur nikelajlı değil siyah olur, yanlarından şŸeritler geçer vs. ss in motor gücü olarakda anlam ifade ettiği yıllar 1971 öncesi ss327cid. ler vess396cidlerdir.
      sonuç olarak anladığım kadarıyla güçlü bir motorun var ve sen buna şŸanjman arıyorsan sana önerim tci in şŸ350 si veya çıkma temiz bulursan şŸ400 dür. ama şŸ400 çok torq çeker ve motorun gerçekten güçlü değilse (bence temizinden bir 275-300hp lazım) hiç bulaşŸma derim. hantal kaçar. zaten sağlıklı bir şŸ350 zaten 200hp civarını rahatça kaldırır.
      (bu arada resim eklemeyi pek beceremem ama işŸte buda novass ss)77dang1.jpg

Bu arabanın (Nova SS) fıstık yeşŸilini Adanada bir oto galeride gördüm.

ozz
      Katılımcı

isteyen varsa benim coupeyi satabilirim adanaya gitmeyin SS degil ama SS görünüm yaparız, stickerlar benden 😈 tabelacıamca.com
      zuahhahhaah

Chevy_Killer_89
      Katılımcı

Bizim 74 Nova Coupe Custom dı ama SS amblemi vardı 😆 😆 😆

lewy06
      Katılımcı

valla bildiğim en iyi nova coupe ozz un..

NOMAD
      Katılımcı
      Chevy_Killer_89 wrote:
      Bizim 74 Nova Coupe Custom dı ama SS amblemi vardı 😆 😆 😆

Apocum sizin arabnın ruhsatında Custom yazıyordu ama o arabanın VIN kodu 1X17 ile başŸlar buda demek oluyor ki o araba custom degil 😉

Daha önceki yıllarda SS paketi daha güçlü özel motorlarla gelmekte iken , 73 senesinde başŸlamak üzere SS paketi standart motorla 6 yada 8 silindirli araçlarda alınabiliyordu.73-74 senesinde: ǖnde hava kanallı disk frenler, daha sert yaylar ve amortisorler, siyah yan cam cıtaları, teardrop siyah aynalar, ǖn panjur siyahtır, ön panjur çıtaları standarttan farklıdır, dik inen parçalar yoktur yalnızca yatay cıtalar vardır 2. ve 5. çıtalardan nikelaj gecer, panjurda ki bowtiw logosu yerine SS logosu vardır, aracın sag ve sol camurluklarında önceki yılların aksine Decal yerine SS Sticker ları vardır. Ayrıca kaput ,camurluklar ve bagajın uzerinde Strıpe lar vardır.

NOMAD
      Katılımcı

Acaba bu konunun diger konu başŸlığı altına taşŸınma ihtimali var mıdır? Böylece konu dağılmamışŸ olur.

XLR-V
      Katılımcı

Konu Bilgilerinizi Paylasin forumuna tasinmistir
      Bilgilerinize

Chevy_Killer_89
      Katılımcı

hehe Serdar abi o zaman jeton dusmemişŸti, taki senden ogrenene kadar :) :)

14 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.