Ana Sayfa Forumlar Teknik Bilgilerinizi Paylaşın Egzoz cezaları araca el koymaya kadar varacak

4 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #510
   Angelus
   Katılımcı

   Araca el koymaya kadar varan egzoz cezaları geliyor. LJevre Kanunu TasarısıǢ€™nda, egzoz muayenesi yapılmadığı ve çevreyi kirlettiği belirlenen araçlara para cezasından başŸlayarak el koymaya kadar varan cezalar uygulanması öngörülüyor.

   LJevre ve Orman Bakanlığı MüsteşŸar Yardımcısı Mustafa ǖztürk, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, LJevre Kanunu Tasarısı ile çevre cezalarının caydırıcı hale getirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, “TasarıǢ€™nın kabul edilmesiyle birlikte egzoz muayenesi yapılmadığı ve çevreyi kirlettiği belirlenen araçlara, el koymak da dahil ciddi yaptırımlar uygulayacağız” dedi.

   LJevre Kanunu TasarısıǢ€™nın gelecek hafta TBMM Genel KuruluǢ€™nda görüşŸülmesini beklediklerini kaydeden ǖztürk, “26 maddelik tasarı ile eski kanunun bütün maddeleri değişŸtiriliyor. Avrupa Birliği normlarına geçişŸ sağlanıyor” dedi.

   Tasarıyla, TürkiyeǢ€™deki çevre mevzuatının kapasitesinin gelişŸtirilmesinin hedeflendiğine işŸaret eden ǖztürk, Avrupa BirliğiǢ€™nin de bunu istediğini vurguladı. Tasarının, MeclisǢ€™te kabul edilmesiyle birlikte, LJevre ve Orman BakanlığıǢ€™nın, çevreye olumsuz etkisi olan her türlü faaliyeti izleme, denetleme ve raporlama yetkisine kavuşŸacağını bildiren ǖztürk, ayrıca yasaya aykırı faaliyette bulundukları belirlenen kişŸi ve kuruluşŸlara idari para cezalarının yanı sıra hürriyeti bağlayıcı cezaların da uygulanabileceğini söyledi.

   ǖztürk, çevre cezalarının caydırıcı hale getirilmesindeki amacın, çevreyi etkili biçimde korumanın sağlanması olduğunu vurgulayarak, şŸunları kaydetti:
   “Kanunla birlikte AB kıstaslarını belirli bir süreç ve plan içinde hayata geçireceğiz. 2012Ǣ€™ye kadar çevre sorunlarının yarı yarıya azaltılmasını istiyoruz. Bu nedenle, çevreyle ilgili yaptırımları ağırlaşŸtırdık. ǖrneğin, çevreyi kirleten sanayi tesislerine, belediyelere hatta egzozuyla havayı kirleten araçlara bile önemli cezalar öngörüyoruz.

   TürkiyeǢ€™de, egzoz gazları havayı kirleten, havadaki karbondioksit oranını arttıran en önemli etkenlerden birisi. Bu nedenle egzoz muayeneleriyle ilgili düzenlemeler de yaptık. Artık egzoz emisyon ölçümleri, muayene istasyonlarında yetkili kişŸilerce yapılacak.
   Tasarının kabul edilmesiyle birlikte egzoz muayenesi yapılmadığı ve çevreyi kirlettiği belirlenen araçlara, el koymak da dahil ciddi yaptırımlar uygulayacağız.

   Bu kademeli olarak gerçekleşŸtirilecek. Egzoz muayenesi olmadığı belirlenen araç için önce para cezası verilecek. Sorun hala giderilmemişŸse para cezası arttırılarak uygulanacak. Eğer, kişŸi hala egzoz muayenesi yapılmamışŸ aracıyla trafiğe çıkmayı sürdürüyorsa aracına el konulacak.”

   BELEDıYELER ATIK BEDELLERıNı BELıRLEYEBıLECEK

   Mustafa ǖztürk, tasarının belediyelere de önemli imkanlar sağladığına işŸaret ederek, “LJevre konusunda belediyelerimize önemli işŸler düşŸüyor. Belediyeler, çevre konusunun önemli taraflarından olduğundan onlara bazı yasal hak ve sorumluluklar yüklendi” diye konuşŸtu.

   Tasarının, belediyelere atık su ve katı atık bedellerini belirleme olanağı tanıdığını belirten ǖztürk, elde edilecek gelirlerin, belediyelerin yeni yatırımlar yapmalarına katkıda bulunacağını söyledi. ǖztürk, ayrıca tasarı yasalaşŸırsa atıkların kaynağında ayrışŸtırılması, katı atık bertaraf tesislerinin tamamlanması konularında da belediyelerin önemli sorumluluklar üstleneceğini kaydetti.

   http://www.milliyet.com.tr

  • #8277
   gtagucu
   Katılımcı

   Türkiye’de egzost muayenesine giripte geçemeyen araba varmıdır?

   LJevreyi temizlemek niyetiyle değil, daha fazla vergi toplamak niyetiyle yapıyorlar. AB’deki emisyon kurallarını burada uygulasalar piyasadaki araçların %70’i trafiğe çıkamaz.

  • #8278
   XLR-V
   Katılımcı

   Tamamen dogru, maksat vergi toplamak ,cevre mevre hepsi hikaye zaten bayilirlar vergi toplamak icin bahane bulmaya AB yi de bahane ederek ellerine guzel bir firsat gecmis oldu

  • #8279
   piyu
   Anahtar yönetici

   hakan ikinci paragrafta A.A. muhabiri…derken AmerikanAraba.com muhabiri anlamında dimi :) :) :)

  • #8280
   Angelus
   Katılımcı

   Yaa onu bunu bilmemde hafta sonu arabayla ugraşŸırken 2 tane tıfıl çocuk geldi yanıma abi bu nedir şŸu nedir vay müşŸişŸ araba kaç basıyor falan derken ..geyikten geyiğe uçarken otoparktamı çalışŸıyorsunuz dedim yok abi biz trafik polisiyiz dediler :). Bu egzost mevzundan bahsettiler bu orijinalmi diye sordu digeri tabi orjinal olcak baksana motora anca yetiyor bu egzost dedi..1 saat kadar sürdü bu muhabbet .. :)

4 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.