Ana Sayfa Forumlar Forumlar Sohbet (Konu Sınırlamasız) tor tor tor sesi…

 • Bu konu 20 yanıt içerir, 11 izleyen vardır ve en son 17 yıl önce the_judge tarafından güncellenmiştir.
20 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #668
   the_judge
   Katılımcı

   :?: yahu ‘duymadığımdan’ soruyorum :D V8lerden rölantide cıkan tor tor tor sesine hastayım(performansına baska)bu ses V6 larda cıkarmı ?bunların sesi nasıldır?bir de bu sesin kaynagı nereden dir? karbüratörden midir?

  • #10594
   Anonim
   Ziyaretçi
  • #10595
   XLR-V
   Katılımcı

   Bu da iyiymis :D

  • #10596
   sschevyss
   Katılımcı

   evet fena deil ama şŸe_judge’nin istediği sese bu daha yakın galiba
   bu sesler

   http://musclecarcalendar.com/chuck_2.htm

   http://musclecarcalendar.com/fp62galaxie2.htm

   bunlara yakın bi ses için genişŸ egzos boruları ve oşŸ susturucu yeterli oluyo

  • #10597
   Szopen
   Katılımcı

   ii gidiyo ama birinci vitesi biraas uzun gibi hmm

  • #10598
   Szopen
   Katılımcı

   amerikanlardan çıkan sesin benzeri mercedeslerde yada diğer “v” motora sahip araçlardan da çıkıyor ama devirlenince, rölantide çıkmıyor, çok fazla bilgim yok ama herhalde ateşŸleme sırasından olmalı ?

  • #10599
   XLR-V
   Katılımcı

   Bir de su var karburatorlu AA lar rolantide daha yuksek ses cikariyorlar enjeksiyonlu modellere gore .Bunun nedeni ne olabilir ? Sadece big block olmalari mi yoksa baska bir faktor de etkili mi ?

  • #10600
   Anonim
   Ziyaretçi

   Valla Amerikan arabalara has bir özellik olsa gerek :D , birde geçenlerde bir Subaru görmüşŸtüm onun eksozundan çıkan sesde fena deildi ama abartdanmı çıkıyor o ses yoksa motorundanmı bilemiyorum :? . Ama Amerikanların motorlarından kaynaklanıyor. 😈
   Evet Szopen 1. vitesi uzun gibi.

  • #10601
   the_judge
   Katılımcı

   Subaruların manyak sesi var kendine has hatta susturucu değişŸtirilince o muhteşŸem ses daha da pekişŸiyor.bu arada sordugum ses sschevyss in verdiği linkteki gibi..blaccamaro nun verdiği linkteki ses merak ettiğim v6 sesiydi ama v8 lerin sesi daha güzel!teşŸekkürler

  • #10602
   Angelus
   Katılımcı
   şŸe_judge wrote:
   Subaruların manyak sesi var kendine has hatta susturucu değişŸtirilince o muhteşŸem ses daha da pekişŸiyor.bu arada sordugum ses sschevyss in verdiği linkteki gibi..blaccamaro nun verdiği linkteki ses merak ettiğim v6 sesiydi ama v8 lerin sesi daha güzel!teşŸekkürler

   Subarular güzel araba impreza ve forrester kullandım fakat arabalarda hala anlayamadığım bir eziklik var veya ben öyle hissediyorum eksik bir şŸeyler var..

  • #10603
   piyu
   Anahtar yönetici

   tor tor sesinden cok ritmsiz cıkan yuksek dereceli egzantrikli saglam modifiye edilmis v8’lerin sesi cok guzeldir… tor toor tor toooor tor toor toooor tor tooor seklinde :)

  • #10604
   XLR-V
   Katılımcı

   Bir de metanol ile calisan Champ Car arabalarinin rolantide cikardigi seside cok sevdigimi belirtmek isterim :D
   Sanki vuruntulu gibi geliyor ama oldukca guzel …
   Not: Tor tor tor derken yakinda dor dor dor dor medeniyetine de gecicez boyle giderse :P

  • #10605
   LS1aa
   Katılımcı

   selam,
   egzantrik milleri uzerindeki emme ve egzoz valf kaldirma (intake/exhaust lift duration) degerleri genelde birbirine esit veya esite yakin oldugunda araba mumkun oldugunca sessiz ve saga sola sallanmadan calisacaktir.
   Bu sesi yaratan genel faktorler:
   1-stok milden daha buyuk mil
   2-buyuk mildeki intake ve exhaust lift arasindaki farkin buyuklugu (yani valfleri ne kadar pistonlara yaklasip geri cektigi)
   3-Lobe separation angle denilen ve kisaltilmisi LSA olan faktorun buyuklugu ve kucuklugu. LSA intake ve exhaust lobe larinin arasindaki aci farkidir, bu aci genelde 104 ve 118 arasinda degisir. Rakam buyuk oldukca araba sessiz ve rolantisi cok normal olacaktir, bu rakam kuculdukce araba daha sesli ve daha sallantili calisacaktir.
   kusura bakmayin bu konulardaki Turkcem biraz yetersiz kaliyor.
   Saygilar
   Ali A

  • #10606
   Mustafa YÜKSEL
   Katılımcı

   saol bilgiler için hoşŸ bilgiler

   daha istiyoruz açız aç bilgi açı :D

  • #10607
   XLR-V
   Katılımcı

   Bende sahsim adina cok tesekkur etmek isterim degerli bilgiler icin .Bazi seylerin Turkce karsiligini bende tam bilemiyorum (mesela rocker molding diye yaziyorum ) .
   Bu yazdiklarini not alicam cunku bu tip bilgileri okumayi ve bilgimi arttirmak guzel bir sey

  • #10608
   piyu
   Anahtar yönetici

   Ali bazı kelimeler var ki cokta cevirmeye gerek yok, artık ingilizce bilmeyen uyeler bile duyarak alısıyor… hatta bazı kelimeler var ki sanki turkce mesela hedırs (headers) :)

  • #10609
   LS1aa
   Katılımcı

   rahatlattiniz beni. bazen neyi nasil anlatacagimi sasiriyorum, lutfen yanlis anlamayin :)

  • #10610
   -aLicaN-
   Katılımcı

   v6 nın sesi v8 kadar tok olmaz daha ince tonda gürülder rolantiye bıraktığınız zaman bariz fark ortaya çıkar sadece yükte iken v6 nın sesi benzetilir v motor yapısına sahip olduğundan ötürü bu sesler çıkar. Bırakında gürüldesi adam 8 tane silinir koymuşŸ o değilde bizmi gürüldeyelim :)

  • #10611
   bpeker
   Katılımcı

   Merhaba;
   1992 Model GMC Stock 4,3Lt Inetrcooled Turbo Typhoon’um var. ınan bana o sesin aynısı (hatta bana göre Vivaldi’nin 4 Mevsim Concerto’sundan bile güzel) ben de var. ǖzellikle, 0 – 100 de (ki bu yaklaşŸık 5sn) bu daha da hoşŸ oluyor. En azından yanından geçtiğim park halindeki araçların alarmlarını tetikletmeye bayılıyorum 😈

   Herkese selam

  • #10612
   BORLA
   Katılımcı

   Eğer 6 silindir amerikandan 8 silindir sesi çıkarmak istiyosanız biraz uğraşŸmak gerek ama sonuçta daha iyii bi ses bile yakalanabilir.motor blokunun hacminin büyük olması yanma odasından çıkan sesin daha fazla yankılanmasını sağlayacaktır.Daha fazla hacim daha fazla yanma meydana getirir daha fazla yanmada daha çok sesi beraberinde getirir.Fakat benim 6 silindir Bir mustang im var ve 8 siilindirler imrenerek bakıyor.Cunku iyi bir Borla egzoz sistemi kullanır ve iyi ustalarla is birliği yaparsanız amerikanın homurtusuyla , imprezanın sıkıstırlımıs performance sesını 6 silindir bir amerikandan çıkarabiirsiniz.Ama 8 silindir makineden asla böyle bi ses çıkmaz ne yazıkki:)

  • #10613
   the_judge
   Katılımcı

   saol borla sorularımıza cevap getirdin;)

20 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.