Ana Sayfa Forumlar Forumlar Sohbet (Konu Sınırlamasız) gecen gun otobanda…

60 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      piyu
      Anahtar yönetici

Cuma günü tem’de gidiyorum… aynada bir ferrari gordum… saygı duymalı diyerek saga gectim… yavas yavas gecerken hemen arkasından 1 tane daha geldi… yaw nasıl bir tesaduf derken…

arkasından 4-5 tane daha sol seritten hızla gecti…. nasıl oluyor diye dusunurken arkasından en az 15 tane daha gecti… ne model ne renk hicbirsey goremedim… 1 tane maranello’nun arkasında kısa bir süre gittim ama fazla uzun surmedi… muhtemelen 25 civarı ard arda gidiyordu…

enfes bir goruntu…

shell’in relay diye bir organizasyonu ama ne oldugunu tam bilmiyorum…

zimazima
      Katılımcı

ferrari, lamborghini, porsche gibi avrupa araçları beni pek heyecanlandırmıyo diyebilirim.ama klasikleri saymama gerek yok bi corvette, camaro, transam (hepsini saymayayım yaw liste uzayacak daha) görsem bütün bildikilerimi unutuyorum walla.ki bi düşŸün baba sen yolda gidiyosun arkadan gelen konvoyda bunlar var.sabahlar olmasın derim :)

riko
      Katılımcı

piyu,bu anlattığın rüya falan değil dimi, yani bugüne kadar gördüğüm Ferrarilerin toplamı bile bu kadar etmez :)
      Gerçi ben 25 ferrari görmek yerine bir tane Hemicuda’yı falan tercih ederim ama, hakkaten enteresan bir durum olmuşŸ,insanın her zaman göreceği birşŸey değil.

Szopen
      Katılımcı

Hepsi aynı anda gaza çökse nasıl bi ses çıkar acaba :D

zimazima
      Katılımcı

hepsi gazı açsa olsa olsa sinek kümesi vızıltısı olur.amerikanın cigerine işŸleyen, böbreklerini yerinden oynatan sesi nerdee

Chevy_Killer_89
      Katılımcı

super spor arabalar benide heyecanlandırmıyor açıkcası, bircok kez goruyorum ama asla donup,durup hayran hayran bakmadım…4 kapı bi dokuntu amerikan gordugumde içim içime sıgmıyor…

illetyus
      Katılımcı

1 tanesi gazlasa (Culicidae) olur….
      20′ si ayni anda gazlasa ( Atsinaa ) olur….. 😈

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

sonuçta burda bulunan hemen hemen herkez amerikan tercih eder ama hepsinin buluşŸup birlikte gitmesi zor olmuşŸtur (ferrariciler biraz bencil olurya) saygı duymak gerek ..

gerçi ben bitane ferrarici tanıyodum onlada küçükken bizim köşŸede tanışŸmışŸtık şŸimdi görsem hatırlamam :)

İNFERNUSS
      Katılımcı
      Chevy_Killer_89 wrote:
      super spor arabalar benide heyecanlandırmıyor açıkcası, bircok kez goruyorum ama asla donup,durup hayran hayran bakmadım…4 kapı bi dokuntu amerikan gordugumde içim içime sıgmıyor…

+10000 😉

ferrari, lamborghini, porsche gibi avrupa araçları beni pek heyecanlandırmıyo diyebilirim.ama klasikleri saymama gerek yok bi corvette, camaro, transam (hepsini saymayayım yaw liste uzayacak daha) görsem bütün bildikilerimi unutuyorum walla.ki bi düşŸün baba sen yolda gidiyosun arkadan gelen konvoyda bunlar var.sabahlar olmasın derim

buna da acaip katılıyorum çok güzel :)

piyu
      Anahtar yönetici

bende bir amerikan sesi duydugumda hemen aranmaya ve nedir diye daha sesten tahmin etmeye calısıyorum… fakat bu tip bir goruntu nadiren olur…

gumball 3000 türkiye’ye girememisti onlar zannettim… bugatti aradı gozlerim… ama baska bir organizasyonmus :)

hepsi aynı anda gazlamadı ama 3-4 tanesi ardarda giderken cok acayip bir goruntu ortaya cıktı… 2-3 tanesi 34 plaka idi… dedigim gibi tumune dikkat edemedim… arkadan gelen transporter’dakiler cep telefonu ile kayıt yapıyordu… belki youtube filan cıkar…??

Angelus
      Katılımcı

😆 he hee heeee heeeeee Parkormanda Deep Purple konserine Mavi bir ferrari ile yanyana girmişŸtik. Kimse takmayınca ferrariye eleman baya bi bozum olup ufka doğru uzamışŸtı … 😆 😆

zimazima
      Katılımcı

merak ettim senin arabayı angelus

illetyus
      Katılımcı

Ne Ferrari’ lerin ne Lamborghini’ lerin karizmalarini cizdi su gozunu sevdigimin Amerikanlari beee……Helal koclarima benim…!

XLR-V
      Katılımcı

Lambo’yu haric tutalim ama ok ? ;)

zimazima
      Katılımcı

ayrı tutacağım tek araba mercedes ve diğerleri idi.taaki bir amerikan alana kadarr.tabi sonuçta ender görülecek birşŸey ferrari konvoyu buna katılıyorum.ama hepimizin hayali bu konvoyun içinde olmak buna daha çok katılıyorum.

illetyus
      Katılımcı

Walla ne yalan sooliim Lambo’ yu bende severim ama Angelus ustadin anlattigi olayin bir benzerini bende bir Lambo ile yasamistim….Benim sucum yok 😳 …Butun suc insanlari basta cikaran Amerikanda 😈

Szopen
      Katılımcı

Abi sinek vızıltısı dediğiniz ses Ferrarinin sesi be, ayrıca çok yırtıcı bi sesi var bence :) Adamlar yarışŸmak için araba satıyorlar sadece, ayrıca:

http://www.youtube.com/watch?v=sRKL6hDng-Q

Amerikanların müziği nasıl rock-metalse, Ferrarininde klasik müzik olmalı :)
      Rock müziğin kaba yapısı muscleların kaba ama güzel (hatta bazen çirkin ama çekici) yapısı ile uyum içindeyse, klasik müziğinde sanatsal, incelikli ve teknik yapısı Ferrarinin sanatsal tasarımına, teknik üstünlüğüne çok uyuyor. Ferrarim olsa kullanırken (2. bölümleri atlayarak) paso Vivaldi konçertoları dinlerdim hehee 😈 (Ayrıca tecrübem var Vivaldi dinleyerek gazlama konusunda ama gel görki 1.6 Corsa ile nereye kadar gazlanır 😆 )

illetyus
      Katılımcı

Tamam kizma, Ferrari’ nin de sesi guzel……… 😆

Ama yinede o kadar dehsetengiz bir yol makinasinin gazina cokunce soyle daha “arabamsi” bir ses bekliyor insan…….

Arabalarin goruntuleri ve sesleri gercekten ait olduklari ulkelerin kulturleri ve tarzlarini yansitir…..Bu dogaldir cunki otomobil ureticileri musteri kitlesinin ilgisi cekip urunlerini satabilmek icin kurulduklari ilk gunden itibaren hitap ettigi insanlarin egilimlerine gore tasarim yaparlar. Gerci son yillarda hic bir kitada pekde oyle “karakter” segileyebilecek yapida seyler uretmiyorlar artik ama……..
      Avrupa kulturu, Amerika’ ya oranla daha ince ve zariftir, dinlenilen muzikten tut mutfaktaki lezzet secimine ve iscilikteki detaya kadar….

Ferrari begenenler icin bir link…. http://www.youtube.com/watch?v=XjlsAh4W1IU iki dev isim tarafindan hazirlanmis
      Umarim hosunuza gider….

zimazima
      Katılımcı

monica bellucci osursa sesi güzel çıkacak diye bişŸey yok, italyan diye onu örnek verdim :) ferrariye kötü dendiği anlatmadı bence.ama bize (bana) hitap eden bi araba diil.bu istemediğim anlamınada gelmez tabi.imkanım olsa cobra jet in yanına bi 355 koyarım tabi ama önce bizim eksozcu topal ustaya götürürüm.cobra jet’i hergün yalarım, 355 i haftada bir yıkatırım.aynısı lambo içinde geçerli, porsche içinde.

Angelus
      Katılımcı

Valla Amerikanla ıtalyanı karşŸılaşŸtırmak .. Harley Davidson ile Gilera yi karşŸılaşŸtırmak gibi… Hangisi daha efsane bilemem…. Ferrari konusuna gelincede bilmiyorum bana hep soğuk gelmişŸtir Ferrari… Lambo bana daha yırtıcı ve daha özgün görünmüşŸtür.. Zaten Ferrarinin sahibine de kılım o ayrı konu…. :)

illetyus
      Katılımcı

Merak etme Lambo’ da artik eskisi gibi yirtamiyormus oole asfalti lastigi felan……Onuda ehlilestirmisler… 😆
      Ne kadar dogru bilmiyom, ben arastirmadim ama yeni Lambo’ larda patinaji engelleyen bir sistem kullanilmis…?? :?

Bu arada pati cekmicekse, lastik yakmiicaksa insan bir Lambo’ yu niye alir ve o kadar parayi sayar anlamam…. 🙄

Szopen
      Katılımcı
      XLR-V
      Katılımcı

Evet,Audi himayesine giren Lamborghiniler maalesef biraz uslu olmaya baslamistir.
      ESP,Traction Control gibi sistemler her an kontrolu ele alabilir ama bir yerde bu gereklide bence surus guvenligi icin niye mi cunku yeni nesil araclar her ne kadar frenleri gelisse bile artan guc ve performans yuzunden kontrolden cikmaya hazirlar .
      Lamborghini LP 640 efsanedir yeni nesiller icinde yoksa Gallardo bana 100% LAmbo olarak gelmiyor

illetyus
      Katılımcı

Dedigim gibi yanlis olabilir…. 🙄 tam emin degilim ama benim duyduguma gore, o sistemler gerektiginde devreye girecek sekilde degilde arabanin yurumeye basladigi andan itibaren devrede ancak bir tehlike durumunda etkisini artiracak sekilde tasarlanmis.. :?:

Yani boyle bir sistemle, tingir mingir seklinde yururken birden gaza coktugumuz ve biraz eglenmek istedigimiz anda alacagimiz sonuc 3′ un 1′ i seklindemi olacak …. 😈

Zaten sonuc olarak, cilgin bir Italyan’ i kalkipta bir Alman’ nin eline verirsen netice boyle olur…….
      Lambo’ da karakter olarak Akdeniz iklimi insani gibi cilgin ve kipir kipir bir sekle sahip.
      Ve su anda tam tersi karakterli bir kulturun elinde…..Yazik… 😥

illetyus
      Katılımcı
      Szopen wrote:

Evet kukruyor…….kendi tonunda tabii ve keskin bir surat, performans yani Ferrari sound’ u….. 😉
      Ama yinede o icinde barindirdigi “guc” ve “motor” sesi degil. :)

XLR-V
      Katılımcı

Illetyus, ona bakarsak sen dunyanin #1 markasini nasil olurda Bavyerali bir ureticinin eline verirsin ?
      Nedir o yeni Phantomlar oyle sanki orta cag kalesi gibi yada MAck gibi devasa bir izgara nerde kaldi o klasik Ingiliz zerafeti ?
      Yeni nesil Amerikanlar da uslu degil mi ? Mesela GM de traction control sistemini devre disi birakabiliyorsun ama bu defa arac 2. viteste kalkiyor.
      Mopar,Ford icin bir sey diyemem onlarda oyle mi bilmiyorum

illetyus
      Katılımcı

Bu yeni uretimlere tasarimlara kisacasi son senelerin modellerine genel olarak bakildiginda Amerikanindan tut japonuna kadar tum markalarda ileri derecede bir salaklasma, tuhaflasma ve kisiliksizlesme var…..
      Yapilan acaip sirket evlilikleri sonucunda bu tip seyler yasaniyor aslinda.
      Ortakliklarda kimin hissesi yuksekse onun sozu geciyor ve ortaya sacma sapan dort tekerli sadece makina olarak kullanilabilecek seyler cikiyor.
      Onemli olan sey tuketicinin buna tepki koymasi….Yani herhangi bir marka bu sene sunu uretmis, medya pompasi ile trend haline getirilmis hilkat garibelerini kabullenip satin alacagina, “ben adam gibi tarzi olan bir araba istiyorum kardesim” dese boyle tuhaf seyler cikamiicak o zaman.
      Su anda Turkiye geneline bi bakin….nerede ise 100′ e yakin model ve marka dolasiyor piyasada ve bunlarin icinde cok azi otomobil diye binilecek cinsten. 1.5 metre boyu oldugu halde 4 mt.’lik bir alana bir kerede parkedilemeyenlermi ararsin, dort bir yani cam oldugu halde hic bir aciyi goremeyen sana yagi kutularimi……Hele bazilari varki onu hic bir statuye sokamazsin, bir sedanmi, sportmu, 4×4 mu yoksa bir minivan mi, ne oldugu belli degil.
      Yillarin sorumlulugu ve musteri kitlesine gosterilen saygi ile belli bir noktaya gelmis olan markalar kalkipta farkli kulturden birilerine satilirsa yani ayni dilden konusmayanlarin eline gecerse boyle olur….Su anda sirketler icin bir tek onemli sey var o da daha cok kar etmek. Ne karizma kaldi ne prestij ne karakter nede ortalikta “araba” diye bisey…….

Phantom konusunda aynen katiliyorum…..
      Bunu cizmek icin cokmu kafa yordular acaba ?
      Benim kucukkene oynadigim tahta arabama benziyor…Alt komsu marangoz amca 3 dakika icinde elde yontarak yapmisti…Ahanda aynisi.
      Hani diyorumki model tasarimi asamasinda kabizlik cekiyorlar madem, bana gelselerdi bu zevksizligimle bile daha detayli bisey yaratabilirdim….para bile almazdim valla, hediyem olsun…. 😈

Angelus
      Katılımcı

Oyuncak arabalara döndü yeni tasarımlar. Ne ruh nede kişŸilik var ne bmw sinde ne merso sunda nede digerlerinde…

Tümer ARCAN
      Katılımcı

abi dünyada iki tür araba tanırım. ikisi de hayalim dir.birinin içinden yayıla yayıla oturup hard rock dinlemek isterim diğerinin içinde sıkışŸık bir şŸekilde direksiyonu bacaklarımın arasına almışŸ elim krom vites topuzunun üzerindeki şŸahlanan atta, sopranolar dinleyerek gitmek isterim.yiğidi öldür hakkını ver.amerikanlar da italyanlarda çoooook ama çooook güzel.ama asla bi porsche istemem.(70-95 arası genişŸ kalçalı 911 ler hariç)çünki ses yok.bi arabanın sesi yoksa karakteri de yoktur.bir amerikan çalışŸırken zannedersiniz ki zerzele oluyo.bi ferrarinin rolantisi kedi gibi mırıldanırken gaza yüklenildiğinde devir arttıkça motorun içindeki orkestra açığa çıkmaya başŸlar.devir arttıkça artar.kulaklarda inanılmaz bir çığlık yükselir.bir de çok ilginçtir ferrari sesini dinleyenler ne demeye çalışŸtığımı anlayacaklardır; abi bu araba önünden geçerken 3 yada 4 tane ayrı tonlardan çığlıklar duyarsın.ve sanki hiçbiri arabadan geliyo gibi gelmez kulağına.yani o sesin ilk başŸta gök yüzünden geldiğini sanarsın araba önünden geçer ama sen farklı yerlerden gelen çığlıklar duyarsın.devir arttıkça bu çığlık artar ve artık araba çıldırmışŸtır motor 10 000 rpm sınırlarına dayanmışŸtır ve devir kesiciyle kapışŸmaya başŸlar.italyan ateşŸi dedikleri bu olsa gerek.ama amerikan rüyası denen şŸeyi anlatacak çok şŸey var da konu ferrari den açıldı diye ferrari yi yazdım.tabi tüm ferrarileri bu ruha katamam. lambolar da en az ferrari kadar özeldir.bence tüm italyanlar tüm amerikanlar gibi güzeldir.favorilerim ise 512 testarossa f-355 berlinetta f-430, f-40,f-50 ve maranello.hem italyanlara hem amerikanlara hastayım ama amerikanı daha çok istiyorum çünki ulaşŸabilme ihtimalim yüksek.öbürkisi boşŸ hayal. 😆 çekişŸ kontrol sistemleri konusunda da bişŸey söliyim.hem lambo da hem ferrari de bu sistemler tamamiyle kapatılabiliyor.fakat lambo nun 4 tekerlekten çekişŸli olan modalleri durumu biraz ruhsuzlaşŸtırıyo.suç traction sistemlerinde değil.italyan ateşŸini alıp hansın altına işŸe gitsin gelsin diye veren alman üretici de abi almanlar kadar ruhsuz araba yapan ülke yok(kalite de de genelde müşŸişŸler o ayrı) :?

riko
      Katılımcı

Ferrari sevenlerin içini cızz ettireyim (geriye kaldı 399 Enzo) :)

http://www.youtube.com/watch?v=a3Ep5BtEd9k

Szopen
      Katılımcı

Arabayı vuran aktör, Deuce Bigalow European Gigoloda tavanda asılıyken gaz çıkartan herif zuahuahuah çok komik bi herif.

zimazima
      Katılımcı

beni 355 ve diablo cezbediyo, çok güzel arabalar.bunları muscle car ile karşŸılaşŸtırmak yanlışŸ bi konu dediğiniz gibi.imkanım olsa son gözde riviera malum, bi fastback in yanına bunlardan biri konur tabi.allah biliyoda vermiyo zaten parayı bu manyakın kimseye faydası olmaz, gider demir yığınına yatırır parayı diye :) bildiğim kadarı ile de yeni lambolarda esp yi %100 kapatamıyosun.ama şŸunu kendi adıma söyleyebilirim ben lambo’nun sınırlarını zorlayamam.az biraz yanlarım o kadar :) bu yüzden esp ile çok işŸim yok yani.siz zorlayabiliyosanız saygı duyarım ellerinizden öperim.

illetyus
      Katılımcı

Lambo’ nun sinirlarini zorlayabilen sadece bir kisi var dunyada…..
      Zaten bu adam da Lambo’ nun kendisi gibi bir efsane olmus durumda 8)

Gerci o arabanin sinirlarini zorlamaya kalktiginda cokda abanmana gerek kalmiyordu, kendiliginden kaziyordu asfalti….. 😆
      Tabii simdi ne durumdadir gormek lazim 🙄

Tümer ARCAN
      Katılımcı

abi benim en son izlediğim tv testinde(top gear) araç baya bi evcil olmuşŸtu.valla ne varsa eski maçolarda var.nerde diablo? nerde 512 testarossa ? nerde f 40? abi lambo kapıları normal açılan bi araba yaptıysa zaten artık bitmişŸtir onun lamboluğu.gerçi ferrari lambo kadar bozmadı imajını ama eski ferrariler de yok lambolar da.

Tümer ARCAN
      Katılımcı

bu arada tam üstüne denk geldi. şŸu an DıSCOVERY DE F 430 TESTı VAR ıZLEYıN ben izledim ama tekrar tekrar izliyorum

illetyus
      Katılımcı
      amerikandelisi wrote:
      abi lambo kapıları normal açılan bi araba yaptıysa zaten artık bitmişŸtir onun lamboluğu

Tuuuuu…. Allah cezani vermeye senin…. 😯

Ulan Lambo’ nun kapisinidami degistirdiler…..Vay geri zekalilar vay….. 👿
      Daha neler gorecez bakalim…basimiza das yagacak daasss ! 👿

Dur ben simdi elimdeki Countach 5000 maketini yakmaya gidiyorum ! 😥 😥

XLR-V
      Katılımcı

Evet, Lambo Gallardo kapilari normal olarak aciliyor ama piyasada lambo door kit denilen kapi kitleri de var .Millet arabasinin kapilarini Lambo gibi acilmasi icin kit taktirirken , sen Lamborghini urettigin bir arabanin kapisini normal olarak acilacak sekilde uret …. 👿 🙄 :?
      Allah’tan o arac Gallardo yani Lamborghi’nun en ucuz 💡 modeli. Murcielago yine bilinen Lamborghini ;)

Tümer ARCAN
      Katılımcı

protesto edelim arkadaşŸlar ❗ ❗ ❗

😆 😆 GALLARDO ALMAYALIM CEBıNıZDEKı PARALARI BUNDAN SONRA LAMBO OLMAYAN LAMBOLARA VERMEYıN. HEP BERABER EYLEM YAPALIM VE BUNDAN SONRA GALLARDO ALMAYALIM. ŞAHSEN BEN VAZGELJTıM 👿

😈 😈

piyu
      Anahtar yönetici

amerikandelisi katılıyorum, alacagım vardı, almıyorum zuhauaha güzel espri valla…(monitore bakarak sırıtıyorum, eşŸim arada bakıp, neden gülüyor manyak diyor sanırım :) )

riko
      Katılımcı

amerikandelisi, peki bu güne kadar aldığımız Gallardo’ları ne yapıcaz,duracaklarmı öyle bi kenarda :) :)

Tümer ARCAN
      Katılımcı

😉
      valla bugüna kadar aldıklarımız ayrı bi konu. 🙄 biraz düşŸün mek lazım….hmmmkem küm, şŸey 🙄 lem az da para vermedik meretlere.abi bence lambo firmasına teklifte bulunalım. yataşŸ gibi bi kampanya yapsınlar.. ESKı LAMBORGHıNı GALLARDONUZU GETıRıN 130.000 EURAYA SAYALIM YERıNE YEPYENı LAMBORGHıNı MURCHELıAGO VERELıM FALAN GıBı MESELA…yada hepsini satalım, sitedeki amerikansız üyelere amerikan verelim çekilişŸle… O ARADA BELKı BENDE AMERıKANSIZLIKTAN YIRTIVERıRıM 😉 o da olmadı tüketici haklarına başŸvuralım lambonun kapılarının açık fotoğraflarıyla birlikte… onlar bile fotoları görünce kazıklandığımızı anlar zaten 😆 çok mu uçtum yaw sabah sabah hehehe 😆

Tümer ARCAN
      Katılımcı

piyu, bu arada sen evlimiydin yaw? ya benim aklımda genç biri gibi kalmışŸsın.yada ben kafada öle bi imaj oluşŸturmuşŸ olabilirim.belki amerikanın yok diye öle düşŸünmüşŸümdür. ben dahil sitedeki gençlerin çoğunun amerikansızlıktan yakındıkları aklımda….belki sen de bi ara öle bi yakınma yapmışŸsan oradan öle bi imaj yaratmışŸ olabilirsin.hehe

piyu
      Anahtar yönetici

aaaa yıp ettin yaw gencim… :)

32’yiz daha…

amerikan 5 yıldır yok valla… hertürlü sitemi sürekli yapıyorum… hic affetmem…

illetyus
      Katılımcı
      riko wrote:
      amerikandelisi, peki bu güne kadar aldığımız Gallardo’ları ne yapıcaz,duracaklarmı öyle bi kenarda :) :)

Ver bi fakire sevinsin garip….

Hem omur boyu fitre ve zekat isinide bir kerede toptan halletmis olursun…sevaba girersin… 😈

riko
      Katılımcı

illetyus,o zaman elinde Gallardo olanlar getirip bana bıraksınlar, ben organize edip doğuya bir köy okuluna falan yollıyayım bari, insanlık namına yani aklınıza farklı bişŸey gelmesin :) :)

(piyu,kusura bakma,topiği biraz raydan çıkardık ama :) )

illetyus
      Katılımcı

Bende cok var ama……
      Hepsini bir kerede goturursek izdiham cikar !
      Bu yuzden tek tek adrese teslim yapicam… 😈

( Bu arada geyigin basi donucek biraz sonra )

piyu
      Anahtar yönetici
      riko wrote:
      illetyus,o zaman elinde Gallardo olanlar getirip bana bıraksınlar, ben organize edip doğuya bir köy okuluna falan yollıyayım bari, insanlık namına yani aklınıza farklı bişŸey gelmesin :) :)

(piyu,kusura bakma,topiği biraz raydan çıkardık ama :) )

riko hangi ana topic altındayız ???

Sohbet (Konu sınırlamasız) :)

rahat ol…zaten topic ferrari ile ilgili… dagılacak bisi de yok…

XLR-V
      Katılımcı

Sanziman dagilmasinda ,konu dagilsa da olur :D
      Topik ,tren degil ki raydan cikacacak :D
      Hangi geyigin basi donuyor , ren geyiginin mi ? :D lol

illetyus
      Katılımcı

Geyik dondurulmekten oyle bi durumdaki nereli oldugunu unuttu….
      Ne olursan ol donde gel modeli takiliyo simdi…… 😆 😆

firrebird
      Katılımcı

amanııın valla okuyunca bile boynuzlarım çıkıyo sandım, artık ren mi desemm alaca mı desemm :D

değerli site üyeleri, müsaadenizle konuyu geyik boyutundan bir parçacık ciddiyet boyuna taşŸımak isterim, şŸöyle ki;
      daha önceleri de konusu geçtiği üzere bizlerin peşŸinden koşŸturduğumuz Amerikan modelleri ile -o yıllarda üretilen ve günümüzde üretilen- diğer araba modelleri tamamıyle farklı üretim mantıkları ve farklı ihtiyaçlar sonucunda hayata geçmişŸ ürünler..
      yani şŸahsi fikrimce 2006 model 1.4 motora sahip güncel bir arabanın yakıt tüketimi ile 76 model 5.7 motora sahip bir Amerikan’ın yakıt tüketimini karşŸlaşŸtırmak ne kadar mantıklı ise ıtalyan Aygırları ile Amerikan Kasları’nı karşŸılaşŸtırmak bir o kadar gerekli..

Hep söylediğim gibi bana göre Amerikanlar, arabaların dışŸında çok özel ve farklı bir yerdeler. Arabalardan daha öte bir yerdeler.

Ama bu italyanları es geçmek olmaz, bize yakışŸmaz, yakışŸık almaz diye düşŸünmekteyim :) ǖzellikle Ferrari benim için hep özel bir marka olmuşŸtur. Lamborghini ise çok daha spesifik bir araba gibi gelmişŸtir bana. Günümüzün teknoloji ve üretim şŸartlarında Ferrari’lerin motorlarının tamamının olmasa da önemli bir kısmının elle yapılıyor olması bence çok önemli ve saygıyı hak eden bir durumdur. Adamlar motor değil sanki sanat yapıyorlar.

Hele ki güncel modellerden daha gerilere doğru gittiğimizde (’80 ve daha öncesi yıllara) gerçekten heyecan verici Ferrari modelleri ile karşŸılaşŸabiliriz. ’84 model bir Ferrari GTO özel bir arabadır, keza Testarossa. Daha eskilerde ’62 GTOnun tadından yenmez, aynı şŸekilde ’68 250 LM, Superamerica gibi modeller önemlidir.. Bu modellerde motor önde konumlandırılmışŸtır ve Amerikan’lardan bildiğimiz klasik uzun kaput durumu vardır. Onun dışŸında bir Countach, bir Diablo her zaman özel olmuşŸtur. ıtalyanlar arabalarını yaparlarken ruhlarını da işŸe katabiliyorlar bence.. :)

illetyus
      Katılımcı

Estafurullah….

Aslina bakarsak soyledigin dogru !
      Simdi adamlarin hakkini vemek lazim, bunca yildir gercekten cok titizler, yuksek kalitede ve belirli bir statuye hitap eden otomobiller uretiyorlar.
      Italyanlar onu uretirken, arabanin hareket kabiliyetiyle ve ozellikleri ile kendi yapilarini, karakterlerini yansitiyor aslinda…Akdeniz insani, kipir kipir, cilgin, kimi zaman simarik, haylaz…..

Cok onemli noktalarin elde yapilmasida ona ayrica bir ustunluk katiyorki bu seyin adi “zenaatkarliktir”…Icinde yetenek var, ozen var, yaptigi ise duydugu saygi ve sevgi var.

Bizler yani Amerikan severler olarak sunu kabul etmeliyizki yillardir Avrupa kitasindaki, Amerikanlarla boy olcusebilen hatta bazi yillarda kafa tutabilen 3-4 markadan biridir.

Ancak Ferraride son yillarda dikkat ceken birsey varki onun, yukaridaki bu + ozelliklerine golge dusurur nitelikte.
      Sanki eskisi gibi ona tutkun olan ve onu alabilecek statudeki kisilerden cok, bir fason uretimmis gibi…., Onune gelenin sezonluk yada deneyimlik alip sonra hevesi gectiginde baska bir egzotige gecis yaptigi gibi bir hava mevcut. ??
      Dunyanin her yerinde bir Ferrari artisi hissediliyor.
      Acik konusmam gerekirse, sirket olarak acikladiklari yillik uretim sayisi bana pekte inandirici gelmiyor….

firrebird
      Katılımcı

aman efendim, sürç-ü lisan ettiysek affola..

karakterlerini arabalarına yansıtmak konusuna kesinlikle katılıyorum! hareketli, canlı, yaramaz, zarif, kimi zaman da öfkeli..

işŸte bu zanaatkarlık durumu, dünyada artık ender bulunan bi olay.. aynı Amerikan’lar gibi ;) Bu yüzden de değerli..

Ferrari’yi Ferrari yapan özelliklere gölge düşŸmesi konusu da yanlışŸ değil. ǜzülerek de olsa ben de inceden inceden böyle bir durum gözlemliyorum. Bütün özel niteliklerine rağmen sanki eskiye göre daha bir “seri üretim” yapıyorlar.. 🙄 Sanırım böyle olmasında F1’de kullanılan bazı teknolojilerin cadde tipi arabalara uygulanmasının da etkisi var.. Dilerim ve umarım ki bu arkadaşŸlar arabalarına ruh katmaya, yaptıkları işŸe tutkuyla sarılmaya devam ederler 😉

firrebird
      Katılımcı

eh bu kadar konuşŸmadan sonra biraz da resim eklemek lazım :)

piyu
      Anahtar yönetici

buyrun bunlardan :)

stagingwoody.jpg

illetyus
      Katılımcı

Piyu bey kardesim zaten hava sicak eriyoz burda…..
      Bide sen harareti yukseltme, bak atesim filan cikicak bi fena olucam simdi.
      Su goruntunun guzelligine bak…..Bittim

firrebird
      Katılımcı

allah denir de daha ne denir, ağzımın suyu aktı valla :) 😈
      eyvallah piyu 8)

böyle bir görüntünün canlısını görmeyi nasip etsin allah her birimize..

XLR-V
      Katılımcı

Bende 1 tane gonderiyorum 8)

piyu
      Anahtar yönetici

xlr-v bayılıyorum 96 impala ss’e….. :)

bu arada benim gonderdiğim fotoda yok yok…

hemi challenger
      buick gs
      firebird
      gto
      corvette
      camaro

best of şŸe best diyebilirmiyiz??? varmı fotoda olmayan bildiğiniz amerikan???

XLR-V
      Katılımcı

Piyu, bende bayiliyorum valla nefis arabalar LT1 oldugu icin de istedigin gibi modifiye edilebiliyor .
      Senin foto gercekten oyle yani super otesi bir sey meraklilar icin tam bir sey emmmm evet posterlik bir foto

Tümer ARCAN
      Katılımcı

👿 👿 👿 👿
      BENıM BU AMERıKANSIZLIÐA ıTıRAZIM VAR…. 👿 👿 👿 😈

illetyus
      Katılımcı

Mevsim bahar olunca
      Ask gonule dolunca
      Sevenler kavusunca
      Gazlamak ne guzel
      Gazlamak ne guzel
      Tırınım… tırınım… tırııııınınım tırınım

Huoop Necati ! kur olm cilingiri…..dellendim yine…Ah ulen Ahh 😥

60 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.