Ana Sayfa Forumlar Forumlar Sohbet (Konu Sınırlamasız) ıLGıLELERE DUYURULUR; DÜNYA RAKI GÜNÜ.. :)

3 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      firrebird
      Katılımcı

Dünya Rakı Günü

‘Aralık ayının ikinci Cumartesi günü Dünya Rakı Günü olarak kutlanır…’
      Rakı severler birbirlerine hediye verir.
      Gidip de başŸkalarına ‘Dünya Rakı Günü diye bir şŸey mi var?’ diye sormayın, çok ayıplarlar.
      Balığı bol, mevsimi soğuk, geceleri uzun ve harflerindenrakıyazılabilen yegǃ¢ne ay olan Aralık ayının ikinci Cumartesi’si Dünya Rakı Günü olarak kutlanır.
      Bir kayda rastlanmamakla beraber Bekri Mustafa’nın da Aralık ayının ikinci Cumartesi gecesi doğduğu rivayet edilir.
      Bu özel gün aynı zamanda yılbaşŸının şŸenlikli bir provasıdır.

‘Dünya Rakı Günü, Türkiye ve Dünya saşŸına yayılmışŸ, tüm rakı severler tarafından 2006’dan beri coşŸkuyla kutlanır.’
      Yıllar sonra tarihler böyle yazdığında, ‘Ben ilk günden beri kutluyorum’ deme şŸansınız olsun .
      ‘RAKININ da muhabbeti olur mu?’ diyenler çıkabilir.
      O meyhanelerde gördüğünüz rakı masaları aslında muhabbet, sohbet masasıdır,

BektaşŸi der ki :
      ‘Rakı ağızdan değil, kulaktan içilir.
      Biz ona içki değil, dem deriz!’

RAKININ kitabını yazan Deniz Gürsoy, rakının nasıl içileceğini değil ‘Rakının nasıl içilmeyeceğini’ yazmışŸtır. (Oğlak Yayıncılık)
      Oturursun masaya, garson bir şŸişŸe rakı getirir, mezeleri sıralar, kadehini doldurur, içersin!

HAYIR, rakı öyle içilmez…
      Rakının nasıl içileceğini, ya da nasıl içilmeyeceğini bilelim..

Rakı güneşŸ batmadan içilmez.
      Rakı yalnız başŸına içilmez,
      Duvara bakılarak içilmez,
      Rakı keyif için içilir,
      Dertlenmek için içilmez,
      Rakı sohbet için içilir.

Rakı, şŸakadan, nükteden, işŸletmeden anlamayan bayır turplarıyla içilmez.
      Rakı gürültüyle içilmez.
      Rakı çabuk içilmez, içip masadan kalkılmaz.

Rakı sofrasında fazla yemek yenmez, mezelerle yetinilir.
      Rakı sofrasında sigara küllüğüne zeytin çekirdeği, sıkılmışŸ limon kabuğu konmaz,
      Rakı kadehine önce rakı, sonra su, daha sonra da buz konur; bu sırayı bozarsanız, anason kadehin üzerine çıkar, rakının hem tadı hem keyfi kaçar.
      RAKI’NIN ana mezeleri dışŸında, ekstra mezeleri de vardır, bir de ‘göz mezesi’ vardır ki….tahmin ettiğiniz değil, bakın o nedir?
      Yahya Kemal, her akşŸam sofrasını ‘kuşŸ sütü eksik’ kurdurur, ama çoğuna el bile sürmezmişŸ…
      Lakin sürsün, sürmesin hepsi hesaba yazıldığı için şŸef garson, ‘kıyak yapmışŸ’, sofraya kırmızı turp koymamışŸ…
      Yahya Kemal gelmişŸ, oturmuşŸ masaya söyle bakmışŸ garsonu çağırmışŸ:
      ‘Nerede kırmızı turp?’
      ‘Efendim dikkat ettim yemiyorsunuz da…’
      ‘Ben sofraya konan her şŸeyi yemek zorunda değilim, onların bazıları benim göz mezemdir!’ demişŸ..

RAKI için çok şŸey söylenir, yazılır, ama Necip Mirkelamoğlu’ nun ‘Rakınamesi’ de unutulur gibi değildir;
      ‘Nükte, cinas anlayan, aheng-i bezme uyan, içip zırvalamayan; işŸte ona’dır rakı.’

illetyus
      Katılımcı

Ne yani….!

Sen simdi toplanalimda raki icelimmi demeye getiriyon ?

Ama ne yalan soyliim guzel bir gazlama yontemi, eline saglik. 😆 😈 😆 😈 😆

firrebird
      Katılımcı

:D

Arife tarif gerekmez demişŸler, valla ayyynenn onu diyorum 😆

ziraa, çok uzak ara yaptık kanaatindeyim.. :?
      adama ayran mı içtiniz die sorarlar vallahi.. ki bu noktada ayranın da rakıylan aynı renkte olması bile kurtarmaz bizi :D 😈

eyvallah saolasın, vallahi temennim sırf gazda kalmamasıdır 😈

Angelus
      Katılımcı

ılletyus için her gün dünya rakı günü :)

3 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.