4 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #1086
   riko
   Katılımcı

   Aynı çatı altında farklı isimlerle doğmuşŸ ikizlerden bir kaç örnek, muhakkak sizin aklınıza gelen başŸka örneklerde vardır.

   Rakip firmaların birbirleriyle rekabet için benzer ürünler üretmesi normal ama, aynı şŸirketin birbirine bu kadar benzeyen arabaları farklı markalarla üretmesine pek anlam verememişŸimdir. Şirket içi rekabet politikası diye bir şŸey heralde ( ne demekse artık) :huh:

   Ply. R.R. Superbird
   57550257yf4.jpg

   Dodge Charger daytona
   X_1969_Dodge_Charger_DAYTONA_04082008075913_19487.jpg   Chv. Camaro
   chevrolet-camaro-1977a.jpg

   Pontiac Firebird
   1975-pontiac-firebird-drive-bye.jpg   Olds. Omega
   75omegacpe.jpg

   Pontiac Ventura
   1975-pontiac-ventura-1.jpg   Ford Granada
   1975_granada.jpg

   Mercury Monarch
   75MercuryMonarch.jpg   Olds. Cutlass
   Picture%20081.jpg

   Pontiac GTO
   Pontiac_GTO_Judge_1970_front_quarter.jpg

  • #15365
   Angelus
   Katılımcı

   Bir çeşŸit pazarlama politikası diyebiliriz.

  • #15367
   poweroto
   Katılımcı

   arabaların kupaları hemen hemen aynı.alternatiflerin olmasıda güzel mesela 2.gen f-bodylerin kupasını beğeniyorsunuz ama camaronun dizaynını beğenmiyorsunuz ozaman alternatif olarak trans am devreye giriyor ya da tam tersi.sonuçta farklı markaların (chevy ponti gibi) arabalarını piyasaya sürmesi güzel bi rekabet yaratıyor.

  • #15366
   riko
   Katılımcı

   Bu topiği açtıktan sonra Süperbird tarihi diye bir yazı okumuşŸtum, yazının bu mevzu ile ilgili bölümününden bir alıntı yapayım buraya.

   …Kuzey Amerikalı diğer firmalar gibi, Chrysler’da benzer modelleri farklı isimler altında satıyordu. 1960 lı yılların sonunda piyasaya çıkan Ply. road runner’ın karoseri de Dodge Charger’a benziyordu ve PlymouşŸ markası için ideal bir süperspor otomobildi.
   Chrysler 50 li ve 60 lı yıllarda Nascar yarışŸlarında da başŸarı elde etmişŸ olan Hemi V8 ile gündemdeydi. Chrysler yoğun çalışŸmalardan sonra Hemi’nin de aerodinamik yardımlarını alarak Dodge Charger Daytona’yı yarattı.
   PlymouşŸ bayileri ve satıcıları Dodge’a gösterilen bu töleranstan ve yarattığı süksenin gölgesinde kalmaktan hoşŸnut olmamışŸlardı. Bu hoşŸnutsuzluk üzerine Chrysler, 1970 yılında hemen hemen aynı otomobili tekrar tanıttı, ancak bu sefer araç, PlymouşŸ Road Runner Superbird adı altında çıkmışŸtı….

  • #15816
   poweroto
   Katılımcı

   evet çok doğru bu yazı tşŸk. yayınladığınz için plymouşŸ"da dodge"dan aşŸağı kalır arabalar çıkarmadı ama dodge"nin gölgesinde kaldığı çok doğru. en güzel örnek süperbird-daytona örneği bence. bi roadrunner"ı bi süperbee"si muhteşŸem arabalar ve onların önündeki barracuda bunlar dodgenin chargeri ve challenger"ının arkasında kaldılar. dart swingeri dusteri saymıyorum onlarında çok performanslıları olmasına rağmen. aslında hepside artık çok değer biçilicek arabalar tabi bunlarda pek önemli değil artık bi çekişŸmeleride kalmamışŸtır.çünkü mopar grubunun çıkardığı bi kaçtane farklı araç dünyaya kendini ispat ettirmişŸ araçlardır.

4 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.